Verslas

2015.10.16 13:17

EK ir Eurogrupei pirmą kartą pateiktas Lietuvos biudžeto projektas

ELTA2015.10.16 13:17

Finansų ministerija pirmą kartą pateikė Europos Komisijai (EK) ir Eurogrupei 2016 metų Lietuvos biudžeto projektą. Tokia prievolė atsirado Lietuvai tapus euro zonos nare.

Projekte nurodyta, kad 2015 m. valdžios sektoriaus deficitas sudarys ne daugiau kaip 0,9 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) ir bus 0,3 proc. BVP geresnis nei patvirtintas šių metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme bei Stabilumo programoje.

„Geresnį, nei projektuota, valdžios sektoriaus balansą lėmė tęstinės ir naujos, tarp jų – į geresnį PVM administravimą orientuotos, ir kitos efektyviai įgyvendinamos mokesčių administravimo priemonės. Teigiamos įtakos turės ir laukiamas perteklinis vietos valdžios balansas – tuo tarpu, sudarant 2015 metų biudžetą, prognozuotas jo deficitas“, – komentuoja finansų ministras Rimantas Šadžius.

Taip pat teigiamai numatomą 2015 m. valdžios sektoriaus balansą veiks patikslintas valdžios sektoriui priskirtos valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ projektuojamas metinis finansinis veiklos rezultatas.

Numatoma, kad 2016 m., atskaičius sisteminės pensijų reformos 2016 m. etapo sąnaudas, kurios siekia 0,1 proc. BVP, valdžios sektoriaus deficitas sudarys 1 proc. BVP.

„Šalies ūkio gebėjimas susidoroti su išorės aplinkos iššūkiais, fiskalinės drausmės laikymasis, sėkmingas pajamų administravimą gerinančių priemonių taikymas – visus šiuos dabartinės vyriausybės pasiekimus pripažino ir nešališkos bei reiklios pasaulio finansų rinkos, kai Lietuvos valstybė sugebėjo pasiskolinti palankiausiomis sąlygomis per visą jos skolinimosi istoriją. Beje, pažymėtina, kad išleistųjų Lietuvos euroobligacijų palūkanos yra mažesnės nei tos, už kurias šiuo metu skolinasi Portugalija, Ispanija, Italija ar net Jungtinė Karalystė“, – sako finansų ministras R. Šadžius.

Projekte pateikiami ekonomikos raidos perspektyvos vidutiniuoju laikotarpiu, mokesčių sistemos, išlaidų politikos pokyčiai 2015–2016 m., taip pat – prognozuojamos to paties laikotarpio valdžios sektoriaus skolos ir kiti rodikliai.

ES institucijoms pateiktas Lietuvos biudžeto projektas parengtas pagal 2016 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo, „Sodros“ ir privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto projektus, kuriems vyriausybė jau yra pritarusi.

Finansų ministerijos teigimu, išankstinį Lietuvos biudžeto vertinimą EK turėtų pateikti per dvi savaites.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt