Naujienų srautas

Verslas2020.04.23 11:26

Elektros ir dujų kainų mažėjimą pajaus beveik kiekvienas namų ūkis – sutaupys nuo 3 iki 10 eurų per mėnesį

Nuo liepos ketinama mažinti dujų ir elektros kainas buitiniams vartotojams. Pastarąjį pusmetį pasaulyje, krintant naftos ir gamtinių dujų kainoms, tarptautinėse biržose atpigo ir elektra. Nuo kitų metų planuojama liberalizuoti elektros energijos tiekimo rinką ir Lietuvoje. Bus pamažu atsisakoma elektros energijos kainų reguliavimo.

Panevėžietė Vilma Burneikienė nuo ankstyvo pavasario šiltnamyje daigina sodinukus. Vėliau juos pardavusi šiek tiek papildo šeimos biudžetą. Tiesa, daigai šiltnamyje išaugo, nes moteris įrengė papildomą apšvietimą ir šildymą.

„Jeigu ypač tamsios dienos, tai būtinas papildomas apšvietimas ir lempos, lempų mes jungiame daug, būna vienoje vietoje sujungiame ir 50. Taigi per kelis šiltnamius šimtai tų lempų susideda. Apie 300 eurų mokame vien elektrai, nors esame paprastas šeimos ūkis, nedideli, nesame stambūs“, – tikina ji.

Panorama. Rašytojui Grigorijui Kanovičiui – prestižinė premija (su vertimu į gestų k.)

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos naujienos tokiems ūkiams – gera žadančios: nuo liepos planuojama mažinti elektros energijos tarifus.

„Jeigu vartotojai yra prisijungę prie vidutinės įtampos tinklų, tai tarifas mažėtų apie 8,5 procento, jeigu vartotojai yra prisijungę prie žemos įtampos tinklų, tai tarifas mažėtų apie 11,3 procento“, – teigia Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkė Inga Žilienė.

Tarifo mažėjimą lemia nuo 50 iki 39 eurų už MWh nukritusi elektros kaina biržoje. Tiesa, nustatant kainą buitiniams vartotojams įtakos turi ir valstybės įsipareigojimai mokėti skatinamąjį tarifą atsinaujinančios energetikos plėtotojams. Todėl elektra pigs kiek mažiau nei parduodama biržoje.

Nuo metų vidurio ketinama mažinti ir gamtinių dujų kainas. Tiems, kurie namuose turi įprastas dujų virykles, tarifas mažėtų apie 15 procentų. Jeigu dujų naudojama daugiau, pavyzdžiui, šildomi namai, tarifas bus dar mažesnis.

Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys teigia, kad nuo liepos atpigus elektrai bei dujoms, kiekvienas namų ūkis turėtų sutaupyti nuo 3 iki 10 eurų per mėnesį.

„Kalbant apie dujas, tai tie viryklininkai (namai, kuriuose naudojamos tik dujinės viryklės – lrt.lt), jų ir taip mažos sąskaitos, tai vieną eurą mažiau į mėnesį. Tie, kurie šildosi, apie 10 eurų vidutiniškai per mėnesį (sutaupys – LRT.lt)“, – teigia V. Poderys.

Nepasiturintiems gyventojams mažesnės elektros ir dujų kainos leistų daugiau pinigų skirti kitoms šeimos išlaidoms.

Prieš naujus metus kainos vėl bus peržiūrimos. Dalis ūkių, kurie elektros suvartoja daugiau nei kiti, kitąmet gali patekti tarp pirmųjų liberalizuotos elektros energijos tiekimo rinkos dalyvių. Energetikos ministerija Seimui pateikė įstatymo projektą, kuriuo siekiama atsisakyti elektros energijos kainų reguliavimo buitiniams vartotojams.

„Visas liberalizavimas vyks trimis etapais: pirmame etape išeis į rinką tie vartotojai, kurie naudoja daugiausia elektros, ir tada matysime, kokia situacija, kaip veikia įstatymas. Po metų tik ateis antra grupė, paskui trečia banga“, – teigia Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Dainius Kreivys.

Ekonomikos komiteto nariai nuogąstavo, kad liberalizavus rinką gali staiga pakilti elektros kainos. Todėl įstatymo projekte numatyta tai daryti palaipsniui, o socialiai pažeidžiamiems žmonėms dar užtikrinti reguliuojamą Energijos skirstymo operatoriaus teikiamą elektros kainą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi