Verslas

2020.05.01 07:00

Palangos verslininkai gūžčioja pečiais: vasara – ant nosies, o tokios sumaišties pajūris dar niekada nematė

Linas Jegelevičius, LRT.lt2020.05.01 07:00

Dėl nenuspėjamos vasaros ir dėl prekybos viešose vietose laimėtojų parinkimo burtų keliu verslas Palangoje visada buvo loterija. Tačiau dėl koronaviruso sukeltos krizės šiemet kurorto verslininkų laukia tikra nervų pasiutpolkė – konkursas vykdyti prekybą ir teikti paslaugas viešose kurorto vietose ir paplūdimyje įvyks tik apie gegužės vidurį, kuomet, tikimasi, bus atšauktas karantinas.

Svarbiausia, iki šiol neaišku, ar Seimas atšauks draudimą Palangos paplūdimyje prekiauti alkoholiu. To nepadarius, verslininkai grasina kojos į jį nekelti. „Tokios sumaišties Palanga dar niekada nematė“, – sako kurorto verslininkai.

Kausto nežinia

„Išties, nors jau balandžio pabaiga, neaiškumų, kaip ir kokiomis sąlygomis tokia prekyba vyks, daug. Anksčiau laimėtojus išsiaiškindavome burtų keliu, metant kamuoliukus, kovo pabaigoje. Šiemet – kol kas nežinia“, – Tomas Julius Žulkus, Palangos miesto savivaldybės tarybos Statybos ir miesto komiteto pirmininko pavaduotojas, sakė LRT.lt.

Daliai paslaugų tiekėjų miesto taryba leido rinkliavą skelti į dvi dalis, t. y. 50 proc. jos sumokėti iki gegužės 7 d., o kitą – iki liepos 31 d. imtinai.

Anot T. Žulkaus, patvirtinus tokią tvarką, yra didelis pavojus, kad kiti prekybininkai ir paslaugų tiekėjai, kurie dalyvaus pagrindiniame konkurse gegužę, bus diskriminuojami, nes privalės sumokėti rinkliavos liūto dalį iškart.

„Geriausiu atveju Taryba galės patvirtinti pagrindinio konkurso sąlygas ir naujas kainas tik gegužės viduryje, kuomet, tikimasi, bus atšauktas karantinas. Tuomet Rinkliavų skyrius turės skubiai įvykdyti konkursą, be to, turi būti numatytas ir terminas verslininkams pateikti dokumentus, sumokėti pusę rinkliavos sumos vien už galimybę dalyvauti konkurse. Žodžiu, vasaros prekybos pradžia kurorte šiemet nusimato žiauriai sunki ir nervinga, – reziumavo pašnekovas. – Geriausiu atveju prekyba kurorte galės prasidėti tik birželio viduryje.“

Galvos skausmas – prekyba paplūdimio kavinėse

Dar iki ekstremalios situacijos paskelbimo šalyje Palangos politikai svarstė, kokias rinkliavas reikėtų nustatyti prekybos paviljonų paplūdimyje operatoriams, jeigu nebus atšauktas draudimas paplūdimyje prekiauti alkoholiu.

„Buvo rimtai kalbėta, kad tokiu atveju mokestį reikėtų sumažinti bent 30 procentų. Įvertinus koronaviruso pandemijos smūgį, manau, tokia rinkliava turėtų būti per pusę mažesnė“, – svarstė T. J. Žulkus, kurio įmonė kurorte vasarą prekiauja ledais.

„Prekybos taškų skaičių, matyt, mažinsiu, bet bandysime prekiauti“, – sakė pašnekovas.

Laimėję konkursą, verslininkai Palangoje įgyja teisę prekiauti ir vykdyti paslaugas trejus metus. Paskutinį kartą toks konkursas įvyko 2017 metais. Tačiau dėl prekybos alkoholiu draudimo kurorto paplūdimio kavinėse nuo 2020 metų vasaros leidimai tokiai prekybai buvo išduoti dvejiems metams.

Už leidimus prekiauti buvo surinkta apie 800 tūkstančių eurų.

Niekas nereikalavo dėl koronaviruso grąžinti rinkliavos

Kaip LRT.lt sakė Palangos miesto savivaldybės administracijos Rinkliavų skyriaus vedėja Aušra Dangėlaitienė, nė vieno prekybos taško šiemet nebus atsisakyta.

Ji informavo, kad viešojo maitinimo paslaugai teikti 2018 metais ir 2019 metais buvo išduota po 10 leidimų Palangos paplūdimyje ir buvo surinkta po 141 000 eurų vietinės rinkliavos, o Šventosios paplūdimyje išduota po 7 leidimus ir surinkta po 44 000 eurų vietinės rinkliavos.

„Prekybininkų ar paslaugų tiekėjų, kurie reikalautų grąžinti dalį sumokėtos rinkliavos, nes jie dėl koronaviruso nenumatę vykdyti prekybos šią vasarą, nėra“, – pabrėžė ji.

Prekyba paplūdimyje – visada sunkiai nuspėjama

Rolandas Lobanovas, 2014–2016 metais valdęs penkias kavines Palangos paplūdimyje, LRT.lt sakė, kad šiemet ypač pasigenda aiškumo.

„Suprantame visi, kad koronavirusas keičia viską, bet paplūdimyje prekybą planuojantiems verslininkams norėtųsi turėti nors [prekybos] tvarkos aprašą. Juk jau balandis baigiasi“, – stebėjosi verslininkas.

Didžiausias klausimas – ar bus leista šiemet prekiauti alkoholiu paplūdimyje.

„Prekyba alkoholiu jame, priklausomai nuo vietos, sudaro apie 60–70 procentų“, – pabrėžė jis.

Anot verslininko, draudimas prekiauti alkoholiu nukirstų mažiausiai pusę pajamų.

„Bijausi, kad su tokiu draudimu grįšime į sovietinius laikus – žmonės į pliažą nešis krepšius, pilnus alkoholio“, – sakė R. Lobanovas.

Jis teigė, kad, Savivaldybei paskelbus konkursą gegužę, jis jame „eksperimentuosiąs“: „Kad turėčiau aiškesnį prekybos be alkoholio paplūdimyje algoritmą ateičiai.“ Apskritai visą prekybą paplūdimyje jis vadino sunkiai nuspėjama.

„Kol nepradėsi kuriame nors taške prekiauti, nežinosi, kaip seksis. Pavyzdžiui, Šventojoje labiausiai eina alus, prie išėjimų į paplūdimį iš prabangių viešbučių – alkoholiniai kokteiliai. Tikrai nereiškia, kad prekyba geriausiai vyksta paplūdimio paviljonuose arčiausiai tilto. O kur dar orų faktorius?“ – teigė verslininkas.

Konkurse greičiausiai nedalyvaus

Valdas Bražinskas, UAB „Biesika“ direktorius, 2018–2019 metais valdęs 7 kavines Palangos paplūdimyje, šį pavasarį taip pat itin pasigenda aiškumo.

„Nei sąlygų iki šiol turime, nei kainos aiškios, nei tai, ar bus leista prekiauti alkoholiu“, – jis sakė LRT.lt.

„Jeigu draudimas prekiauti alkoholiu paplūdimyje nebus atšauktas, konkurse greičiausiai nedalyvausiu. Bet mano apsisprendimą lems leidimų kaina, kurią nustatys Savivaldybė“, – pabrėžė verslininkas. – Be alkoholio ji turėtų būti perpus mažesnė. Bet ir su tokia kaina pastatyčiau pabandyti vieną ar dvi kavines. Pabandyti.“

Anot V. Bražinsko, viena prekybos pliaže vieta prieš dvejus metus jam vidutiniškai kainavo apie 40 000 eurų dvejiems metams.

„Labai skųstis negalėjau. Dirbome pelningai. Pajamos iš alkoholio sudarė 60 procentų nuo visos apyvartos“, – sakė V. Bražinskas.

Jis kraipė galvą dėl Savivaldybės ketinimo itin greitai parinkti naujo konkurso laimėtojus šiam sezonui: „Reikia gi laiko ir pažymas susirinkti, ir rinkliavą sumokėti. Savaitės tam neužteks.“

Visi plauks į Palangą!

Artūras Timukas, baro „Resort Pub“ savininkas, ne vienerius metus dirbęs ir kurorto paplūdimyje, į nuogąstavimus, kad koronavirusas sugriovė vasaros sezoną, moja ranka: „Oi, netikiu. Visi šaibų šią vasarą Palangoje ir Šventojoje užsidirbs. Kurgi kitur visi važiuos, jei užsienis laikinai užsidaręs.“

Net ir atšaukus karantiną, verslininkas numatęs savo padavėjams nurodyti dirbti su visa apsauga: „Dėvės ir pirštines, ir kaukes, ir staliukus lauke galbūt pastumdysiu, kad tarpai būtų didesni. Tik dėl lankytojų baimių. Svarbu, kad jie komfortiškai jaustųsi.“

Verslininkas sakė, kad dar neapsisprendė, ar dalyvaus konkurse prekiauti paplūdimyje.

„Ryte atsikelsiu, pažiūrėsiu į dangų ir nuspręsiu, – šypsojosi A. Timukas. – Žinoma, jokios kalbos apie dalyvavimą nebus, jeigu nebus leista prekiauti alkoholiu“, – rimtai pridūrė.

Anot jo, prekyba alkoholiu jo paplūdimio kavinėse sudarė iki 70–80 procentų. Paplūdimyje jis su pertraukomis prekiauja jau 10 metų.

„Didelių stebuklų ir su alkoholiu nemačiau – kai kada tik ant nulio išeidavau“, – atviravo verslininkas.

Arturas Arakelianas, su žmona Inga Palangoje valdantis kavinę „Armėniška virtuvė“, į šią vasarą žvelgia filosofiškai: „Viltis visada miršta paskutinė.“

„Apribojimai niekur nedings, bet man svarbiausia šią vasarą bus visų saugumas – ir lankytojų, ir aptarnaujančio personalo. Vienkartinės pirštinės, veido kaukės, dezinfekavimo priemonės, tinkamo atstumo laikymasis – nauja šios vasaros norma. Ir staliukus erdviau pastumdysiu“, – verslininkas sakė LRT.lt.

Savivaldybė parengė priemonių planą verslui palengvinti

Palanga šią savaitę patvirtino priemones sudėtingai verslininkų situacijai dėl koronaviruso palengvinti. Karantino laikotarpiu buvo sumažinti finansiniai įsipareigojimai Nemirsetos kempingo ir Palangos koncertų salės koncesininkams.

Taip pat priimtas sprendimas dėl nekilnojamojo turto ir žemės mokesčių lengvatų suteikimo tiems juridiniams asmenims, kurie dėl karantino metu įvestų apribojimų nebegalėjo vykdyti veiklos ir yra įtraukti į Valstybinės mokesčių inspekcijos Mokesčių mokėtojų, nukentėjusių nuo COVID-19, sąrašą.

Turgaus prekeiviams, kurie prekiauja ne maisto prekėmis ir dėl karantino nebegalėjo vykdyti veiklos, už šį laikotarpį nebus taikomas mokestis už prekybinę vietą. Savivaldybė numatė, kad palangiškiai, nukentėję dėl koronaviruso ekonominių pasekmių, gali kreiptis dėl vienkartinės socialinės pašalpos iki 500 eurų.

Tačiau Eugenijus Simutis, Miesto savivaldybės tarybos opozicijos narys, tokias lengvatas vadina nereikšmingomis.

„Man jos kelia šypseną. Pasižiūrėkime, kokias lengvatas dėl koronaviruso sukeltos krizės verslui suteikė kiti miestai. Palangos lengvatos verslui – neesminės, formalios. Jeigu Savivaldybė tokia geranoriška vietos verslui, turėjo automatiškai visiems pratęsti prekybos leidimus tokiomis pačiomis sąlygomis dar vieneriems metams. Būtent to norėjo dauguma verslininkų, tačiau Savivaldybė ignoravo jų pageidavimus“, – sakė E. Simutis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.