Verslas

2020.05.04 14:26

Iranas dėl hiperinfliacijos nuo savo valiutos nubraukė keturis nulius

ELTA2020.05.04 14:26

Pirmadienį Irano parlamentas priėmė naują įstatymą, pagal kurį nuo Irano valiutos bus nubraukiami keturi nuliai ir pasikeis pačios valiutos pavadinimas, šalyje vyraujant hiperinfliacijai, kurią sukėlė JAV sankcijos ir koronaviruso pandemija.

Rialas nuo 1925-ųjų yra nacionalinė Irano valiuta. Ji pastaruoju metu prarado apie 50 proc. savo vertės, kadangi drastiškai padidėjo infliacija, kurios kilimą paskatino JAV sankcijos, įvestos kaip atsakas į Irano branduolinę, karinę ir regioninę politiką, bei ekonominės pandemijos pasekmės.

Šalies valiutą pakeis tomanas, atitinkantis 10 tūkst. rialų, praneša valstybinė naujienų agentūra IRNA. Euras nuo šiol oficialiai atitinka 4,5 tomano ar 17 tomanų laisvojoje rinkoje, teigia agentūra. Įstatymą dar turės ratifikuoti Sergėtojų taryba.

Tomanas buvo nacionalinė Irano valiuta iki 1925-ųjų. Šalyje šis valiutos pavadinimas buvo naudojamas net ir pakeitus oficialią valiutą į rialą, kadangi taip skaičiuoti buvo paprasčiau – vienas tomanas atitinka dešimt rialų.

Iranas viliasi, kad naujoji priemonė turės teigiamos psichologinės įtakos rinkai. Dauguma iraniečių už savaitės pirkinius sumoka daugiau nei 1 mln. rialų. Tokio žingsnio reikėjo imtis ir norint įgyvendinti bankų reformą.