Verslas

2020.04.27 13:41

Pirmieji įspūdžiai: Vilniuje kavinės kol kas atidaromos nedrąsiai

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt2020.04.27 13:41

Nuo pirmadienio savo veiklą gali atnaujinti restoranai, kavinės bei barai, bet tik lauke. Kauno valdžia informavo, kad antradienį ketina patvirtinti sprendimą, jog visoms lauko kavinėms būtų panaikintos rinkliavos už leidimus prekiauti viešose vietose. Šį žingsnį taip pat žengė ir Vilniaus valdžia, ji šiam sezonui lauko kavinėms nusprendė atverti miesto viešąsias erdves – jose nemokamai bus galima statyti lauko staliukus.

Pagal praėjusią savaitę paskelbtas taisykles, lauko kavinės gali veikti tik tuomet, jei užtikrins 1 metro atstumą iki pėsčiųjų takų bei 2 metrų atstumą tarp klientų, sėdinčių prie skirtingų stalų. Prie vieno stalelio galės sėdėti tik du asmenys, išskyrus atvejus, kai prie vieno stalelio sėdi šeimos nariai, giminaičiai.

Pirmieji įspūdžiai: Vilniuje kavinės kol kas atidaromos nedrąsiai

Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė 18-os vietų žemėlapį (www.karantinas.lt/gyvasvilnius), jame – Rotušės aikštė, Vokiečių gatvė, Europos aikštė, Gedimino prospektas, K. Sirvydo skveras ir kitos Vilniaus senamiesčio vietos, kuriose veikiantys restoranai galės įkurti savo lauko kavines. Tačiau tokių vietų mieste galės būti ir daugiau.

Savivaldybė praneša, kad kiekvienas restoranas ar kavinė gali siūlyti savo vietą, kuri atitinka taisykles, yra miesto teritorijoje arba privačioje teritorijoje, jei gaunamas savininko sutikimas. Kavinių savininkai gali siūlyti vietas ne tik Senamiestyje, bet ir kitose miesto vietose, svarbu, kad tai būtų saugu ir netrukdytų eismui.

Taip pat šį sezoną veikti visame mieste be atskiro suderinimo iki pat spalio bus leidžiama ir maisto furgonėliams, kai turimas leidimas veikti bent vienoje seniūnijoje. Galioja tik ankstesnė taisyklė dėl Senamiesčio – jame maisto furgonėliai negalės stovėti bet kur, savivaldybė planuoja centrinėje miesto dalyje tam numatyti atskiras zonas.

Kaip jau skelbta anksčiau, 2020 m. nebus mokama jokia rinkliava už lauko kavines prie stacionarių restoranų.

Labiausiai domina Vokiečių, Vilniaus gatvės, J. Basanavičiaus, Rotušės aikštės

Vos Vilniaus miesto savivaldybei pranešus apie galimybę nemokamai statyti staliukus per vieną darbo dieną buvo sulaukta 151 restoranų, kavinių ir barų prašymo. Dalis lauko kavinių prašo išplėsti turimus staliukus, tačiau prašymus siunčia ir tie restoranai, kurie anksčiau neturėjo galimybės įsirengti lauko terasas, o dabar mato šį variantą kaip vienintelį išsaugoti verslui.

„Aktyvumas labai didelis, tai parodo, kad maitinimo įstaigos šią galimybę vertina kaip efektyvią ir tikrai galinčią prisidėti prie jų verslo išlikimo. Šiuo metu visus prašymus apdorojame, skirstome į kategorijas, pirmiesiems tikimės išduoti leidimus artimiausiomis dienomis, o didžiajai daliai – iki kitos savaitės pradžios“, – sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Savivaldybė visus prašymus skirsto į tris kategorijas. Pirmieji – kurie pretenduoja į lauko kavinių plotą, netrukdantį nei kitoms kavinėms, nei eismui, nei gyventojams, jiems leidimai bus išduoti pirmiausiai.

Antroje kategorijoje – prašymai, kuriems įgyvendinti bus reikalingi automobilių statymo, pėsčiųjų judėjimo arba net eismo pakeitimai. Šiuos prašymus svarstys savivaldybės specialistai, atsakingi už judumą senamiestyje.

Trečioji ir didžiausia kategorija – prašymai, kai kelios maitinimo įstaigos prašo statyti stalus toje pačioje gatvėje, aikštėje ar skvere. Čia pirmiausiai planuojama sulaukti visų norinčių ir tuomet proporcingai padalinti viešosios erdvės plotą restoranams.

Populiariausios vietos, kuriose norima įsirengti lauko kavines, tos, kuriose yra daugiausiai maitinimo įstaigų: Vokiečių g., J. Basanavičiaus aikštė, Užupio angelo aikštė, K. Sirvydo skveras, Palangos g. atkarpa, Vilniaus gatvė, Rotušės aikštė.

Kaunas ketina visoms lauko kavinėms naikinti rinkliavą

Kauno miesto taryba pirmadienį pranešė, kad antradienio nuotoliniame posėdyje yra pasirengusi priimti sprendimą visoms lauko kavinėms naikinti rinkliavą už leidimus prekiauti viešose vietose. Sušvelnintos karantino sąlygos leistų nuo šios savaitės teikti maitinimo paslaugas po atviru dangumi, o sutaupytas lėšas verslo atstovai galės panaudoti išsaugodami darbo vietas ar investuodami į lauko terasų plėtrą.

„Praėjusiais metais stebėjome lauko kavinių bumą – išduotos net 68 licencijos, o saulėtą dieną būdavo sunku atrasti laisvą vietą. Norime skatinti nuo pandemijos nukentėjusių smulkiųjų ir vidutinių verslų grįžimą į darbus. Lengvatų taikymas gali būti tinkama pradžia. Nors iš miesto biudžeto sąskaitos padengiama suma yra santykinai nedidelė, tačiau tikimės, kad ir toks indėlis prisidės prie greitesnio grįžimo į įprastą ritmą. Šiandieninės sąlygos pačios savaime diktuoja sprendimus – kavines ir barus iš vidaus patalpų perkelti į erdves po atviru dangumi ir tai daryti maksimaliai plačiai“, – pranešime spaudai teigė Kauno miesto mero pavaduotojas Andrius Palionis.

Pagal iki šiol galiojusias nuostatas, už leidimus prekiauti ar teikti paslaugas viešosiose vietose vietinė rinkliava siekė 1,2 Eur už 1 kv. m. Pritaikius mokesčių lengvatas 2020 m. lauko sezonui, kaip teigia Kauno miesto savivaldybė, viešojo maitinimo paslaugas teikiantys verslai turėtų sutaupyti keliasdešimt tūkstančių eurų, skaičiuojant pagal praėjusių metų lauko kavinių užimtus plotus.

Kaunas, kaip ir Vilnius, yra pasirengęs leisti lauko kavinėms bei terasoms plėstis, kad tokias paslaugas teikiantis verslas galėtų saugiai ir pagal šiandieninius karantino reikalavimus aptarnauti kuo daugiau klientų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.