Verslas

2015.10.15 17:07

Lietuvos ūkininkai pralaimėjo bylą Strasbūre

BNS2015.10.15 17:07

Dėl 2003 metais vykdytos kelių blokados nuteisti Lietuvos ūkininkai ketvirtadienį pralaimėjo bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme, teisėjų kolegijai Strasbūre nusprendus, kad arešto bausmės jiems skirtos pagrįstai.

Septyniolikos teisėjų Didžioji kolegija pakeitė prieš dvejus metus priimtą sprendimą ir paskelbė, kad Lietuva turėjo teisę nuspręsti, jog „interesai apsaugoti viešąją tvarką nusvėrė pareiškėjų interesus blokuoti kelius, ūkininkams siekiant proveržio derybose su vyriausybe“.

Ūkininkai, reikalavę didesnės piniginės paramos žemės ūkiui, 2003 metų gegužę blokavo kai kuriuos kelius, vedančius į pasienį su Latvija ir Lenkija bei automagistralę Kaunas-Klaipėda ties įvažiavimu į uostamiestį. Kelių blokadą žemdirbiai nutraukė tik gavę vyriausybės pažadą skirti pieno perdirbėjams papildomus 56 mln. litų.

2004 metų rugsėjo mėnesį Kauno teismas už riaušių organizavimą ar dalyvavimą jose 60 parų areštu, atidedant bausmę vieneriems metams, nuteisė tuometinį Pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininką Bronių Markauską, ūkininkus iš Marijampolės apskrities Virginijų Mykolaitį, Kęstutį Miliauską ir Artūrą Piliotą bei Utenos rajono ūkininką Arūną Kudrevičių.

2013 metais Strasbūro teismo septynių teisėjų kolegija keturiais balsais prieš tris nusprendė, kad tokia bausmė buvo neproporcinga, nes demonstracija vyko be smurto, o ūkininkai praleisdavo keleivinius automobilius ir pavojingus krovinius gabenančias transporto priemones. Tuomet penkiems ūkininkams iš Lietuvos priteista po 2 tūkst. eurų (6,9 tūkst. litų) neturtinės žalos atlyginimo.

Lietuvos vyriausybė su tuo nesutiko ir paprašė bylą peržiūrėti Didžiajai kolegijai. Ši galutiniu ir neskundžiamu sprendimu pažymėjo, kad ūkininkai blokuodami kelius siekė „sukurti chaosą“, kad atkreiptų dėmesį į savo reikalavimus, todėl nesunkios bausmės jiems skirtos pagrįstai.

B. Markauskas, kuris dabar yra Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas, sako manantis, kad teismo sprendimas yra susijęs su politika ir su ūkininkų protestais Briuselyje. Jo teigimu, protestavusieji su Lietuvos Vyriausybe derino taikos sutartį, tačiau jos patvirtinimas buvo atidėtas iki Strasbūro teismo sprendimo.

„Teismo sprendimą reikia gerbti, bet kaip prie to buvo einama, tai ne visai viskas atrodo gerai“, – BNS ketvirtadienį sakė B. Markauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.