Verslas

2020.04.22 09:31

Pajamas deklaruoti jau gali visi – kas šiemet keičiasi ir ką turi žinoti tie, kurių veikla buvo apribota dėl koronaviruso

atnaujinta 10.12
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.04.22 09:31

Trečiadienį prasideda antrasis gyventojų pajamų deklaravimo etapas – deklaracijas už 2019 m. pateikti jau gali visi gyventojai. VMI atstovė Stasė Aliukonytė-Šnirienė spaudos konferencijoje tvirtina, kad pirmiausia deklaruoti pajamas turėtų tie, kurie vykdo individualią veiklą. Taip pat žmonės, galintys susigrąžinti pinigus.

S. Aliukonytės-Šnirienės tvirtinimu, VMI elektroninėje deklaravimo sistemoje jau yra patalpinta 2,3 mln. preliminarių deklaracijų Lietuvos gyventojams. „Praktiškai trys iš keturių jau yra pildytos. Jas nesudėtingai galės pateikti klientai“, – teigia VMI atstovė.

Ji atkreipia dėmesį, kad pilkųjų deklaracijos formų gyventojai nebematys – deklaracijos bus pildomos naudojant deklaracijų vedlį.

„Kas turi deklaruoti? Praktiškai didžioji dalis žmonių yra ta pati, kaip ankstesniais metais, – akcentuoja S. Aliukonytė-Šnirienė. – Pirmiausia, individualią veiklą vykdantys žmonės. Labai gerai, kad jie tai galėjo daryti praėjusią savaitę iki pat šiandienos. Žinoma, jie deklaruos ir toliau.“

S. Aliukonytė-Šnirienė vardija, kad deklaruoti pajamas turėtų tie, kuriems buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD). Tai privalu gyventojams, kurie praėjusiais metais pardavė mažiau nei trejus metus turėtą automobilį, mažiau nei dešimt metų turėtą būstą, gavusiems dovanų ne iš šeimos narių, kurių vertė didesnė nei 2,5 tūkst. Taip pat gavusieji palūkanas, kurių vertė – daugiau kaip 500 eurų.

„Žinoma, deklaruoti kviečiame ir matome, kad tai jau ir vyksta, žmones, kuriems yra galimybė susigrąžinti didesnes ar mažesnes pinigų sumas. Šioje žmonių grupėje pagrindinė yra, kaip ir ankstesniais metais, kurie mokėjo įmokas į pensijų fondus, kurie mokėjo už mokslus, darė įnašus į gyvybės draudimo fondus“, – nurodo S. Aliukonytė-Šnirienė.

Taip pat į šį sąrašą patenka tie, kurie praėjusiais metais naudojosi būsto, automobilio remonto ar auklių paslaugomis.

„Šie žmonės taip pat galės susigrąžinti atitinkamas pinigų sumas. Dalis jų tas išlaidas jau yra deklaravę, vadinasi, jas matys sukeltas į preliminariąsias deklaracijas. Kiti, kurie anksčiau to nedarė, dabar deklaruodami tai galės padaryti“, – sako S. Aliukonytė-Šnirienė.

Atkreipus dėmesį, kad trečiadienio rytą, paskelbus deklaravimo pradžią, VMI internetinės svetainės veikla buvo sutrikusi, inspekcijos atstovė patvirtino, kad sutrikimų būta dėl didelio klientų srauto, tačiau puslapis veikia.

LRT.lt primena, kad šiemet pilkųjų deklaracijos formų nebeliks. Vietoje jų reikės atsakyti į klausimus, kuriuos pateikia sistema.

VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė LRT.lt anksčiau yra tvirtinusi, kad tikimasi, jog tokia pildymo forma gyventojams bus suprantamesnė ir paprastesnė. Be to, anksčiau gyventojai apie kai kurias gautas pajamas užmiršdavo. Tikimasi, kad to pavyks išvengti, nes užduodama klausimus sistema primins apie visas pajamų rūšis.

S. Aliukonytė-Šnirienė pripažįsta, kad jau deklaracijų pildymo vedliu spėję pasinaudoti gyventojai pastabų turėjo, tačiau į jas buvo atsižvelgta ir kai kurie patobulinimai jau yra įtraukti į vedlį. Kiti reikalaujantys didesnių laiko ir darbo sąnaudų, ruošiami.

Jeigu deklaravimo metu vis dėlto kiltų sunkumų VMI rekomenduoja pirmiausia atkreipi dėmesį į informaciją, pateikiamą VMI puslapyje. Jeigu ten atsakymų gyventojai neras, juos telefonu konsultuos inspekcijos ekspertai.

Deklaravimas šiemet vyksta dviem etapais: nuo balandžio 15 dienos deklaruoti pajams pradėjo savarankiškai dirbantys gyventojai (jie jau pateikė 23 tūkst. deklaracijų), o nuo balandžio 22-osios pajamas gali deklaruoti visi likusieji, kuriems jas privaloma deklaruoti.

Jei žmonės, kurių veikla buvo apribota dėl koronaviruso, nespės laiku pateikti deklaracijų, VMI dar du mėnesius po ekstremalios situacijos pabaigos iš jų neišieškos delspinigių.

Dėl koronaviruso paskelbto karantino šiemet deklaravimo pradžia vėluoja maždaug mėnesį. Paprastai deklaravimas prasidėdavo apie kovo vidurį, o baigdavosi gegužės 4 dieną. Šiemet jis baigsis liepos 1 dieną.

Iki liepos 1 dienos tai pat bus galima teikti prašymus skirti iki 1,2 proc. pajamų mokesčio organizacijoms ir meno kūrėjams, politinėms partijoms bei profsąjungoms – iki 0,6 procento.

Vis dėlto VMI pabrėžia – nepaisant vėlesnio deklaravimo starto, gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permokos teisingai deklaracijas užpildžiusiems gyventojams bus grąžinamos kaip įprasta – iki liepos 31 d.

Jeigu gyventojai neturi galimybės deklaruoti pajamų internetu, jie tai gali padaryti pildydami popierines anketas. Tačiau, pabrėžia S. Aliukonytė-Šnirienė, tokiu atveju anketas tektų siųsti paštu.

Ji primena, kad internetu nesinaudojantys ar dėl kitų priežasčių deklaracijų internetu negalintys užpildyti gyventojai gali suteikti įgaliojimus artimiesiems, kad jie tai padarytų už juos.

„Kitas dalykas, šiandien turime karantiną, turime ekstremalią situaciją. Galimas dalykas, kad bus žmonių, kurie išgvens šį laiką ir toliau VMI darys reversus savo darbų organizavime, kad galėtume pagelbėti ir tiems žmonėms, kuriems reikės“, – nurodė S. Aliukonytė-Šnirienė.

„VMI, kaip ir kitos organizacijos, žinoma, stebi situaciją, vertina ir atitinkamus darbus planuoja į ateitį. Sušvelninus karantiną, tinkamai pasirengus tiek klientų, tiek inspekcijos darbuotojų atžvilgiu, galima bus svarstyti atvėrimą atitinkamų paslaugos taškų, besąlygiškai užtikrinant abiejų pusių saugumą“, – vėliau pridūrė S. Aliukonytė-Šnirienė.

Šiemet, kaip ir kasmet, pajamas deklaruos daugiau kaip milijonas gyventojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt