Verslas

2020.04.30 18:24

Sunkumų patiriančios maitinimo įstaigos stebisi naujais mokyklų reikalavimais – šios prašo sumokėti iki 15 tūkst. eurų užstatus

Mokyklos jau ruošiasi naujiems mokslo metams ir skelbia viešuosius konkursus maitinimo paslaugoms pirkti. Kai visi kalba apie sunkią verslo dalią, mokyklos konkurso sąlygas apsunkino dar labiau. Norint teikti maitinimo paslaugas mokyklai, reikia sumokėti užstatą, kuris bus atgautas tik po trejų metų.

Esant ekstremaliajai situacijai, milijoninės vertės viešuosius pirkimus leidžiama vykdyti supaprastintomis sąlygomis, tačiau dalis mokyklų viešojo maitinimo paslaugų įmonėms kelia kur kas didesnius reikalavimus nei iki šiol. Konkursą laimėjęs verslininkas kai kuriose įstaigose turi sumokėti iki 15 tūkst. užstatą, kad kitais mokslo metais galėtų teikti maitinimo paslaugas.

„Mes labai nustebome dėl CVP (centrinėje viešųjų pirkimų) sistemoje įdėtų reikalavimų, nes beveik visos mokyklos reikalauja garanto, kurio vertė siekia net 15 tūkst. eurų. Stebina tai, kad dalis draudimo kampanijų, kurios anksčiau duodavo garantą su nedidele draudimine įmoka, šiuo metu atsisako jį duoti toms įmonėms, kurios yra įtrauktos į labiausiai COVID-19 pažeistų įmonių sąrašą. Visi mokyklų maitintojai yra įtraukti į tą sąrašą“, – atkreipia dėmesį Ugdymo ir gydymo įstaigų maitinimo gamintojų asociacijos vadovė Eurika Turonienė.

Viena tokių mokyklų, kuri reikalauja 15 tūkst. užstato, yra Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazija. Mokyklai vadovauja buvęs ekstremalių sveikatai situacijų centro direktoriaus pavaduotojas.

Mokyklos direktoriaus pavaduotojas Paulius Zykas sako, kad mokykla konkursą planavo jau seniai, todėl sąlygų keisti neketina.

„Mes tiesiog sušvelnintume sąlygas, iš naujo paskelbtume pirkimą, vėl mums užsitęstų, bet ar smulkusis verslas norėtų į tai lįsti – nėra jokios garantijos. Mes nediskriminuojame – tiesiog gavosi tokia situacija. Mes neprivalome derintis prie smulkaus verslo“, – komentuoja Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos direktoriaus pavaduotojas.

Viešųjų pirkimų konsultanto Ryčio Maliukevičiaus teigimu, reikalauti užstato neįpareigoja joks teisės aktas, esą tai yra pirkėjo pasirinkta sąlyga.

„Čia nėra jokios prievolės – čia yra pirkėjo pasirinkimas, ar jis nori padaryti lengvas sąlygas, ar sunkias, ir kartais net dirbtinai apsunkinti dalyvavimą, kad būtų atsijoti smulkūs pirkėjai ir liktų tik stambūs“, – aiškina R. Maliukevičius.

E. Turonienės manymu, nuo kitų mokslo metų iš mokyklų valgyklų bus išstumta dalis smulkiojo verslo įmonių.

„Smulkusis verslas, kuris iki šiol maitina mokyklas, atnaujinusias viešuosius konkursus su tokiomis sąlygomis, tikriausiai turės pasitraukti iš šio žaidimo. Mus stebina tai, kad anksčiau tokių reikalavimų ir tokio dydžio užstatų nebuvo. Jie atsirado tik šiemet. Beveik visos mokyklos turi tokius reikalavimus.

Aš atstovauju asociacijai, kuri jungia daug mokyklų maitintojų, ir ne vienas jų man skambino su ašaromis“, – tikina E. Turonienė.

Mokyklų maitinimo konkursų sąlygose numatyta, kad 15 tūkst. eurų ar mažesnis užstatas būtų grąžintas tik pasibaigus sutarties vykdymo terminui. Dažniausiai konkursas skelbiamas trejiems metams.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.