Verslas

2020.04.29 16:16

Premjeras: 200 eurų išmokas praradusieji darbą ir pensininkai galėtų gauti jau rugpjūtį

papildyta 16.48
Justina Ilkevičiūtė, Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.04.29 16:16

Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad jei Seimas pritars papildomam 1 mlrd. paramos gyventojams ir verslui planui, pirmosios 200 eurų išmokos netekusiems darbo ir pensininkams galėtų būti išmokėtos rugpjūtį. Be to, Vyriausybei leidus skrydžius, į šalį grįžtantys Lietuvos gyventojai arba išvykusieji ir grįžusieji turi įsidėmėti, kad jų lauks 14 dienų privaloma saviizoliacija, pažymėjo jis.

Trečiadienį Vyriausybė dar labiau sušvelnino karantino sąlygas ir nuo ketvirtadienio leido atnaujinti prekybą ir ne maisto prekėmis turguje, taip pat organizuoti skrydžius, tačiau tik su specialiu susisiekimo ir užsienio ministrų leidimu. Taip pat bus leista organizuoti laisvalaikio užsiėmimus lauke, o nuo gegužės 4 dienos panaikintas draudimas išvykti iš šalies.

Premjeras Saulius Skvernelis spaudos konferencijos metu pažymėjo, kad Vyriausybė pritarė Užsienio reikalų ministerijos prašymui, jog nuo gegužės 10 dienos būtų atnaujinti skrydžiai iš Vilniaus į Frankfurtą ir iš jo. Išvykstantys žmonės neprivalės pateikti priežasties, kodėl išvyksta, taigi išvykti galės visi norintys.

Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad dar turės pasirodyti Valstybės ekstremaliųjų operacijų centro vadovo parengtos taisyklės, kokie reikalavimai bus taikomi vežėjams ir kaip turės atrodyti patys skrydžiai. Be to, jis priminė, kad į šalį kol kas gali grįžti Lietuvos piliečiai.

„Išvykti iš Lietuvos bus galima be jokių apribojimų, bet atvykusiems bus taikomos visos priemonės – 14 dienų karantinas, testavimas, anketavimas, patikrinimai, ar [asmuo] laikosi saviizoliacijos režimo – jokių palengvinimų nėra. Taigi išvykstantys į užsienį turi žinoti, kad grįžus reikės tą procedūrą su visomis 14 dienų pasekmėmis praeiti“, – sakė jis.

Premjeras taip pat informavo, kad gegužės 6 d. vyks Baltijos ministrų tarybos nuotolinis posėdis, kuriame planuojama priimti bendrą sprendimą dėl atsivėrimo šiame regione, kad būtų galima laisvai keliauti automobiliais ir pan.

Kol kas visiškai neaišku, kada lietuviai galės kirsti Lenkijos sieną. Anot premjero, kol kas Lenkija planuoja laikytis sienų režimo iki birželio 12 dienos, bet ateinantį pirmadienį planuojamas dvišalis nuotolinis susitikimas su Lenkijos ministru pirmininku, kuriame premjeras žada derėtis dėl ankstensnės datos.

„Bet mes kalbėsimės, galbūt galėtų būti atskiri režimai tarp kaimyninių valstybių – tarp Lenkijos ir Lietuvos dėl sienos kirtimo“, – sakė jis ir pridūrė, kad nemanantis, kad „turistauti kažkur kitur nei Lietuvoje būtų saugu ir prasminga“, taigi priežastys sienos kirtimui turėtų būti rimtos.

Vyriausybė patvirtino papildomą pagalbą verslui ir gyventojams

Trečiadienio posėdyje Vyriausybė taip pat pritarė naujam ekonomikos gelbėjimo planui, kuriam papildomai numatoma skirti 1 mlrd. eurų. Žadama subsidijuoti dalį atlyginimo, netekusiems darbo pusę metų mokėti 200 eurų darbo paieškos išmoką, o pensininkams išmokėti vienkartines 200 eurų išmokas.

„Tai yra universali išmoka ir kalbama apie tą grupę žmonių, kur nei vienas turbūt negali pasigirti, kad tai prabangiai arba bent jau vidutiniškai gyvenantys asmenys. Dėl to jiems šita valstybės paspirtis yra labai svarbi“, – sakė jis, paklaustas, kodėl buvo nuspręsta skirti vienodą išmoką visiems šiose grupėse atsidūrusiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų pajamų dydžio.

Jis pridūrė, kad Vyriausybė prašys Seimo balsuoti dėl šio paketo ypatingos skubos tvarka, o išmokos žmones galėtų pasiekti rugpjūčio mėnesį.

Taip pat, sulaukęs klausimų, jis tvirtino, kad šios išmokos neturėtų būti apmokestintos mokesčiais: „Ne, tai bus ta pati išmoka kaip socialinė išmoka ir ji neturėtų būti apmokestinta mokesčiais“, – sakė jis.

Kukuraitis: tai paketas žmonėms

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis spaudos konferencijoje teigė, kad Vyriausybė buvo priimtas skubus ir svarbus socialinis paketas. Juo numatomos priemonės, kaip bus padedama gyventojams, pasibaigus karantinui.

Anot ministro, šis paketas užtikrina, kad darbuotojai būtų išlaikyti darbo rinkoje, o vis dėlto iš darbo rinkos iškritusieji būtų sugrąžinti į ją kuo greičiau.

„Tai yra paketas žmonėms. Jis nėra tik verslui, kaip buvo bandoma sakyti, kad remiami darbdaviai. Daugiausia lėšų – apie 700 mln. eurų – skiriama užimtumui. Tai tam, kad žmonės išsilaikytų darbo rinkoje ir kad tuos, kurie iškrenta, grąžintume atgal, kaip galima greičiau“, – tvirtino L. Kukuraitis.

Anot ministro, į subsidijas teisę turėtų daugiau nei 50 tūkst. įmonių, įstaigų ir daugiau kaip 200 tūkst. darbuotojų.

Skyrimo laikotarpis siektų šešis mėnesius, o išmokos mažėtų nuo 100 proc. tam tikrais atvejais iki 30 proc.

Kaip nurodo L. Kukuraitis, Užimtumo įstatyme yra numatytas ir aktyvių darbo rinkos priemonių stiprinimas bei laikina darbo paieškos išmoka.

„Tokios išmokos analogų nesame turėję. Ji kažkiek atspindi tai, kas jau pradėta su savarankiškai dirbančiaisiais – skirti tam tikrą išmoką toms grupėms, kurios patiria sunkumus“, – nurodė L. Kukuraitis.

Socialinio būsto laukimo terminai trupinami, daugiau žmonių gaus pašalpas

Nuspręsta keisti ir socialinių išmokų dydžius bei socialinio būsto skyrimo tvarką.

Planuojama, kad daugiau žmonių gaus pašalpas, socialinės pašalpos bus didinamos ir pirmus pusę metų vienam žmogui bus didesnė 50 eurų. Taip pat planuojama, kad bus skiriama didesnė socialinė pašalpa įsidarbinus, didesnė būsto šildymo išlaidų kompensacijai. Laikinai ketinama nevertinti turimo turto.

Socialinio būsto laukimo terminai trumpinami iš pradžių iki 5 metų, paskui – iki 3 metų. Jeigu pasibaigus terminui savivaldybė negalės užtikrinti būsto suteikimo, ji turės užtikrinti nuomos išlaidų kompensaciją.

Pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms, pavyzdžiui, asmenims, gaunantiems senatvės pensiją, neįgaliesiems, našlaičiams, ketinama skirti vienkartines 200 eurų išmokas.

„Vienkartinės išmokos tvarka nustatoma tokia, kad žmones pasiektų rugpjūčio mėnesį, bet taip pat teisė įgyja ir tie, kurie iki gruodžio 31 d. taptų pensininkais“, – teigė L. Kukuraitis.

Jis pridūrė, kad valstybinių pensijų gavėjai nėra įtraukiami. „Tiesa, dalis valstybinių pensijų gavėjų, jeigu jie gauna senatvės pensiją ar kitas, įgyja teisę, bet atskirai tai, kad esu valstybinės pensijos gavėjas, nesukuria teisės man gauti šią išmoką“, – tvirtino ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt