Verslas

2020.04.28 18:23

Pavasarinė sausra varo į neviltį ūkininkus: prognozėse – prastas derlius ir dideli nuostoliai

ekspertai: upių lygis kai kur net 2 metrais mažesnis nei vidurkiai
Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.28 18:23

Ūkininkai nerimauja dėl pavasarinės sausros ir prognozuoja itin prastą derlių bei nuostolius. Hidrologinę sausrą jau rodo ir vis senkančios upės. Kai kuriose vandens lygis net porą metrų mažesnis už daugiametį šio mėnesio vidurkį.

Laukuose šiuo metu pats darbymetis. Tačiau neįprastai sausi pavasario orai ūkininkams kelia didelį nerimą. Tokių perdžiūvusių laukų esą dar neteko matyti. Stambiausiame šalies daržovių ūkyje jau apsėta pusė iš 300 hektarų laukų. Netrukus pradės dygti ankstyvosios morkos ir svogūnai.

„Jeigu mes jam neduosim vandens tai kelios dienos ir jisai numirs. Viskas bus“, – niūriomis prognozėmis dalijasi ūkininkas.

Šiaulių rajone Šateikų ūkyje maždaug prieš savaitę pradėta laistyti apie pusantro šimto hektarų laukų.

Ūkininkas sako, kad laistymo sistemos derlių gelbėja jau kelerius metus. Pernai laukus teko lieti visą vasarą, matyt, taip pat bus ir šiemet.

Grūdinių kultūrų augintojai sako, kad nors anksti pradėję vegetuoti žiemkenčiai pavasarį pasitiko stiprūs, sausra pasėliams jau pridarė žalos.

„Tai jei didžiosiose augimvietėse tiek Rusijoje, tiek Amerikoje, tiek Kanadoje, tiek ir ES bendrai, bus palankios pakankamai sąlygos užauginti gerą derlių, o išskirtinai Lietuvai nepasiseks tada turėtume patį blogiausią scenarijų. Kada neturime nei ką parduoti, neturime net kaip parduoti už gerą kainą“, – teigia Raimundas Juknevičius, Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas.

Pasak hidrologų, nors balandį upėse vandens lygis būna didžiausias per metus, šis pavasaris prasidėjo lygio kritimu. Tam esą įtakos turi kelerius metus Lietuvą alinusios sausros ir besniegės žiemos.

„Druskininkuose Nemunas, yra vandens lygis yra žemesnis beveik 2 metrais, nei įprasta būdavo balandžio mėnesiui. Kitose didžiosiose upėse Neryje, Šventojoje taip pat vandens lygiai yra stipriai žemesni. Visoje Lietuvoje upės yra gana stipriai nusekusios“, – apie situaciją šalies upėse kalba hidrologas Juozas Šimkus.

Hidrologinė sausra, pasak specialistų, pakenks ne tik žemės ūkiui, bet ir vandens ekosistemoms. Didės vandens užterštumas.

Žinios. Nuo gegužės mėnesio atidavus taršų automobilį – kompensacija tvaresnėms transporto priemonėms