Verslas

2015.10.15 22:47

EK Lietuvos-Lenkijos dujotiekiui skyrė 295 mln. eurų (papildytas)

BNS, LRT.lt 2015.10.15 22:47

Lietuvai, Lenkijai ir Europos Komisijai ketvirtadienį pasirašius sutartį dėl bendro dujotiekio tarp Lietuvos ir Lenkijos projekto (GIPL) finansavimo, Europos Komisijos (EK) vadovas pareiškė, kad tai istorinis momentas – Jeanas-Claude`as Junckeris sako, jog Lenkijos–Lietuvos dujotiekis yra pirmasis energetikos infrastruktūros projektas, kuris sujungs Baltijos šalis su Vakarų Europos rinkomis.

„Jūs padarėte daugiau, nei tik sujungėte dujotiekius, jūs padarėte daugiau, nei tik sujungėte dvi šalis. Jūs baigėte Baltijos šalių energetinę izoliaciją, jūs baigėte ilgai besitęsusią šalių priklausomybę nuo vienintelio tiekėjo, sujungėte visą regioną su likusia Europa“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje Briuselyje kalbėjo EK vadovas, kreipdamasis į Lietuvos prezidentę ir Lenkijos premjerę.

Pasak J. C. Junkerio, ES investicijos į šį projektą yra didžiausios tokios investicijos ES istorijoje.

„Tai yra investicijos, kurios ateityje atneš dividendų, užtikrins laisvą energijos išteklių judėjimą Europoje. (...) Mums reikia užtikrinti išteklių tiekimo saugumą, diversifikuoti išteklius. Tai mes galime padaryti kartu vardan savo piliečių, savo vartotojų“, – sakė J. C. Junkeris.

Sutartį pasirašė bendrovės „Amber Grid“ vadovas Saulius Bilys ir Lenkijos „Gaz System“ vadovas Janas Chadamas bei EK atstovas, o ceremonijoje dalyvavo Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Latvijos, Estijos ir Lenkijos premjerai Laimdota Straujuma, Taavi Roivas ir Ewa Kopacz, taip pat Europos Komisijos pirmininkas J.-C. Junckeris.

555 mln. eurų vertės projekto statyboms EK skyrė 295 mln. eurų iš Europos Sąjungos CEF fondo, o dar 10 mln. eurų – tyrimams.

Tai labai svarbus projektas Lietuvai ir visai ES, nes įgyvendina energetikos sąjungos idėją, be to, jis padidins Baltijos šalių energetinę nepriklausomybę nuo rusiškų dujų.

D. Grybauskaitė: dujotiekis su Lenkija atneš naudos visam regionui

Šalies vadovės teigimu, Lietuvos ir Lenkijos dujų jungtis, kuri sujungs izoliuotas Baltijos šalių dujų rinkas su kontinentinės Europos dujų rinka, turi didelę strateginę reikšmę visam regionui.

„Lietuva labai sėkmingai įgyvendina visus projektus savo energetiniam saugumui užsitikrinti. Prieš metus pasistatėme suskystintųjų dujų terminalą Klaipėdoje, šiemet bus užbaigtos elektros jungtys su Švedija ir Lenkija. Šiandien Lietuva pasirašė sutartį dėl strateginio dujotiekio su Lenkija, kuris atneš naudos visam Baltijos šalių regionui", – sako prezidentė.

Pasak jos, GIPL dujotiekis ne tik užtikrins saugų ir patikimą dujų tiekimo kelią, bet ir prisidės užtikrinant energetinį šalies saugumą, skaidrią bei sąžiningą konkurenciją Lietuvos dujų sektoriuje, skelbiama pranešime spaudai.

Estijos premjeras Taavi Roivas  teigė, kad Lenkijos–Lietuvos dujotiekis suartins visą Europą.

„Manome, kad jokia Europos dalis neturėtų būti sala, atskirta nuo kitų. Žingsniu, kurį žengėme šiandien, sujungiame ne tik vamzdynus, mes kuriame artimesnę vieni kitiems Europą. (...) Vis dėlto mes dar nepasiekėme galutinio tikslo, dar yra rinkų, kurios turi būti sujungtos, projektų, kurie turi būti įgyvendinti“, – sakė Estijos premjeras.

Sutartį pasirašė bendrovės „Amber Grid“ vadovas Saulius Bilys ir Lenkijos „Gaz System“ vadovas Janas Chadamas bei EK atstovas, o ceremonijoje dalyvavo Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Latvijos, Estijos ir Lenkijos premjerai Laimdota Straujuma, Taavi Roivas ir Ewa Kopacz , taip pat Europos Komisijos pirmininkas Jean-Claude Junckeris.