Verslas

2020.04.24 11:02

Vaičiūnas nepritaria Darbo kodekso liberalizavimui: bet kokie pokyčiai gali dar labiau išbalansuoti sistemą

atnaujinta 12.10
Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS 2020.04.24 11:02

Nuotolinėje Vyriausybės spaudos konferencijoje dalyvavęs laikinai ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas tikina, kad šiuo metu nėra laikas kalbėti apie darbo kodekso liberalizavimą. Anot jo, šiuo metu taip pat nežadama kalbėti ir apie mokestines lengvatas verslui.

„Visų pirma, svarbu užtikrinti tų priemonių veikimą, kurios šiuo metu yra pasiūlytos. Daryti staigius judesius tokioje situacijoje tikrai nebūtų atsakinga. Šiuo laikotarpiu taip pat reikia susitelkti visiems – tiek verslui, tiek ir valstybei, kadangi bet kokie pokyčiai gali dar labiau išbalansuoti sistemą, negu suteikti daugiau pridėtinės vertės“, – mano Ž. Vaičiūnas.

Anot jo šiuo metu neverta kalbėti ir apie mokestines lengvatas. Pavyzdžiui, šalies prezidentas Gitanas Nausėda užsiminė, kad būtų galima sumažinti pelno mokesčio tarifą 3 ateinantiems metams, jei įmonė išsaugos darbuotojų skaičių nesumažėjusį. Tačiau Ž. Vaičiūno teigimu, šiuo metu tai yra antraeilis dalykas.

„Turime užtikrinti įmonių veiklą ir tokiu būdu skatinti ekonomiką. Pelno mokestis yra svarbus klausimas, bet jis šiuo metu yra antraeilis“, – tikina Ž. Vaičiūnas.

Jis taip pat pažymi, kad trečiadienį, Vyriausybės COVID–19 darbo grupėje buvo priimtas sprendimas lengvinti paramos verslui kriterijus, siekiant, jog daugiau nukentėjusių verslų galėtų ją gauti.

„Maksimaliai padidinome apimtis smulkiam ir vidutiniam verslui gauti lengvatines paskolas. Taip pat darome, kad kuo platesnis ratas verslų galėtų pasinaudoti tokiomis paskolomis. Tai yra susiję su pokyčiais dėl apyvartų nukritimo. Iki šiol dėl lengvatinių paskolų galėjo kreiptis įmonės, kurių pajamos nukrito 60 proc. ir daugiau. Po šio palengvinimo galės kreiptis tos vidutinės ir smulkios įmonės, kurių apyvarta nukrito bent 30 proc.“, – sako Ž. Vaičiūnas.

Jis pastebi, kad lengvatinėms paskoloms taip pat yra padidintas limitas nuo 100 tūkst. iki 1 mln. eurų. Apmokėtinų paskolų apimtys (ASAP) yra išplėstos 5 kartus – nuo 100 iki 500 tūkst. eurų.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje trūksta ketvirtadalio darbuotojų

Ž. Vaičiūnas mini, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, pagal pasirinktus etatus ir faktiškai dirbančius asmenis, vyrauja didelis atotrūkis. Darbuotojai dirba viršvalandžius bei savaitgaliais, todėl jiems buvo išmokėti priedai.

„Nėra ketvirtadalio darbuotojų ir likę darbuotojai dirba darbus už visą ministeriją. Šis klausimas buvo aktualus ir prieš koronvariso krizę. Be abejo, šiuo metu krūvis yra padidėjęs, darbuotojai dirba intensyviai, aktyviai, neskaičiuodami nei darbo valandų, nei savaitgalių.

Natūralu, kad 60 darbuotojų iš 175, už balandžio mėnesį buvo skirti priedai nuo 10 iki 20 proc. Taip pat noriu pabrėžti, kad man, kaip dirbančiam tiek Energetikos, tiek Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, nėra mokami jokie priedai ir dirbu už vieną algą“, – pabrėžia ministras.

Dėl palūkanų kompensavimo netenkinta virš 50 proc. paraiškų

Anot „Invegos“ vadovo Kęstučio Motiejūno, bendrovė tenkina didžiąją dalį paraiškų, tačiau pagal atmestų paraiškų skaičių išsiskiria palūkanų kompensavimo priemonė.

„Kalbant apie paraiškų vertinimą, tai sekasi gerai. Daugelyje priemonių 90-95 proc. paraiškų yra tenkinamos, jei jos atitinka kriterijus“, – spaudos konferencijoje sakė K. Motiejūnas.

„Kur norėčiau pasakyti, kad turime santykinai daug atmetimų – virš 50 proc. palūkanų kompensavimo priemonėje“, – pridūrė jis.

„Invegos“ vadovas paragino verslą neskubėti ir teisingai pildyti paraiškas, nes paramos turėtų užtekti visoms įmonėms.

„Matome, kad Vyriausybė skiria papildomai lėšų ir jų visiems užteks, o tvarkingai užpildžius paraiškas bus taupomas laikas“, – sakė K. Motiejūnas.

„Invegos“ plane palūkanų kompensavimui numatyta 23,5 mln. eurų, lengvatinėms paskoloms – 50 mln. eurų, tačiau ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovai sakė, kad šių priemonių apimtys greičiausiai bus padidintos.

„Invega“ koronaviruso krizės metu disponuoja 1,306 mlrd. eurų lėšų portfeliu.

Ketvirtadienio duomenimis, verslui jau rezervuota per 48 mln. eurų paramos.