Naujienų srautas

Verslas2015.10.22 00:20

Profesinės sąjungos dar kartą piketavo prieš skubotą socialinio modelio priėmimą

Socialinio modelio įstatymų projektus pradeda svarstyti Seimo komitetai. Dėl Darbo kodekso įstatymų diskutuota Socialinių reikalų ir darbo komitete, o Lietuvos profesinės sąjungos dar kartą piketavo prieš skubotą socialinio modelio priėmimą.

Praėjusią savaitę socialinio modelio projektui po pateikimo Seime vieningai pritarta, tačiau sulaukta daug pastabų, kurias ketinama taisyti komitetuose. Tuo metu profsąjungos piktinasi, kad visą vasarą Trišalėje taryboje svarstytas Darbo kodeksas Seimą pasiekė senuoju variantu, tad esą nėra ko teigti, kad socialinis dialogas Lietuvoje vyksta.

„Mes norime priminti, kad Lietuva neturi važiuot į Briuselį ir sakyti, kad pas juos yra išvystytas socialinis dialogas, o iš tikrųjų tai rodo, kad valdžia daro, ką nori. Užtenka vieną dalyką pasakyti, kad darbdavys turės teisę vienašališkai atleisti darbuotoją iš darbo savo nuožiūra be rimtų priežasčių. Manau, kad, jeigu žmogus nors šiek tiek yra pilietiškas, arba pareikš savo nuomonę, arba šiek tiek nepatiks kažkokiam vadovui, bus paprasčiausia atleistas iš darbo be jokių garantijų ir t.t.“, – tikina Paslaugų sferos darbuotojų profsąjungos pirmininkas, Trišalės tarybos narys Aleksandras Posochovas.

Profsąjungos nesutinka ne tik su darbuotojo atleidimu, įspėjus jį prieš tris dienas, bet nepritaria ir išeitinių išmokų mažinimui, nenustatytos apimties darbo sutarčių įvedimui, savaitės darbo laiko ilginimui, terminuotoms darbo sutartims nuolatiniam darbui, pensinio darbo stažo ilginimui ir kitiems klausimams, dėl kurių  vieningos nuomonės neprieita.

Trečiadienį dėl nesutartų Darbo kodekso straipsnių, sudarančių penktadalį kodekso, Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas išklausė profsąjungų, verslo ir vyriausybės specialistų nuomonių. Investuotojai sako, kad jiems bene labiausiai rūpi darbo laiko organizavimas, kad vienos dienos darbo trukmė nebūtų ribojama 8 valandomis, o savaitės darbo laikas šiek tiek pailgėtų.

„Atsiranda 60 valandų limitas, kuris labai gąsdina profesines sąjungas, ir jos vis aiškina, kad ilginamas darbo laikas. Iš tikrųjų šitas limitas yra nustatomas tuomet, kuomet darbuotojas turi dvi darbo sutartis ir jis tiesiog fiziškai daugiau negali dirbt negu 60 valandų“, – sako asociacijos „Investors` Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.

Profsąjungos sako, kad dėl tų klausimų, dėl kurių nesusitarta, pataisas Darbo kodeksui turėtų teikti profsąjungų nuomonę palaikantys Seimo nariai.

„Tai mes dabar turime ieškoti savo Seimo narių, aš šiandien kalbėjau ir su Miškiniene, ir su Sysu mes esame kalbėję, kad galbūt jie teiks tą nuomonę, kuri yra būtent profesinių sąjungų“, – teigia Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.

„Nesutarta apie 40 straipsnių. Aš ruošiu pataisas visiems straipsniams, kurie yra skirtingos nuomonės, ir bandysiu įrodinėti“, – teigia Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas.

„Mes dedame visas pastangas, kad tiek darbuotojas jaustųsi saugus prie naujo socialinio modelio įstatymo taikymo, tiek ir darbdavys turėtų tam tikrą galimybę galbūt lanksčiau spręsti savo verslo klausimus“, – tikina socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Socialinį modelį sudaro 7 pagrindiniai ir 27 lydintieji įstatymai, kurie, pasak socialinių reikalų ir darbo ministrės, turėtų būti priimti gruodžio mėnesį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi