Verslas

2020.04.29 10:38

Skvernelis: valstybė dengs dalį algos ir sugrįžusiems dirbti, daugiau nei 100 tūkst. asmenų laukia 200 eurų išmokos

atnaujinta 10.48
LRT.lt 2020.04.29 10:38

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį savo feisbuko paskyroje pranešė apie planuojamą papildomą 1 mlrd. eurų pagalbą gyventojams ir verslui.

Tai premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį savo feisbuko paskyroje pranešė po nuotoliniu būdu įvykusio pokalbio su profesinių sąjungų atstovais.

Jo teigimu, parengtas papildomas socialinių priemonių paketas, kuris gyventojams ir darbdaviams padės greičiau atsitiesti po karantino. Jis šiandien bus svarstomas Vyriausybėje.

Planuojama, kad per įvairias priemones 1 milijardas eurų pasieks maždaug 1,4 milijono gyventojų.

„Pirma ir reikšmingiausia priemonė – pusę metų bus subsidijuojama ne mažiau kaip 50 proc. iš prastovų grįžtančiųjų darbo užmokesčio ir prieš tai darbo neturėjusių darbo užmokesčio. Pirmaisiais dviem mėnesiais darbdaviams bus teikiama net 100 proc. pagalba – paprastai kalbant, valstybė padengs pilną darbo užmokestį (iki minimalios algos MMA). Stiprėjant įmonių pajėgumams parama palaipsniui bus mažinama. Planuojame, kad ši priemonė pasieks 210 tūkst. darbuotojų. Jai numatoma skirti 380 mln. eurų“, – rašo jis.

Pasak premjero, kita paketo dalis skirta žmonių, praradusių darbą, grąžinimui į darbo rinką – žadama, kad būtų remiamas įdarbinimas, teikiama parama mokymuisi naujai kvalifikacijai įgyti.

„Tam dvigubai didinamos lėšos profesiniam mokymuisi. Keičiamas pameistrystės rėmimas, numatant didesnę darbo užmokesčio kompensaciją ir taip pritraukiant į šią mokymosi formą daugiau asmenų. Tam bus skirta daugiau kaip 10 mln. eurų“, – atskleidžia S. Skvernelis.

Dar vieną žinią jis siunčia savarankiškai dirbantiems, esą jie ir kiti verslūs žmonės taip pat turės papildomą galimybę steigti darbo vietas, ypač regionuose.

„Verslūs darbo netekę žmonės galės pasinaudoti vietinėmis užimtumo iniciatyvomis netaikant 50 proc. garanto, o negalią turintys darbingo amžiaus žmonės galės dalyvauti savarankiško užimtumo rėmime. Tam numatoma apie 5,6 mln. eurų pagalba“, – teigia premjeras.

Iškritusiems iš darbo rinkos asmenims, o tokių, anot S. Skvernelio, gali būti ir apie 200 tūkst., būtų siekiama užtikrinti bent minimalias pajamas ir pagalbą – jiems pusę metų bus mokama 200 eurų darbo paieškos išmoka, tam numatyta apie 265 mln. eurų.

„Beveik 910 tūkst. asmenų, kurie gauna senatvės pensijas, našlių ir našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto darbo laiko pensijas, taip pat kompensacijas už ypatingas sąlygas bei įvairias šalpos išmokas, bus išmokėta vienkartinė 200 eurų išmoka. Tai dažniausiai – rizikos grupės žmonės, kuriems apribojimai tikriausiai išliks ir karantinui pasibaigus, todėl šiuo sprendimu norime padėti būtent tokiems. Tam bus skirta 182 mln. eurų“, – informuoja ministras pirmininkas.

Pabrėžiama, kad socialinės paramos gavėjams laikinai nebus vertinamas turimas turtas, neįskaitoma dalis nedarbo socialinio draudimo ar darbo paieškos išmokos, bus praplečiama teisė gauti paramą didinant valstybės remiamų priemonių ribas. Vertinant nepasiturinčių šeimų pajamas, bus žiūrimos tik 3 mėnesių pajamos, kad esą „daugiau šeimų karantino metu gautų didesnius vaiko pinigus“.

„Taip pat trumpinsime socialinio būsto nuomos laukimo terminus, o jo negavusiems žmonėms per nustatytą laiką savivaldybės turės užtikrinti rinkoje nuomojamo tinkamo būsto nuomos mokesčio kompensaciją asmeniui ar šeimai, kurios „grindys“ yra apie 32 eurus asmeniui“, – dėsto jis.