Verslas

2015.10.15 18:06

Daugiau asmenų galės pretenduoti į nedarbo socialinio draudimo išmoką

ELTA2015.10.15 18:06

Seimas pradėjo svarstyti teisės į nedarbo socialinio draudimo išmokos išplėtimą. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė pristatė Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pataisas, kurios yra vienas iš septynių naujojo socialinio modelio paketų, susijęs su socialinio draudimo tvarumu.

Projektu būtų reikalaujama nebe 18 mėnesių per paskutinius 36 mėnesius, bet tik 12 mėnesių nedarbo socialinio draudimo stažo per paskutinius 24 mėnesius iki įsiregistravimo teritorinėje darbo biržoje.

Nedarbo socialinio draudimo išmokos laikotarpis nebebūtų siejamas su nedarbo socialinio draudimo stažu ir iš esmės pailginamas iki 9 mėnesių (tokia nedarbo socialinio draudimo išmokos mokėjimo trukmė buvo taikoma tik turint 35 m. nedarbo socialinio draudimo stažo).

Pasak ministrės, taip pat būtų koreguojama nedarbo draudimo išmokos dydžio apskaičiavimo formulė.

„Nedarbo socialinio draudimo išmokos dydis iš dalies susiejamas su minimalia mėnesine alga – pastovioji dalis yra lygi 30 proc. minimalios mėnesinės algos, nes nedarbo socialinio draudimo išmoka pakeičia prarastą atlyginimą, ją tikslingiau sieti su minimalia mėnesine alga nei su einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžiu, kaip buvo iki šiol“, – tvirtino A. Pabedinskienė.

Kintama nedarbo socialinio draudimo išmokos dalis, kaip pažymima dokumento aiškinamajame rašte, būtų apskaičiuojama taip, kad bedarbiui būtų paskata skubiai ieškotis naujo darbo, t. y. pradiniu laikotarpiu (1–3 mėn.) kintama nedarbo socialinio draudimo išmokos dalis sudarytų 50 proc. bedarbio vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų, paskui būtų mažinama iki 40 ir 30 proc. Tačiau nedarbo socialinio draudimo išmoka negalėtų būti didesnė kaip 75 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio.

Naujais pakeitimais siūloma įtvirtinti dalinio darbo išmoką.

„Esant Darbo kodekso projekte nustatytoms aplinkybėms, darbdavys savo sprendimu gali nustatyti dalinį darbą, t. y. dalinio darbo išmoka bus mokama darbuotojams, pateikusiems Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinėms skyriams darbdavio sprendimą dėl dalinio darbo nustatymo. Visa dalinio darbo išmokos mokėjimo trukmė negalės viršyti 6 mėnesių, ir jos dydis bus lygus sutrumpintam darbo laikui (iki 50 proc. darbo laiko normos)“, – kalbėjo vyriausybės narė.

Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama sugrįžti lapkričio 24 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.