Naujienų srautas

Verslas2020.04.30 15:01

Paprašiusi valstybės paramos maža įmonė sulaukė FNTT vizito: pareigūnai nepatikėjo, kad jai tikrai reikia pagalbos

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.04.30 15:01

Valstybės subsidijos už paskelbtas prastovas paprašiusi įmonė sulaukė ne tik paramos, bet ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vizito. Pareigūnams pasirodė įtartina, kad buhalterines paslaugas teikianti įmonė gali skelbti prastovas, kai šiuo metu tiek daug darbo. 

Įmonės, teikiančios buhalterines paslaugas, vadovė Jurgita Jociuvienė socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino žinia, kad dėl to, jog įmonė pasinaudojo galimybe gauti subsidijas už prastovas, sulaukė FNTT pareigūnų vizito.

„Verslas, vadovai, – būkite budrūs! Jei kreipiatės valstybės paramos į Užimtumo tarnybą (UT) dėl subsidijos už prastovos laiką gavimo, galite sulaukti FNTT patikrinimo.

Šiandien ryte, mūsų įmonė „Finansita“ kurioje dirba 13 buhalterių, sulaukė 3 FNTT pareigūnų vizito. Tikrina todėl, kad gauta Užimtumo tarnybos subsidija, sudaranti 2,550 eurų iš 9,843 eurų kovo mėnesio įmonės darbo užmokesčio priskaitytos sumos, kas sudaro 26 proc. įmonės darbo užmokesčio biudžeto“, – rašo įmonės direktorė.

Susiekus su J. Jociuviene, ji teigė, kad FNTT pareigūnams pasirodė įtartina, jog buhalteriai šiuo metu turi tiek daug darbo, o įmonė juos siunčia į prastovas.

„Visas kolektyvas yra dalinėje prastovoje ir dirbame pusę dienos. FNTT pareigūnai sakė, kad jiems atrodo įtartina, ar gali būti prastovose buhalteriai, nes jie turi tiek daug darbo“, – pasakoja moteris.

Anot jos, daugiau nei 40 proc. įmonės klientų yra sustabdę veiklą, kadangi įmonė aptarnauja viešbučius, restoranus, odontologijos klinikas, vairavimo mokymų įstaigas, o dėl to įmonė neteko apie 50 proc. pajamų.

„Įmonės nedirba, bet tai nereiškia, kad jiems nereikia mūsų pagalbos, konsultacijų dėl subsidijų, paskolų gavimo. Mes dirbame ir teikiame jiems konsultacijas, nors žinome, kad tie klientai ir nesumokės. Tačiau dirbi ir skiri savo laiką“, – pasakoja J. Jociuvienė.

Anot jos, patikrinimo metu darbuotojai buvo apklausiami, turėjo duoti raštiškus parodymus FNTT pareigūnams.

„Darbuotojais jautėsi kaip tikri nusikaltėliai... Rezultate – mūsų biuro darbo diena sugadinta, klientai liko be mūsų pagalbos, atsakymų, finansinių ataskaitų... Ačiū valstybei už pagalbą.

Skaudu yra tai, kad tikrinanti institucija yra kita, nei nurodoma įstatymuose ir užimtumo tarnybos puslapyje. Tikrinam ne Valstybinė darbo inspekcija (VDI), bet Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), tai yra institucija, kuri atlieka tyrimus finansinių nusikaltimų. Vadinasi, daroma išvada, kad esi KALTAS! Toks ir patikrinimo procedūros charakteris, patikėkite“, – „Facebook“ rašo moteris.

Siekiama, kad valstybės pagalba nebūtų piktnaudžiaujama

FNTT pateiktame atsakyme rašoma, kad šiuo metu atliekami kontrolės veiksmai, kuriais siekiama išvengti piktnaudžiavimo naudojant ekonomikos skatinimui ir COVID–19 sukeltoms pasekmėms mažinti skiriamoms valstybės lėšoms.

Tarnybos atsakyme taip pat komentuojama ir situacija dėl vienoje iš įmonių, tikėtina „Finansita“, atlikto patikrinimo. Pati FNTT tikslaus įmonėms pavadinimo nepateikia.

„Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Vilniaus apygardos valdyba trečiadienį atliko patikrinimą pagal Darbo inspekcijos viešai skelbiamą prastovas paskelbusių įmonių sąrašą. Patikrinimo metu iš mažosios bendrijos buvo paimti patikrinimui reikšmingi dokumentai, darbuotojų paaiškinimai. Šiuo metu patikrinimo metu surinkta informacija yra analizuojama, renkami papildomi dokumentai. Jei bus nustatyta pažeidimų, surinkta medžiaga dėl administracinių nusižengimų teisenos pradėjimo bus perduota Darbo inspekcijai, o dėl subsidijos paskelbus prastovą – Užimtumo tarnybai nagrinėti pagal kompetenciją. Pagal direktorės įsakymą mažoji bendrija yra paskelbusi dalinę prastovą iki karantino pabaigos, dirba 4 val. per dieną.

Atlikdami šį patikrinimą, FNTT pareigūnai laikėsi visų būtinų saugumo reikalavimų, buvo su pirštinėmis, dėvėjo apsaugines kaukes“, – rašoma pranešime.

Pažymima, kad šiuo metu visoje Lietuvoje vykdomos kontrolės priemonės, susijusios su Užimtumo tarnybos teikiamomis subsidijomis dėl prastovų. FNTT atlieka Užimtumo tarnybai pateiktų prašymų dėl darbo užmokesčio kompensavimo paskelbus įmonės prastovas analizę ir atrenka bei tikrina įmones iš įvairių veiklos sektorių: buhalterinės apskaitos paslaugų, prekybos naftos produktais, autoservisų veiklos, padangų prekybos, didmeninės farmacinės veiklos, siuvimo paslaugų, statybos.

Balandį FNTT visoje Lietuvoje atliko per 100 patikrinimų

Tarnyba įmonių patikrinimus reguliariai atlieka pagal gautus skundus, kitų institucijų pateiktą ar analizių metu gautą informaciją, susijusią su galimais karantino režimo pažeidimais ar finansiniais nusikaltimais: mokesčių nemokėjimu, neteisėta komercine veikla, sukčiavimu, buhalterinės apskaitos pažeidimais, kasos aparato kvito neišdavimu, nelegaliu darbu ir t. t.

Karantino režimo metu Tarnyba savo kompetencijos ribose dažnai tikrina, kaip verslas laikosi nustatytų karantino reikalavimų. Šiuo metu viena iš patikrinimų krypčių – valstybės mokamos subsidijos verslui pandemijos metu. Kiek anksčiau Tarnyba tikrino asmenis, internetinėje erdvėje neteisėtai pardavinėjusius apsaugos nuo koronaviruso priemones: kaukes, respiratorius, dezinfekcinį skystį. Taip pat buvo atliekami patikrinimai, siekiant išsiaiškinti, kaip gyventojai ir įmonės laikosi Vyriausybės nustatytų karantino reikalavimų. Šie patikrinimai vykdomi bendradarbiaujant su kitomis institucijomis – Valstybine mokesčių inspekcija, Darbo inspekcija, Užimtumo tarnyba, policija ir t. t.

Patikrinimų metų dažnai išaiškinami atvejai, kurie nėra tiesiogiai susiję su Tarnybos kompetencija, tokie kaip darbas turint nedarbingumo pažymėjimą ar deklaravus prastovą, apsaugos kaukių nedėvėjimas viešoje vietoje. Informacija apie šiuos pažeidimus sprendimui priimti perduodama pagal kompetenciją kitoms institucijoms – policijai, Darbo inspekcijai, „Sodrai“, Užimtumo tarnybai ir t. t.

Finansinius pažeidimus, užfiksuotus pandemijos metu, Tarnyba tiria savarankiškai, ir jie baigiami pradedant arba administracinę teiseną, arba ikiteisminį tyrimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi