Verslas

2020.05.04 22:03

Dalis dėl išlikimo kovojusio verslo nuleido rankas: paskutinį sprendimą nulėmė karantinas

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.04 22:03

Smulkusis ir vidutinis verslas, kurio veikla per karantiną buvo sustabdyta, jau gali kreiptis, kad valstybė kompensuotų pusę patalpų nuomos kainos. Kompensacija bus taikoma ne tik karantino laikotarpiu, bet ir du mėnesius jam pasibaigus.

Tamsa už langų, jokių užrašų ir tarsi jokių gyvybės ženklų, nors dar visai neseniai čia šurmulio netrūko. „Akivarų“ savininkė sako, kad apie verslo uždarymą svarstė, o karantinas galiausiai nulėmė sprendimą. Jo nepakeitė nei valstybės parengtas verslui gelbėti pagalbos planas.

„Iš mažų verslininkų valstybė sugeba tik tai mokesčius paimti, o padėti yra labai sunku prisibelsti. Mes kai įkūrinėjome verslą prašėme „Invegos“ paskolos, tai ten sąlygos buvo nežmoniškos, todėl nusprendėme kažkaip savais resursais. Tai ir dabar kažkaip tikėjimo nebuvo ir kiek iš kolegų girdi, tai taip ir yra, nemanau, kad labai daug praradome neprašydami tos pagalbos“, – teigia „Akivarų“ savininkė.

Vilniuje padaugėjo nuomojamų patalpų, kur dar neseniai veikė tokie restoranai ir kavinės kaip „Freunde“, „Belgai“, „Prancūzai“ taip ir nesulaukę rimtesnės Vyriausybės pagalbos.

Nuo karantino nukentėjęs verslas tik nuo šiandien gali kreiptis į „Invegą“ dėl paramos kompensuoti pusę nuomos kainos. Nuomotojas turės suteikti bent 30 proc. nuolaidą, o pačiam nuomininkui reikės susimokėti likusią dalį - 20 procentų. Subsidija bus taikoma tik smulkiajam ir vidutiniam verslui, darbuotojų skaičius nebus vertinamas. Į paramą negalės pretenduoti didžiosios įmonės, kurių metinės pajamos didelės.

„Dar dvi tokios administracinės sąlygos susijusios su tuo, kad 2019 m. pabaigoje įmonės neturėjo būti priskiriamos sunkumų patiriančioms įmonėms ir taip pat - ta NT nuomos sutartis paraiškos pateikimo momentu turi būti registruota registrų centre“, – sako ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Restoranų tinklo vadovė Odeta Bložienė sako, kad dėl nuomos sąlygų teko derėtis kiekvieną sykį atskirai. Vienur nuomotojai pritaikė didesnes nuolaidas, kitur - mažesnes. Pasak O. Bložienės, Vyriausybės pagalba dėl nuomos itin svarbi.

„50 proc. yra tikrai labai didelė suma ir tikrai labai padės, tik tai labai gaila, kad mes dabar kalbame jau antras mėnuo vyksta karantino, tai šiek tiek žiūrint į praeitį, galbūt būtum daręs kažką kitaip - jeigu būtum tą informaciją turėjęs“, – teigia verslininkė.

Bankai ir dalis kredito unijų vieningai susitarė nekeičiant sutarčių sąlygų ir palūkanų, iki pusės metų atidėti paskolų mokėjimus. Bankų asociacijos prezidento teigimu, tokių atidėtų paskolų vertė artėja milijardo eurų link. Verslui lieka mokėti tik palūkanas ar kitus periodinius mokėjimus.

„Jeigu pažiūrėtume kaip atrodo verslo klientai, tai 80 proc. ateina peržiūrėti savo dabartinių įsipareigojimų ir apie 20 proc. tik tai kalba apie kažkokius naujus įsipareigojimus. Šitoj vietoj jeigu visos įmonės galėtų pasinaudoti šituo moratoriumu, tai į Lietuvos ekonomiką būtų įlieta per 1,2 milijardo eurų likvidumo. Tai yra absoliučiai skaičius siekiantis 10 proc. viso paskolų portfelio. Tai yra didžiulis skaičius, kuris padėtų įmonėms susigaudyti ir pergyventi tą neapibrėžtumo laikotarpį“, – tvirtina Bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius.

Ekonomistai pradeda kalbėti, kad atgaivinti verslą bus paprasčiau nei vėl sužadinti žmonių paklausą. Vilniaus Universiteto docentas, psichiatras Eugenijus Laurinaitis sako, kad netrukus žmonės gali rodyti nusivylimo ženklus dėl karantino, gali išaugti depresijos atvejų.

„Yra kritimas ir kritimas pakankamai gilus. Ir paskui iš jo išėjimas iš tos duobės, trunka maždaug 1,5 - 2 metus. Kas įdomu, galiausiai išlipus iš tuos duobės ta naujoji reintegracija yra aukštesniame lygyje nei buvo prieš katastrofą“, – sako psichiatras.

Ekspertai kalba apie tai, kad kol nebus išrasta vakcina, teks gyventi sudėtingomis sąlygomis, o net ir įveikus koronavirusą - tiek ekonomikos niuansai, tiek gyvenimas bus kitoks.

Panorama. Pusantro mėnesio galiojęs draudimas išvykti iš Lietuvos baigėsi, bet karantiną siūloma pratęsti dar dviem savaitėms
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt