Naujienų srautas

Verslas2015.10.22 09:16

JAV atstovas: jei susitarti nepavyks, abi pusės bus pralaimėtojos

Spalio pradžioje JAV ir 11 Ramiojo vandenyno šalių priėmė istorinį sprendimą – jiems pavyko susitarti dėl regiono tarptautinės prekybos sutarties (TPP). Ar šis žingsnis paskatins Europos ir JAV atstovus greičiau susitarti ir dėl šių regionų prekybos santykių palengvinimo? Į šiuos klausimus atsakė Lietuvoje viešėjęs JAV Valstybės departamento atstovas komercijai ir verslui Scottas Nathanas.

Ilgus metus investicijų srityje dirbęs S. Nathanas į Lietuvą atvyko paskatinti JAV ir Lietuvos verslo ryšius. Po susitikimų su Lietuvos verslo organizacijų atstovais, verslininkais amerikietis sutiko pasidalyti savo įžvalgomis apie tarptautinę prekybą ir energetiką.

Amerikietis pabrėžia šiuo metu vykstančių Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės derybų svarbą ir pabrėžia – jei Europai su JAV susitarti nepavyks, abi pusės liks pralaimėjusios.

– Spalio pradžioje JAV, Japonija ir dar 10 kitų Ramiojo vandenyno regiono šalių pagaliau pasirašė Ramiojo vandenyno regiono partnerystės (TPP) susitarimą. Kokį poveikį pasaulio ekonomikos galių pasiskirstymui turės šis susitarimas?

– Labai džiaugiamės, kad pavyko rasti sutarimą Atlantoje dėl TPP. Kaip jau žinoma, ji liečia 40 proc. pasaulio ekonomikos. Susitarimu panaikinama 18 tūkst. mokesčių skirtumų, kurie egzistuoja rinkoje ir sutartis įveda labai aukštus verslo standartus.

Manau, kad tai yra pavyzdys, parodantis, kas yra svarbu 21 amžiuje: verslo bendradarbiavimas gali padėti stiprinti ne tik JAV, bet ir kitų valstybių ekonomiką. Tai sujungia mus ir stiprina ne tik mūsų ekonomikas, bet ir saugumą. Todėl manau, kad šitas susitarimas svarbus ne tik kaip ekonominė priemonė, bet ir kaip strateginis žingsnis.

Tikimės, kad šis susitarimas bus pavyzdys ir kitoms šalims priimant sprendimus dėl standartų, reikalavimų sveikatos, produktų ženklinimo ir kitose sferose.

– Ar po penkerius metus trukusių derybų pavykus susitarti dėl TPP gali paspartėti ir derybų dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų sutarties (TTIP) procesas?

– Nemanau, kad šios derybos labai susijusios tarpusavyje. Mes kėlėme prioritetą TPP ir išlaikome jį derantis dėl TTIP. Derybinėse grupėse dirba, bent mūsų pusėje, skirtingi asmenys, todėl nemanau, kad TPP susitarimas turės įtakos TTIP deryboms.

Iš kitos pusės priimtas susitarimas dėl TPP rodo, koks svarbus yra susitarimo priėmimas. Baracko Obamos administracija yra pasiryžusi užbaigti derybas dėl TTIP prieš B. Obamos kadencijos pabaigą 2017 m. sausį. Mes tikimės, kad taip nutiks.

Vienuoliktas derybų etapas jau greitai prasidės Majamyje (interviu vyko dar prieš derybų etapo pradžią – red.). Tai, kad vyks jau vienuoliktas susitikimas, rodo, kad daug darbo padaryta, bet ir tai, kad dar daug darbo laukia. Tačiau tikimės, kad bus galima sulaukti greito susitarimo, nes TTIP atneš naudą Transatlantiniam regionui – tiek JAV, tiek Europos ekonomikoms.

– Kalbant apie tarptautinės prekybos susitarimą tarp JAV ir Europos, dažnai diskutuojama, kad JAV nauda iš susitarimo gali būti didesnė nei Europos. Kokia Jūsų nuomonė?

– Negalvoju apie tai, kad viena pusė gaus daugiau, o kita mažiau. Manau, kad teigiamas tarptautinių susitarimų rezultatas yra tas, kad jis skatina bendrą ekonomikos augimą pasaulyje – ir tą augimą galima pasiekti per tarptautinę prekybą. Greičiau manau, kad jei nepavyks rasti susitarimo, tai abi pusės bus pralaimėjusios.

– Kalbame apie JAV ir Europos susitarimą. Tačiau ar naudą iš šio susitarimo pajus ir tokia maža valstybė kaip Lietuva?

– Tai mano pirmas vizitas Lietuvoje ir jau spėjau susitikti su daug jaunų verslininkų, verslo organizacijų ir jų atstovais. Pastebėjau, kad šalis yra orientuota globaliai. Žinant, kad Lietuvos ekonomika yra labai priklausoma nuo eksporto, tarptautinės prekybos muitų mažinimas, reikalavimų standartizacija tik padės Lietuvos verslui prekiauti pasauliniu lygiu.

– TTIP susitarimu bandoma susitarti dėl standartų ir reguliavimo priemonių suvienodinimo. Kaip manote, kokiuose sektoriuose bus sunkiausia susitarti?

– Nenorėčiau koncentruotis į tai, kur bus sunkiausia tartis. Šia tema girdėjome labai skirtingų nuomonių iš skirtingų sektorių atstovų, bet, manau, kad bendrą sprendimą pavyks surasti. Tikiu, kad standartų suvienodinimas, mokesčių mažinimas yra svarbus verslui.

– Viena iš didžiausių baimių Europoje dėl laisvos prekybos tarp JAV ir Europos susitarimo yra gentiškai modifikuoti produktai. Baiminamasi, kad jie užplūs Europą. Kaip manote, ar pavyks šiuo klausimu rasti abi puses tenkinantį sprendimą?

– Šiuo klausimu esu optimistiškai nusiteikęs. Manau, kad mūsų kompanijų tikslas nėra versti vartotojus pirkti tokius produktus. Mes tik norime matyti sąžiningą verslui aplinką: kai vartotojai turi pasirinkimą, jie gali rinktis. Tiek mes, tiek Europa, mano supratimu, neturi abejonių dėl šių produktų saugumo. Tiesiog mes norime panaikinti barjerus, kurie trukdo vartotojams patiems išsirinkti, kokius produktus jie nori pirkti.

– Kol TTIP sutartis dar nepasirašyta, pakalbėkime apie JAV ir Lietuvos prekybos ryšius. Kokių perspektyvų matote šiuo klausimus?

– Esu optimistiškai nusiteikęs, kad JAV svarba, kaip Lietuvos prekybos partnerės, išaugs. Šio vizito metu susitikau su verslo atstovais, kurie mato šalių perspektyvą techninės įrangos, lazerių, tekstilės prekyboje. Manau, kad yra daugybė sektorių, kur tarpusavio santykiai gali sustiprėti.

– Per paskutinius dvejus metus JAV doleris gana stipriai pakilo euro atžvilgiu. Ar tai Lietuvos įmonėms suteikia didesnį konkurencinį pranašumą konkuruojant JAV rinkoje?

– Pats ilgus metus dirbau investicijų srityje ir ką galiu pasakyti, kad valiutų rinkose yra laisvai prekiaujama, o verslai turi prisitaikyti prie valiutų kursų pokyčių. Manau, kad svarbus sėkmingo verslo bruožas – galėti sėkmingai veikti esant bet kokioms sąlygoms. Šiuo metu tikriausiai galima sakyti, kad stiprėjantis doleris euro atžvilgiu gali pasitarnauti kai kurios įmonėms, o kai kurias gali nuskriausti. Bet kalbant apie valiutas reikia žinoti, kad jokia situacija nėra stabili, todėl įmonės turėtų dėmesį skirti ne kurso pasikeitimams, o savo produkcijos kokybei, o valdžia turi rūpintis, kad verslo aplinka šalyje prekybai būtų palanki.

– Lietuvos pieno ir mėsos produktų gamintojai buvo pradžiuginti naujiena, kad JAV įsileis jų produkciją. Kokie didžiausi iššūkiai laukia Lietuvos gamintojų šioje šalyje?

– Kaip versle įprasta, Lietuvos kompanijos turės populiarinti savo produktus naujoje rinkoje ir konkuruoti atviroje ekonomikoje, pritraukti vartotojų dėmesį. Manau, kad tai didžiausias iššūkis gamintojams. Manau, kad dabar, žinodami, kad galės savo produkciją eksportuoti į JAV, gamintojai dėliojasi savo strategiją ir kaip jie galėtų tapti patrauklūs Amerikos vartotojams.

– Pavasarį JAV paskelbė, kad planuoja eksportuoti suskystintas dujas į Europą. Lietuva buvo taip pat paminėta, kaip viena iš pirmųjų šalių, kurią pasiektų suskystintos dujos. Buvo užsiminta net apie galimybę jų sulaukti šių metų pabaigoje ar kitų metų pradžioje. Ar galima tikėtis, kad JAV energetikos produkcija bus greitai tiekiama į Lietuvą?

– Prieš 7–5 metus idėja, kad mes eksportuosime dujas, atrodė tolima, tačiau dėl technologinių inovacijų situacija pasikeitė. Esame optimistiškai nusiteikę ir žiūrėsime, kaip šis procesas vystysis toliau. Esame pradinėse stadijose, bet dialogas yra atviras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi