Verslas

2020.04.23 15:59

Veryga: turėsime prisitaikyti prie kitokios realybės ir fizinių kontaktų, didelių susibūrimų vengti gana ilgą laiką

daugiausia pažeidimų prekybos vietose Vilniuje, taip pat turgavietėse

Vyriausybei trečiadienį priėmus sprendimą nuo šiandien leisti atsidaryti visoms parduotuvėms, vadinasi, ne tik toms, kurios turi atskirą įėjimą iš lauko, Valstybės specialiųjų operacijų centro vadovas Aurelijus Veryga ragino gyventojus būti itin sąmoningus, kad netektų atšaukti švelninimo priemonių. Taip pat jis teigė, kad, nepaisant švelninimo, dar gana ilgai turėsime gyventi kiek kitokiu gyvenimo ritmu.

„Jau ir dabar turime santykinai nedaug liekančių ribojimų, bet supraskime, kad tam tikra prasme turėsime prisitaikyti prie šiek tiek kitokios realybės, kol nebus arba vaistų, išrastų nuo šitos ligos, arba vakcinos. Kol nežinosime, kuriam laikui susiformuoja imunitetas ir kaip jis susiformuoja, nes šiandien atsakymas dar nėra gautas nei iš tarptautinių organizacijų, nei iš mokslininkų, kol kas turėsime prisitaikyti prie tos realybės, kuri yra dabar.

Kol nežinosime, kuriam laikui susiformuoja imunitetas ir kaip jis susiformuoja, nes šiandien atsakymas dar nėra gautas nei iš tarptautinių organizacijų, nei iš mokslininkų, kol kas turėsime prisitaikyti prie tos realybės, kuri yra dabar.

Turėsime suprasti, kad fizinių kontaktų, didelių susibūrimų turėsime vengti gana ilgą laiką, bet tai nereiškia, kad žmonės turės sėdėti namuose. Ypatingas dėmesys turės būti skiriamas vyresnio amžiaus gyventojams, tą daro ir Izraelis, mūsų taktika labai panaši – atlaisvinant tam tikrus reguliavimus, nuolat priminti reikalavimus. Ir vyresnio amžiaus žmonės turi neskubėti grįžti į darbą ir pan. Turėsime nepamiršti ir rankų higienos, sveikatos sistemos rezervo išlaikymo. Tokia realybė“, – sakė jis.

A. Veryga taip pat pabrėžė, kad itin svarbu vyresnio amžiaus asmenų sąmoningumas ir taisyklių laikymasis: „Karantinas nėra atšauktas, pavojus nėra dingęs ir pirmiausia norėčiau kreiptis į rizikos grupės asmenis. Įvertinus statistiką, kokie gyventojai gydėsi ligoninėse, mes matome, kad rizikos grupėje yra vyresnio amžiaus gyventojai, t. y. 60 metų amžiaus ir daugiau, ir tie, kurie turi rimtų lėtinių ligų. Jūs tikrai jokiais būdais neturėtumėte atsipalaiduoti ir pradėti neatsakingai lankytis viešose vietose ar iš karto skubėti į parduotuves.

Šalys, kuriuos atsipalaiduoja, stebi pablogėjimą, tai nebūkime neatsakinga šalis, kuri sugriautų viską, ką iki šiol padarė.

Tai, kad yra tam tikros švelninimo sąlygos ir galima nueiti į parduotuvę, tai galioja pirmiausia tiems, kurie nesate rizikos grupėje. Šalys, kuriuos atsipalaiduoja, stebi pablogėjimą, tai nebūkime neatsakinga šalis, kuri sugriautų viską, ką iki šiol padarė“, – sakė jis.

A. Veryga priminė, kad nuolat bus stebima ir vertinama, ar karantino švelninimas nesukėlė nenumatytų pasekmių – vėl staigiai augančio susirgimų skaičiaus.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė sakė, kad šiuo metu situacija, bent sostinėje, nėra geriausia.

„Tikrinimai vyksta, jie jau vyko praėjusį savaitgalį, ir daugiausia pažeidimų yra Vilniuje. Gal nekeista, nes čia didžiausias tankumas, vien Vilniuje 30-yje procentų prekybos vietų nustatyti pažeidimai, pavyzdžiui, buvo nesilaikoma 10 kv. metrų ploto [vienam asmeniui reikalavimo], nebuvo dezinfekcinių priemonių, nesužymėti atstumai, kaip turėtų stovėti lankytojai. Tikrinimai vyksta visoje šalyje, bet kitur situacija ramesnė. Taip pat nemažai pažeidimų buvo fiksuoja turguje“, – sakė ji.

Nors nuo šiandien gali dirbti visos parduotuvės, o nuo balandžio 27 d. galės dirbti ir grožio salonai, veikti muziejai, bibliotekos, A. Veryga pažymėjo, kad sporto klubų kol kas atidaryti neplanuojama.

„Dėl sporto klubų logika tokia – jei teko ten pabūti, jūs įsivaizduojate, kaip viskas vyksta, kiek yra įšilusių žmonių, kurie prakaituoja, labai intensyviai sportuoja, o net pats sportavimas užsidėjus kaukę... pabandykite tai padaryti. Tai fiziškai sunku, daug sunkiau kvėpuoti, o jei kaukės neefektyvios ir kvėpuojama labai intensyviai, tai veikla sporto klubuose yra ypač rizikinga, ir jų atvėrimo kol kas tikrai neplanuojame“, – sakė jis.