Verslas

2020.04.23 11:10

Pramonininkų konfederacijos viceprezidentas: apie 100 tūkst. įmonių darbuotojų šiuo metu yra prastovose

atnaujinta 12.54

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidentas Vidmantas Janulevičius sako, kad apie 40 proc. konferedacijos įmonių ir 100 tūkst. darbuotojų šiuo metu yra prastovose.

Jo teigimu, konfederacija jungia apie 3 tūkst. vidutinių ir stambių įmonių.

„Iš esmės veikia apie 60 proc. įmonių, jei skaičiuotume mūsų visas 3 tūkst. įmonių. 40 proc. jų stovi prastovose, mūsų skaičiais darbuotojų – apie 100 tūkst.“, – ketvirtadienį Seime sakė jis.

Anot jo, verslo įmonėms reikalinga finansinė pagalba stringa – iki šiol panaudotas tik nepilnas vienas procentas lėšų, kurias yra nurodžiusi Vyriausybė.

„Kalbant apie pačias priemones, Vyriausybės pasiūlytas, (...) tos priemonės yra teisingos, atitinkančios Vakarų Europos standartus, logika, apimanti ir smulkų, ir vidutinį, ir stambųjį verslą, bet įgyvendinimas yra pati didžiausia problema. 0,9 proc. panaudotų tų lėšų, apie kurias kalbame. Vokietijoje – 48 proc. Švedija – virš 60 proc., ir mes su savo vienu procentu atrodome juokingai“, – Seime sakė LPK viceprezidentas.

Pasak jo, nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) nesusitvarko su gaunamų paraiškų skaičiumi.

„Nuo pat pradžių pramonininkai kalbėjo, kad INVEGA nesusidoros su paraiškų skaičiumi, kas yra dabar matoma. Užpildyta, kaip matome iš savo narių, yra virš 30 tūkst. paraiškų, patenkintų paraiškų skaičius siekia apie 2200, o gyvų pinigų išmokėjimo nežinome nė vieno iš tų 44 mln. eurų, kuriuos Vyriausybė nurodė, kad yra išmokėti. Tai, matyt, yra smulkios arba vidutinės įmonės“, – sakė V. Janulevičius.

Investicijų ekspertas: turbūt daugelis žmonių, kurie yra prastovose, taps bedarbiais

Verslininkas ir investicijų ekspertas Simonas Gustainis sako, kad dalis prastovose esančių žmonių gali likti bedarbiais.

„Kol nebus masinio likvidumo finansavimo, galima laikyti, kad tos priemonės yra kosmetinės pagal savo apimtis. Jeigu norima turinio, reikia apimčių.

Kas bus, jei taip ir toliau bus? Turbūt daugelį tų žmonių, kurie yra prastovose, verslas nutars konvertuoti į bedarbius, ir išnyks tas verslas. Rezultatas, kad didelė dalis tų, kurie dabar yra prastovose, taps bedarbiais. Juos vėl reikės finansuoti“, – konferencijoje ketvirtadienį sakė S. Gustainis.

Anot verslininko, jeigu valstybė dabar nesiims agresyvaus finansavimo, jį reikės vykdyti išlaikant darbo netekusius žmones.

„Man ta matematika nėra iki galo aiški, kodėl dabar nereikėtų agresyviai finansuoti, nors tą patį agresyvų finansavimą reikės daryti po to, kad išlaikytume žmones“, – teigė S. Gustainis.