Verslas

2020.04.28 10:18

Lėtėjantį statybų sektorių žadama gaivinti aktyvia renovacija – tam Aplinkos ministerija skirs daugiau nei 100 mln. eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.04.28 10:18

Didžiajai ir mažajai pastatų renovacijai valstybė yra numačiusi skirti per 100 mln. eurų. Tokiomis priemonėmis siekiama skatinti lėtėjantį statybų sektorių, sako aplinkos viceministras Marius Narmontas.

Aplinkos viceministras M. Narmontas nuotolinėje Vyriausybės spaudos konferencijoje vardija, kad per pirmąjį šių metų ketvirtį statybos leidimų išduota daugiau nei praėjusiais metais, o tai yra indikatorius, kad statybų sektoriaus nuosmukis gal būti mažesnis, negu prognozuota.

„Tai rodo, kad didelio susitraukimo neturėsime. Nors statybininkų asociacijos narių apklausa ir rodo, kad prognozuojamas statybų sektoriaus susitraukimas 25 proc., valstybė deda daug pastangų, kad tą mažėjimą amortizuotume, todėl daug lėšų bus skirta pastatų renovacijai“, – sako viceministras.

Jis mini, kad bus taikomos dvi renovacijos priemonės – didžioji ir mažoji renovacija. Didžiosios renovacijos „minkštajai“ daliai valstybė yra numačius skirti 100 proc., o rangos darbams – 30 proc. kompensaciją. „Minkštoji dalis reškia, kad kompensuojamas techninių projektų rengimas ir kiti paruošiamieji darbai. Taip pat yra kompensuojama 30 proc. rangos darbų, todėl yra gera proga pasirūpinti, kad namas būtų šiltas ir estetiškas“, – mini viceministras.

Anot jo, jau birželio 1 d. bus parengti kvietimai registruotis namų renovacijai.

Antroji priemonė – mažoji renovacija. Ji suteikia galimybę atlikti šilumos sistemos renovaciją daugiabutyje. Tačiau ministras pažymi, kad planuojama praplėsti mažosios renovacijos paslaugų sritis ir suteikti paramą skolintis daugiabučių bendrijoms. „Tikimės, kad jau rudenį namų bendrijos galės skolintis langų, durų ar stogo keitimui daugiabutyje“, – sako viceministras.

Mažajai renovacijai planuojama skirti 50 mln. eurų, o didžiajai – 60 mln. eurų.

M. Narmontas tikisi, kad papildomos lėšos skirtos renovacijai leis statybų sektoriui, kuriame dirba apie 120 tūkst. asmenų (neįskaičiuojant asmenų, kurie dirba su individualios veiklos pažymėjimais), lengviau išgyventi ekonomikos lėtėjimo etapą.

Taip pat planuojama tobulinti ir viešųjų pirkimų sistemą, siekiant valstybei greičiau ir paprasčiau nupirkti rangos darbus bei užtikrinant, kad vyktų sklandus atsiskaitymas tarp rangovų ir subrangovų.

Aplinkos ministerijos duomenimis, per septynerius metus Lietuvoje renovuoti 2455 daugiabučiai, jiems skirta 700 mln. eurų paramos.