Verslas

2020.04.30 10:01

Mauricas: Lietuvos ekonomika karantino pradžioje buvo atspari

Erika Alonderytė, BNS 2020.04.30 10:01

Lietuvos ekonomikai per metus paaugus 2,5 proc., banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas sako, kad tai rodo, jog šalis pirminėse karantino stadijose buvo atspari recesijai.

„JAV ekonomika smuko daugiau ne 4 proc., tai žymiai smarkiau nei Lietuvoje, nors JAV net šiek tiek vėliau buvo karantinas įvestas atskirose valstijose, o visos šalies mastu net nebuvo. Tai rodo, kad Lietuva pirminėse stadijose buvo pakankamai atspari šitai recesijai, kas būdinga Lietuvai dėl ekonominės struktūros“, – BNS sakė Ž. Mauricas.

„Mažmeninėje prekyboje dominuoja maisto pardavimai, kurie kovą net augo, pramonės sektoriuje yra trumpos tiekimo grandinės, nemažą dalį sudaro maisto pramonė, kita gamyba, kuri nėra tokia jautri trūkinėjančioms pasaulio grandinėms“, – pridūrė jis.

Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) pirmąjį ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2019-ųjų laiku, padidėjo 2,5 proc. ir siekė 11,289 mlrd. eurų, o palyginti su ketvirtuoju ketvirčiu, – smuko 0,2 procento.

Pasak Ž. Maurico, tokio pokyčio buvo galima tikėtis, nes sausio-vasario mėnesiais Lietuvos ekonomika sparčiai judėjo į priekį – gerus rezultatus rodė vidaus vartojimas, statybų sektorius, paslaugų aukštą pridėtinę vertę kuriantis sektorius.

„Buvo vienintelis klausimas, kiek smarkiai karantinas ir baimė dėl koronaviruso paveiks ypatingai paslaugų, transporto sektorių, bet panašu, kad inercija ir tuose sektoriuose buvo, transporto sektorius tikrai neblogai laikėsi“, – BNS sakė ekonomistas.

Jis prognozuoja, kad antrąjį ketvirtį Lietuvos BVP smuks apie 20 procentų.

„Visas balandis buvo karantine, į pabaigą tik atlaisvinta, bet žmonės neskuba grįžti į parduotuves, dalis paslaugų – viešbučiai, turizmas, kelionės – liks uždaryti iki ketvirčio pabaigos, jau pasijus ir poveikis transporto sektoriui, pramonei“, – sakė Ž. Mauricas.

Jo teigimu, pramonės sektorius iki šiol gyveno iš praeities užsakymų, tačiau gegužę turėtų pasijusti paklausos mažėjimas ir komponentų tiekimo apribojimai, nes Europoje užsidarė dalis gamyklų.