Verslas

2020.04.29 15:41

Žemės ūkio ministerija: 15 mln. eurų valstybės parama – 18 tūkst. pieną tiekiančių ūkininkų

atnaujinta 17.18

Siekiant paskatinti pieno gamintojų atsigavimą po koronaviruso krizės ir kompensuoti jų netektis dėl karantino, ketinama suteikti beveik 15 mln. eurų tikslinę paramą, į kurią galėtų pretenduoti apie 18 tūkst. melžiamų karvių augintojų.

Pieno perdirbėjų nuostoliai bus vertinami pagal įmonių veiklą birželio-gruodžio mėnesiais.

Tokią naują informaciją apie valstybės paramą žemės ūkiui Seimo Kaimo reikalų komitete trečiadienį pateikė Žemės ūkio ministerijos Tvarios žemės ūkio gamybos grupei vadovaujantis Karolis Anužis.

„Pati išmoka galėtų būti apie 64 eurai, bet ji galėtų būti 10 proc. (iki 70,67 euro – BNS) padidinama, jeigu pieno ūkis yra arba ekologinis, arba dalyvauja kooperacijos veikloje, arba kontroliuoja karves“, – parlamentaras paaiškino ministerijos atstovas.

K. Anužio komitetui pateiktoje medžiagoje numatyta, kad 64,25 euro išmoka už pieninę karvę bus skiriama dviems mėnesiams. Iš viso šiai priemonei kol kas numatyta 14,78 mln. eurų.

Šią pagalbą ketinama teikti tik tuomet, jeigu vidutinės balandžio-gegužės bendros pieno gamintojų pajamos buvo bent 5 proc. mažesnės negu atitinkamu laikotarpiu 2019 metais.

Numatytas ir reikalavimas į šias pajamas įskaičiuoti tik gautas pardavus pieną tik Lietuvoje registruotiems pieno supirkėjams.

Ministerijos atstovas sako, kad ši taisyklė dar ne galutinė, nes tam gali pasipriešinti Europos Komisija.

„Nusimato nemaža konsultacija, nes lietuviškus akcentus esant vieningai rinkai, Europos Komisija atsargiai vertina“, – pareiškė jis.

Pasak K. Anužio, vienas ūkis negalės gauti didesnės negu 100 tūkst. eurų paramos, o ministerijos skaičiavimais, tokia parama pasieks apie 18 tūkst. melžiamas karves auginančių ūkininkų.

„Parama bus teikiama tik tiems pieno gamintojams, kurie tiekia pieną perdirbėjams, o ne melžia karves ir pieną naudoja tik savo reikmėms“, – teigė jis.

Prieš savaitę parlamentarams buvo pranešta, kad pieno sektoriui iš viso valstybės ketina skirti 120 mln. eurų paramą.

Vyriausybė kovai su koronavirusu paskirstė apie 244 mln. eurų

Vyriausybė trečiadienį iš valstybės vardu pasiskolintų lėšų kelioms ministerijoms paskirstė apie 244 mln. eurų koronaviruso padariniams šalinti ir jo plitimui šalyje valdyti.

239 mln. eurų skirta Ekonomikos ir inovacijų ministerijai finansinėms priemonėms įgyvendinti ir palūkanoms iš dalies kompensuoti. 2 mln. eurų Kultūros ministerijai meno kūrėjų kūrybinių prastovų išmokoms mokėti.

2,93 mln. eurų skirta Sveikatos apsaugos ministerijai, iš jų 1,9 mln. eurų – ekstrakorporinės membraninės oksigenacijos (EKMO) sistemoms (8 vienetams) įsigyti, siekiant efektyviai gydyti ypač sunkios būklės pacientus, kuriems diagnozuotas koronavirusas, savo ruožtu 700 tūkst. eurų – Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinei sistemai modernizuoti, 330 tūkst. eurų – koronaviruso sukeltos ligos valdymo statistinės metodikos rengimo ekspertų paslaugoms įsigyti, testams ir kitoms prekėms.

24,7 tūkst. eurų skirti Elektrėnų savivaldybės administracijai viešosios įstaigos Abromiškių reabilitacijos ligoninės patalpoms.

Susisiekimo ministerija kreipėsi su prašymu įtraukti papildomą lėšų poreikį Lietuvos pašto teikiamos periodinių leidinių pristatymui paslaugos kaštams kompensuoti už du mėnesius – beveik 600 tūkst. eurų.

Vyriausybė prieš savaitę iš pasiskolintų lėšų paskirstė apie 271,5 mln. eurų. Iš jų 100 mln. eurų skirta verslo nekilnojamojo turto nuomos kaštams padengti, dar 150 mln. eurų – valstybinės ir vietinės reikšmės keliams.