Verslas

2020.04.22 10:20

VDI apsukų nemažina: baudžia įmones už pažeidimus dėl apsauginių priemonių

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.04.22 10:20

Vyriausiasis Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) inspektorius Jonas Gricius teigia, kad įstaigos pareigūnai bene daugiausiai pažeidimų nustato dėl apsaugos priemonių darbo vietose nebuvimo. Anot J. Griciaus, tai sudaro apie 70 proc. pažeidimų, tačiau situacija gerėja.

Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius J. Gricius nuotolinės Vyriausybės spaudos konferencijos metu teigia, kad pagrindinė VDI veikla šiuo metu yra orientuota į patarimų teikimą.

Karantino metu VDI per dieną konsultuoja apie 1,5 tūkst. asmenų, o iš viso per karantiną informaciją suteikė daugiau nei 17 tūkst. asmenų. „Manome, kad žmonėms svarbu žinoti jų teises, kur jiems kreiptis ir ką daryti“, – pažymi VDI inspektorius.

G. Gricius mini, kad VDI šiuo metu nesustabdė fizinių patikrinimų, o pažeidimų vis dar nustatoma daug. Iš 400 gautų pranešimų dėl viešojo intereso, kurie susiję su darbų sauga, darbo teisėmis, buvo išnagrinėti 350 atvejų, dėl kurių priimti įvairūs administraciniai sprendimai.

„Surašėme apie 50 administracinio nusižengimo protokolų ir skyrėme apie 6 tūkst. eurų baudų. Tai yra sudėtingas darbas, bet jis bus vykdomas ir toliau. Tai darysime aktyviai, kadangi tie darbuotojai, kurie yra blogesnėje situacijoje ir jaučia, kad jų teisės yra pažeidžiamos, jie bus ginami“, – pažymi J. Gricius.

Inspektorius mini, kad dažniausiai pažeidimai yra tie patys, kurie buvo fiksuojami ir iki karantino – neapmokėjimas už viršvalandinį darbą, darbo ir poilsio režimo pažeidimai.

„Tačiau karantino metu išryškėjo viena nauja tendencija – nustatoma labai daug pažeidimų dėl darbų saugos reikalavimų nesilaikymo. Tai sudaro apie 70 proc. visų nustatytų pažeidimų. (...) Atėjus COVID–19, darbdaviai turėjo paruošti darbo vietas, pasirūpinti apsaugos priemonėmis. Ne paslaptis, kad šito trūko. Tačiau pastaruoju metu situacija yra pagerėjusi“, – pažymi J. Gricius.

Anot jo, VDI taip pat vykdo ir nelegalaus darbo kontrolę, o karantino metu buvo nustatyta apie 120 pažeidėjų, kurie dirbo nelegaliai.

J. Gricius sutinka, kad atmosfera dėl darbo santykių šiuo metu nėra gera, tačiau teigia, kad vien administracinėmis nuobaudomis visko išspręsti nepavyks, todėl labai svarbu ieškoti susitarimų.

„Turime suprasti, kad šiame išgyvenimo momente, yra susitarimai ir kalbėjimasis su darbuotojais ir aiškinamasis situacijos. Šiuo metu svarbu, kad darbdavys pateiktų tikrą ir sąžiningą informaciją“, – įsitikinęs VDI vyriausiasis inspektorius.