Verslas

2015.10.15 23:11

Oficialiai šeimos verslas Lietuvoje neegzistuoja

Šeimos verslas Lietuvoje – egzistuojantis, bet neįteisintas. Daug kam ši sąvoka skamba gražiai ir viliojančiai, bet verslą jau turintys žmonės sako, kad ir daug pavojų: visos šeimos pajamos – iš vieno šaltinio, pritrūksta idėjų, o ir galimybė susipykti – didžiulė. Anot smulkiojo verslo atstovų, atliktas tyrimas – nauja proga susimąstyti, ar šeimos verslą reikia išskirti iš kitų, kaip jį skatinti.

Tyrimas rodo, kad apie finansinę pusę šeimos versle nuomonę turi dažnas. Gyventojai įžvelgia daug privalumų: toks verslas sukuria gerovę visiems šeimos nariams, visas pelnas lieka šeimoje, lengviau suderinti šeimą ir karjerą, lengviau dirbti, kai panašios vertybės.

Tačiau jau turintys verslą, matyt, remiasi realybe – anot jų, visos šeimos pajamos iš vieno šaltinio – didelė rizika. Be to, tokiame versle sudėtinga suderinti šeimos ir darbo reikalus, atsiranda trinties. Nėra formalių darbo santykių, tad neribotą laiką yra krūvis didžiulis. Galiausiai pristinga idėjų ar kompetencijų.

Palyginti su Vakarais, Lietuvoje šeimos verslų, manoma, yra mažiau, ką nulėmė ir sovietmetis.

„Mes neturėjome tęstinumo, o dabar patys pradedame nuo nulio – niekas neperduoda žinių, nėra tradicijos, tu šeimoje nematei, kaip tai daroma, kaip tai darė tavo seneliai, tėvai – viskas daug sunkiau“, – teigė DNB banko valdybos narys Šarūnas Nedzinskas.

Sąvokos „šeimos verslas“ nėra Lietuvos įstatymuose. Užsienyje tokiu priimta laikyti tą, kurio nuosavybė ir valdymas – šeimos rankose, o nariai fiziškai jame dirba ir yra perduodamas kitai kartai. Lietuvoje prieš kelerius metus norėta įteisinti šeimos įmonę, bet ji virto mažąja bendrija, nes politikai neapsisprendę, kas yra šeima. Iš šįkart apklaustų jaunų įmonių savininkų, 34 procentai save priskyrė šeimos verslui, bet realiai tokio esą yra daugiau.

Pasak Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos vadovės Dalios Matukienės, jei šeimos verslas būtų aiškiai apibrėžtas, būtų galima jį skatinti, o tai susiję su paveldėjimu, su mokesčiais. Kol kas net bankai vengia skolinti šeimos verslui, esą kreditą lai ima jo įkūrėjai kaip fizinis asmuo.