Verslas

2020.05.04 12:18

Pakilusios naftos kainos pirmadienį vėl nusmuko

ELTA2020.05.04 12:18

Nors praėjusią savaitę patyrė nemažą prieaugį, naftos kainos pirmadienį vėl nusmuko, nedingstant susirūpinimams dėl per didelės pasiūlos ir saugyklų pajėgumo dėl koronaviruso sukelto paklausos šoko, nustelbusio milžinišką gavybos apimčių mažinimą.

JAV „West Texas Intermediate“ (WTI) rūšies naftos kaina nusmuko 8 proc., iki 18,19 JAV dolerio už barelį, o tarptautiniu etalonu laikomos „Brent“ rūšies naftos kaina krito 3 proc, iki 25,56 JAV dolerio už barelį.

Naftos rinkos jau kelias savaites patiria sunkumų, kadangi dėl koronaviruso sukeltų verslo užsidarymų ir kelionių apribojimų smarkiai sumažėjo naftos paklausa. JAV nafta vienu momentu buvo nusmukusi į neigiamas žemumas.

Praėjusią savaitę kainos patyrė prieaugį – didžiausiems gamintojams ėmus mažinti gavybos apimtis, WTI dvi dienas iš eilės brango po 25 proc. Kadangi pamažu atidarinėjamos šalių ekonomikos, ėmė didėti viltys, kad paklausa netrukus atsigaus.

Tačiau viltys pirmadienį išnyko, kadangi rinkas užplūdo atsargumo banga.

Analitikai teigia, kad prekyba nėra itin aktyvi, kadangi prekybininkai daro nedidelę pertrauką po praėjusios savaitės prieaugio, tačiau jie išlieka optimistiški, jog rinkos netrukus bus paremtos.

„Kadangi paklausos smukimas pasiekė žemumas, bet kokie stabilumo ženklai, parodomi ekonomikų atidarymais arba papildomais priverstiniais ar susitartais gavybos apimčių mažinimais, parems dabartines naftos kainas“, – teigė „AxiCorp“ vyriausiasis rinkos strategas Stephenas Innesas.

Didžiausi naftos gamintojai, siekdami paremti rinkas, susitarė 10 mln. barelių per dieną sumažinti naftos gavybos apimtis. Gamintojų susitarimas įsigaliojo penktadienį.

Susitarimas padėjo tašką Saudo Arabijos ir Rusijos kainų kare, kuris prisidėjo prie rinkose juntamos įtampos, kurią sukėlė dėl viruso protrūkio susilpnėjusi paklausa.