Verslas

2020.04.29 12:13

Pagalbos po karantino paketas jau sulaukė kritikos: ekspertai tikina – kai kurie sprendimai gali stumti į skurdą

Kai kurie siūlymai, kaip po karantino padėti gyventojams, juos pasmerktų skurdui, o sistema gali tapti dar painesnė. Taip Seimo socialinių reikalų ir darbo komitete trečiadienį teigė Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.

Ji kritikavo idėją pusę metų mokėti 200 eurų darbo paieškos išmoką žmonėms, kurie iškrito iš darbo rinkos.

„Dėl darbo paieškos išmokos, mūsų nuomonės nesutampa. Mes manome, kad išmoka turėtų būti 257 eurai, nes tai yra absoliutaus skurdo riba. Jeigu mokama mažiau, mes pasmerkiame tuos žmones skurdui, nekalbant apie tai, kad kai kurie turi išlaikytinių“, – pabrėžė A. Adomavičienė.

Ji kritikavo ir sistemos painumą. Kaip teigė A. Adomavičienė, sistema jau dabar dažnai gyventojams atrodo paini, o pridėjus įvairias sąlygas, kai kurie gali dar labiau pasimesti, ar tam tikros paramos priemonėms jiems priklauso.

„Jau dabar yra gana painu ir žmonės dažnai nežino ir nesupranta, ar jiems priklauso parama, ar nepriklauso. Siūlymas – kad būtų kuo aiškiau ir parasčiau, kad visi lengvai susigaudytų ir nebūtų dar didesnio nepasitenkinimo“, – ragino A. Adomavičienė.

Anot jo, nevyriausybinėms organizacijoms taip pat kyla klausimų, iš kur bus paimtos lėšos šioms priemonėms įgyvendinti, nes šiuo metu nėra aišku, ar planuojamas skirti 1 mlrd. eurų jau buvo suplanuotas anksčiau, ar tam reikės papildomų lėšų.

„Nelabai aišku, iš kur tie pinigai... ar čia tai, kas buvo suplanuota, ar čia papildomai. Pirmą kartą išgirdome apie tą milijardą, norėtųsi išgirsti, iš kur šios lėšos, – ar tai, kas jau buvo suplanuota, ar siūloma“, – teigė A. Adomavičienė.

Ji turėjo pastabų ir atskiriems nutarimo punktams. Pirmiausia ji išskyrė tai, kad įstatyme numatome, jog „Sodros“ išmokomis nederėtų spręsti krizės pasekmių, nes tai pažeistų socialinį teisingumą. Tačiau, atkreipia dėmesį ji, ne mažinant ar trumpinant, o ilginant „Sodros“ išmokų mokėjimą, socialinis teisingumas kaip tik nebūtų pažeistas.

A. Adomavičienės teigimu, į tokią pastabą nebuvo atsižvelgta.

Ji taip pat kritikavo, kad šiuo metu neleidžiama teikti siūlymų dėl sisteminių sprendimų.

„Kada mes galime siūlyti sisteminius sprendimus? Ekonominio augimo metu jo siūlyti negali, nes tiesiog negalima, dėl kažkokių priežasčių, krizės metu irgi negalima. (...) Yra tam tikri sisteminiai sprendimai, bet jie nėra pakankami“, – kalbėjo A. Adomavičienė.

Skvernelis: daugiau nei 100 tūkst. asmenų laukia 200 eurų išmokos

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį savo feisbuko paskyroje pranešė apie planuojamą papildomą 1 mlrd. eurų pagalbą gyventojams ir verslui.

Tai premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį savo feisbuko paskyroje pranešė po nuotoliniu būdu įvykusio pokalbio su profesinių sąjungų atstovais.

Jo teigimu, parengtas papildomas socialinių priemonių paketas, kuris gyventojams ir darbdaviams padės greičiau atsitiesti po karantino. Jis šiandien bus svarstomas Vyriausybėje.

Planuojama, kad per įvairias priemones 1 milijardas eurų pasieks maždaug 1,4 milijono gyventojų.

„Pirma ir reikšmingiausia priemonė – pusę metų bus subsidijuojama ne mažiau kaip 50 proc. iš prastovų grįžtančiųjų darbo užmokesčio ir prieš tai darbo neturėjusių darbo užmokesčio. Pirmaisiais dviem mėnesiais darbdaviams bus teikiama net 100 proc. pagalba – paprastai kalbant, valstybė padengs pilną darbo užmokestį (iki minimalios algos MMA). Stiprėjant įmonių pajėgumams parama palaipsniui bus mažinama. Planuojame, kad ši priemonė pasieks 210 tūkst. darbuotojų. Jai numatoma skirti 380 mln. eurų“, – rašo jis.

Pasak premjero, kita paketo dalis skirta žmonių, praradusių darbą, grąžinimui į darbo rinką – žadama, kad būtų remiamas įdarbinimas, teikiama parama mokymuisi naujai kvalifikacijai įgyti.

„Tam dvigubai didinamos lėšos profesiniam mokymuisi. Keičiamas pameistrystės rėmimas, numatant didesnę darbo užmokesčio kompensaciją ir taip pritraukiant į šią mokymosi formą daugiau asmenų. Tam bus skirta daugiau kaip 10 mln. eurų“, – atskleidžia S. Skvernelis.

Dar vieną žinią jis siunčia savarankiškai dirbantiems, esą jie ir kiti verslūs žmonės taip pat turės papildomą galimybę steigti darbo vietas, ypač regionuose.

„Verslūs darbo netekę žmonės galės pasinaudoti vietinėmis užimtumo iniciatyvomis netaikant 50 proc. garanto, o negalią turintys darbingo amžiaus žmonės galės dalyvauti savarankiško užimtumo rėmime. Tam numatoma apie 5,6 mln. eurų pagalba“, – teigia premjeras.

Iškritusiems iš darbo rinkos asmenims, o tokių, anot S. Skvernelio, gali būti ir apie 200 tūkst., būtų siekiama užtikrinti bent minimalias pajamas ir pagalbą – jiems pusę metų bus mokama 200 eurų darbo paieškos išmoka, tam numatyta apie 265 mln. eurų.

„Beveik 910 tūkst. asmenų, kurie gauna senatvės pensijas, našlių ir našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto darbo laiko pensijas, taip pat kompensacijas už ypatingas sąlygas bei įvairias šalpos išmokas, bus išmokėta vienkartinė 200 eurų išmoka. Tai dažniausiai – rizikos grupės žmonės, kuriems apribojimai tikriausiai išliks ir karantinui pasibaigus, todėl šiuo sprendimu norime padėti būtent tokiems. Tam bus skirta 182 mln. eurų“, – informuoja ministras pirmininkas.

Pabrėžiama, kad socialinės paramos gavėjams laikinai nebus vertinamas turimas turtas, neįskaitoma dalis nedarbo socialinio draudimo ar darbo paieškos išmokos, bus praplečiama teisė gauti paramą didinant valstybės remiamų priemonių ribas. Vertinant nepasiturinčių šeimų pajamas, bus žiūrimos tik 3 mėnesių pajamos, kad esą „daugiau šeimų karantino metu gautų didesnius vaiko pinigus“.

„Taip pat trumpinsime socialinio būsto nuomos laukimo terminus, o jo negavusiems žmonėms per nustatytą laiką savivaldybės turės užtikrinti rinkoje nuomojamo tinkamo būsto nuomos mokesčio kompensaciją asmeniui ar šeimai, kurios „grindys“ yra apie 32 eurus asmeniui“, – dėsto jis.