Verslas

2020.04.24 10:31

Paskolų atidėjimas verslui įtvirtintas vieningu bankų moratoriumu

LRT.lt 2020.04.24 10:31

Lietuvos bankų asociacijai (LBA) priklausančios finansų ir kredito įstaigos žengė dar vieną žingsnį, siekdamos palengvinti klientų, susiduriančių su sunkumais dėl COVID-19, padėtį. LBA nariai bendru moratoriumu įsipareigojo, nekeisdami sutarčių sąlygų ir palūkanų, iki 6 mėnesių atidėti paskolų mokėjimus įmonėms, rašoma pranešime.

Moratoriumas taikomas verslo paskoloms, kurių suma vienai įmonių grupei sudaro iki 5 mln. eurų.

„Šalies bankai rimtai ir atsakingai įvertino jau pirmuosius nerimo dėl koronaviruso signalus ir operatyviai reagavo į besikeičiančią situaciją, pasiūlydami klientams peržiūrėti turimus įsipareigojimus bei jų grąžinimo grafikus. Šiuo neapibrėžtumo kupinu laikotarpiu kiekvienam reikia kuo daugiau aiškumo. Tad, įvertinę savo galimybes ir šalies verslo padėtį, priėmėme vieningą sprendimą suteikti įmonėms galimybę iki pusmečio atidėti paskolų įmokas, nekeičiant palūkanų.

Moratoriumo taikymo sritis – plati, mat nurodyto dydžio paskolas turi absoliuti dauguma kredito įstaigų verslo klientų: jos sudaro apie 95 proc. visų verslo kreditavimo sutarčių skaičiaus. Siekiame, kad pagalba pasinaudoti galėtų visi, kam ji šiuo metu reikalinga“, – sakė Mantas Zalatorius, LBA prezidentas.

Moratoriumui pritarė Lietuvos bankas. „Lietuvoje veikiančių kredito įstaigų susitarimas atlaisvinti įsipareigojimų vykdymą sunkioje situacijoje atsidūrusiems savo klientams yra sveikintinas privataus verslo solidarumo pavyzdys. Kovojant su pandemija, galimybė verslui ir gyventojams laikinai atsikvėpti prisidės prie neigiamų pasekmių ekonomikai mažinimo“, – sakė Jekaterina Govina, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorė.

Moratoriumą pasirašiusių finansų bei kredito įstaigų verslo klientai juo pasinaudoti galės raštu kreipęsi į savo finansų paslaugų teikėją. Atidėjimo laikotarpiu liks mokėti tik palūkanas ar kitus periodinius mokėjimus.

Individualiai bus sprendžiama tik dėl tų klientų, kurie neatitinka moratoriumo sąlygų arba jau iki 2020 m. kovo 16 d. turėjo reikšmingų įsipareigojimų vykdymo vėlavimų ar nemokų.

Moratoriumą pasirašė AS „Citadele banka“ Lietuvos filialas, „Danske Bank A/S“ Lietuvos filialas, Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU) ir jos finansinė grupė, „Luminor Bank AS“ Lietuvos skyrius, UAB Medicinos bankas, „OP Corporate Bank plc“ Lietuvos filialas, UAB „OP Finance“, AB SEB bankas, „Swedbank“ AB ir AB Šiaulių bankas.

Šis moratoriumas yra atviras, tad prie jo galiojančiomis sąlygomis gali prisijungti visi Lietuvos kredito rinkos dalyviai, teikiantys kreditus verslui.

Moratoriumas įsigalioja 2020 m. balandžio 24 d. ir galioja iki 2020 m. liepos 1 d. Susipažinti su dokumentu galima LBA interneto svetainėje.

Balandžio 20 d. įsigaliojo finansų įstaigų paskelbtas moratoriumas fizinių asmenų turimiems finansiniams įsipareigojimams: būsto paskoloms, vartojimo kreditams ir lizingo sutartims.