Verslas

2013.02.08 19:18

ES lyderiai sutarė dėl 2014–2020 m. biudžeto

Po daugiau nei paros aštrių diskusijų Europos viršūnės sutarė dėl septynerių metų biudžeto.

Po daugiau nei paros aštrių diskusijų Europos viršūnės sutarė dėl septynerių metų biudžeto.

Europos Sąjungos lyderiai sukirto rankomis – 28-ių valstybių finansai suplanuoti septyneriems metams. Pagal pirminį variantą, visa europinio biudžeto suma turėtų būti sudaryta iš dviejų skaičių – įsipareigojimams, tai yra didžiausioms galimoms išlaidoms, būtų skirta 960 mlrd. eurų, tačiau realiai išleisti bus galima 52-iem milijardais mažiau. Šis biudžetas pirmą kartą Bendrijos istorijoje mažesnis už ankstesnį.

Tačiau valstybių lyderiai namo grįžta iškėlę galvas ir stengiasi pabrėžti tik tas eilutes, kurios jų valstybėms naudingos, neužsimindami apie sumažintas sumas.

Lietuvos derybininkai, kuriems vadovavo prezidentė Dalia Grybauskaitė, susitarė dėl 44,5 milijardų litų finansinės paramos – panašią sumą Lietuva yra gavusi iš besibaigiančio septynerių metų biudžeto.

Dar neaišku, kokią sumą Lietuvai pavyko iškovoti iš sanglaudos politikos, kuri skirta kelti ekonomiką. Tik Lietuvai aktualus Ignalinos jėgainės uždarymas, pagal išankstinę informaciją, būtų finansuojamas 400 milijonų eurų 2011-ųjų kainomis.

Lietuvos žemdirbiai šiandien nebuvo patenkinti siūlymu, pagal kurį jiems skiriamos tiesioginės išmokos po septynerių metų padidėtų keliais šimtais litų – šiandien jos mažiausios Bendrijoje. Tačiau naujausiomis žiniomis, šis siūlymas galėjo pasikeisti į Baltijos šalių žemdirbiams palankią pusę.

„Mūsų pagrindinis tikslas buvo išmokos, kuo artesnės prie vidurkio. O šiandien mes turime apie 75 procentus. Ir mes sakėme, kad išmokos turi prasidėti 2014 metais. O dabar nuspręsta 2020-tais metais, tai labai ilgas tas laikas ir praktiškai tas laimėjimas yra labai jau mažas“, – sako Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

Tačiau tai dar ne kelio pabaiga. Vadovų sutartam dokumentui turės pritarti Europos Parlamentas. Nemažai narių jau anksčiau leido suprasti nesutinkantys su karpymais. Padėtį sunkina ir Parlamento svarstymas balsavimą dėl biudžeto padaryti slaptą.