Verslas

2020.04.27 16:38

Ištuštėjusius Europos turizmo centrus neramina raginimai atšaukti vasaros keliones

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.27 16:38

Europos Sąjunga tariasi kaip gelbėti vieną labiausiai dėl koronaviruso krizės nukentėjusių sektorių – turizmą.

Skaičiuojama, kad turizmo ir kelionių sektorius Europoje gali prarasti iki 400 milijardų eurų. Labiausiai nukentės ir taip neturtingos pietinės bendrijos narės. Neaišku, kada sezonas prasidės, Europos Komisijos pirmininkė ragino europiečius atidėti keliones iki rudens.

Venecija parklupdyta ant kelių sako miesto meras. Turizmas esminis pragyvenimo šaltinis miestui ir apie 13 proc. Italijos bendrojo vidaus produkto. Dabar vietoj tūkstančių turistų – tuštuma.

Balandis Italijos Kaprio saloje paprastai būna sezono pradžia.

„Turistų lankomoms vietoms dabar sunkus laikas, daug rezervacijų atšaukta. Artėja įprastas sezono pikas, o mes dar turime atsidaryti. Įprastai šiuo metų laiku jau būdavo daug darbo“, – nerimauja restorano vadybininkas Gianluigi Lembo.

Dabar vietiniai sako, kad likusi tik viltis atsilaikyti kol karantinas baigsis ir turistai grįš. Tačiau jų viltys gali sudužti. Europos Komisijos pirmininkė paragino Europiečius neplanuoti atostogų svetur be rudens. Vokietijos užsienio reikalų ministras siūlo atsisakyti iliuzijų, kad greitu laiku bus leista laisvai keliauti.

„Pirmiausia, dabar visi greičiausiai dukart pagalvos prieš eidami atostogų – ar jie nori ir ar gali kur nors keliauti. Reikia turėti omenyje, kad įprastų atostogų, kaip būdavo anksčiau su pilnais paplūdimiais, šiemet nebus nė vienoje šalyje, nei Europoje, nei kur kitur pasaulyje“, – pabrėžė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maas.

Baimindamasi, kad ir visą vasarą tęsis karantino apribojimai, Prancūzija svarsto vasaros atostogas perkelti iki rugsėjo vidurio ir taip leisti turizmo sektoriui bent kiek užsidirbti.

„Norint mums išgyventi ateinančią žiemą iki 2021-ųjų sezono, reikia bent dviejų vasaros užimtumo mėnesių“, – sako viešbučio savininkė Anne Hieblot.

Kone 10 proc. bendrojo vidaus produkto Prancūzija surenka iš turizmo. Tad dabar ne tik skylė biudžete, bet ir galvos skausmas kaip padėti viešbučiams, restoranams, kelionių agentūroms, oro linijoms ir visiems, kas susiję su turizmu.

„Turizmas yra mūsų nacionalinis prioritetas ir ėmėmės neatidėliotinos ir būtinos pagalbos sektoriui šiuo sudėtingu laikotarpiu“, – nurodė Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Jean-Baptiste Lemoyne.

Graikijoje prognozuojama, kad turizmo sektorius šiemet susitrauks trimis ketvirtadaliais. O būtent šis sektorius yra gyvybiškai svarbus šalies ekonomikai, jis sudaro daugiau nei 20 proc. Graikijos BVP.

„Jau praradome tris sezono mėnesius. Daugiau nei pusė klientų atšaukė užsakymus likusiam sezonui. Kiti dar sprendžia ar atvyks šiais ar kitais metais“, – aiškina Kretos kelionių agentūrų asociacijos prezidentas Michalis Vlatakis.

Ir net kai sienos bus atidarytos, Graikija svarsto iš kiekvieno atvykstančiojo reikalauti sveikatos paso, kaip įrodymo, kad jis neužsikrėtęs koronavirusu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt