Verslas

2020.04.23 05:30

Švelninamas karantinas uostamiesčio verslininkų neguodžia: vieni parduotuves uždarė, kiti stengiasi išlikti bet kokia kaina

Nors Vyriausybė švelnina karantino sąlygas verslui, Klaipėdoje LRT.lt žurnalistų kalbinti verslininkai ir prekeiviai atvirai sako, jog geresnių laikų nebesitiki. Daugelis savo parduotuvių duris uždarė jau kovo viduryje, karantinui tik prasidėjus, o balandžio viduryje, pradėjus švelninti sąlygas, vėl sugrįžo į prekybą. Tiesa, sugrįžus teko prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų ir pirkėjų pageidavimų.

Planuoja užsidaryti

Norėdama sužinoti, kaip ir kokiomis nuotaikomis iš tiesų gyvena uostamiesčio verslininkai, LRT.lt komanda juos aplankė, vos tik praėjusią savaitę Vyriausybė sušvelnino karantino sąlygas. Iki šiol veikė tik maisto prekių parduotuvės ir vaistinės.

Praėjusią savaitę leista atsidaryti ir ne maisto prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko. Pasivaikščiojus miesto gatvėmis galima buvo pastebėti, kad prekes virtinose jau dėliojo galanterijos, drabužių, gyvūnų prekių ir kitų parduotuvių darbuotojai. Tiesa, pirkėjų eilių nebuvo, o žmonės vis dar karantiną leido namuose.

Netoliese Senojo turgaus veikiančioje žuvies parduotuvėje buvo tylu. Potencialių pirkėjų nematyti ir pačiame turguje. Vos tik įėjus, pardavėja įtariai nužvelgė žurnalistus, o paprašyta papasakoti, kaip sekasi prekyba ir darbo planavimas karantino metu, tik gūžtelėjo pečiais: „Nesiseka. Niekas čia nesiseka. Šiandien pirma diena, kai atsidarėme, tačiau tuoj namo eisime. Visi bijo eiti ir yra namuose. Niekas net nesiruošia pirkti.“

Ji prasitarė, kad vis dėlto svarstoma apie užsidarymą. Uždirbti nepavyksta jau nuo kovo vidurio, todėl išlaikyti prekybos šviežia ir šaldyta žuvimi verslą tapo sunku.

Šalia esančios turgaus prekyvietės taip pat atrodo tuščios. Čia nuo ryto savo pirkėjų laukia vos trys pardavėjai, tačiau ir šie atvirai sako, kad labiau nori prasiblaškyti, nei tikisi uždirbti pinigų.

„Norisi iš namų išeiti, prasiblaškyti, pamatyti kitus žmones. Matosi, kad ir žmonių įpročiai pasikeitę. Anksčiau ateidavo pirkti vienam kartui, vos salotoms pasigaminti sau pietums, dabar perka daugiau daržovių savaitei. Aišku, žmonės ir su visomis apsaugos priemonėmis ateina. Be kaukės jau žmogaus nepamatysi“, – kalbėjo daržovėmis prekiaujanti moteris.

Šalia stovintys Elena ir Vladas į turgavietę atvyksta bene kasdien. Už Klaipėdos sodyboje gyvenanti pora augina daržoves ir žalumynus, jais ir prekiauja. Kas rytą su nešuliais jie skuba į artimiausią stotelę ir laukia į turgaus pusę vežančio mikroautobuso. Paklausti, ar tokios kelionės jųdviejų dar neatbaidė nuo minties prekiauti, uostamiesčio rajono gyventojai tik purto galvas. Jiems svarbu ir bendrauti, judėti.

„Geriausia prekyba būna trečiadienį ir penktadienį – turgaus dienomis. Žmonės noriai perka žalumynus, ridikėlius, česnakus, petražoles, pupeles... Jei ko ir neparduodame, neišmetame, o užšaldome žiemai.

Ačiū Dievui, kad sveiki esame ir, nors amžius jau virš 60 metų, viskas gerai mums. Patys ir šiltnamiais, ir daržais pasirūpiname. Tik atėję pirkti žmonės bėdojasi. Ypač senyvo amžiaus. Vis sako, kad sunku ir tas karantinas jau užsitęsė“, – kalbėjo prekeivė Jelena.

8 kartus mažesnė apyvarta

Šalia stoviniavo ir netoliese prekiaujanti Jelena. Moteris susidomėjusi atėjo pažiūrėti, ką karantino metu čia veikia ir apie ką kalba žurnalistai. „Norite sužinoti, kaip sekasi prekiauti? Nėra prekybos. Ji miršta. Visi bijo net prieiti. Tik aš pati stengiuosi išlikti pozityvi, nes kaip galvosi, taip ir bus. Nenusimenu, kad darbo tikrai nėra ir nebus.“

Paėjėjus kiek toliau nuo turgaus, duris plačiai atvėrusi pirkėjų laukė miesto kepyklėlė. Šviežių bandelių čia net ir karantino metu atskuba kasdien apie 50 pirkėjų. Po pietų, kai čia lankėmės mes, pardavėja Anastasija suskaičiavo bandelių pardavusi kelioms dešimtims klaipėdiečių. Žmonės supratingai laukia eilėje ir laikosi atstumo, keliems pirkėjams užėjus į patalpas, kiti laukia lauke.

„Apyvarta aštuonis kartus nukrito. Žmonių ir pačiame mieste nėra. Niekas nevaikšto ir neperka, kaip anksčiau. Visos prognozės, žinoma, labai blogos.

Žmonės ateina ir skundžiasi, kad brangu ar kad negali kavos išgerti sėdėdami kavinėje, kaip jau buvo įpratę“, – sakė mergina.

Alternatyva – prekyba internetu

Savo drabužių parduotuvės duris atvėrusi Aldona Šulinskienė optimizmo stengiasi neprarasti. Nors karantinas jos parduotuvei gali tapti ir prekybos pabaiga, ji atrodė nusiteikusi nepasiduoti. Moteris pasakojo, kad greičiausiai pradės prekiauti internetu.

„Klaipėdos senamiestis apskritai tuščias, o pirkėjų dabar visai nėra. Perspektyvoje tikrai planuojame užsidaryti ir greičiausiai prekiauti internetu. Kelsime ten visas prekes. Iki šiol visa prekyba pas mus vyko tik gyvai.

Per karantiną žmonės rūpinasi, kaip reikės išgyventi, o ne drabužių ieško. Paklausiausios vis tiek yra maisto prekės ir būtiniausios medicinos priemonės“, – teigė ji.

Tačiau A. Šulinskienė sakė įžvelgianti ir pozityviąją karantino pusę. Nors ištisą mėnesį ji nieko neuždirbo, daugiau laiko galėjo skirti šeimai.

„Reikia ir gerąją pusę pamatyti. Galime daugiau laiko pabūti kartu neskubėdami. Karantinas išmokė gyventi ir be darbo. Supratau, kad galima mažiau aukotis darbui ir pagalvoti apie kitus dalykus“, – sakė pozityvi moteris.

Bene daugiausia pirkėjų būrėsi aplink miesto centre esančias gėlių parduotuves. Iš vienos jų išbėgus paskutinei pirkėjai su didele puokšte rožių, užsukome ir mes. Pardavėja Lijana sukosi tarp žiedų ir ruošė naujas puokštes savo pirkėjams. Ir nors čia prekyba buvo kiek gyvesnė, klaipėdietė išdavė, kad karantinas sudavė stiprų smūgį ir jos verslui.

„Žmonės perka puokštes, skintas gėles ir skuba sveikinti. Yra atsiradęs ir sodinukų poreikis. Tačiau karantino metu prekyba buvo visiškai sustojusi. Tik pati prisitaikiau ir klientams, kurie paprašydavo, pristatydavau gėles prie namų. Tačiau užsakymų vis tiek buvo mažai.

Pardavimas smuko 70 proc. Tiesiog ištisą mėnesį nedirbome, stovėjo prekyba ir tik vienas kitas užsakymas buvo padarytas. Antrą savaitę gavome šviežių skintų gėlių ir daugiau jokių prekių vežimų nebuvo.

Buvo ir taip, kad karantino pradžioje teko išmesti daug skintų ir neparduotų gėlių. Vežiau gėles ir namo, dalijau artimiesiems. Juk vazoninę gėlę dar galima išsaugoti, o skintų – ne. Taigi, teko gėlių išmesti ir kitą dieną užsidaryti. Buvo liūdna“, – pasakojo LRT.lt pašnekovė.

Moteris sakė neketinanti visiškai atsisakyti savo verslo. Ir nors dabar, kai daugelio pajamos sumažėjo ir tenka rūpintis būtiniausiomis prekėmis, gėlės tapo prabangos preke, ji ketina prisitaikyti prie situacijos bei prekiauti internetu ar atrasti naują nišą savo gėlių verslui.

LRT.lt primena, kad kol kas karantinas truks iki gegužės 11 dienos.

Karantino sąlygos praėjusią savaitę jau buvo atlaisvintos – Vyriausybė leido dirbti ne maisto parduotuvėms, išskyrus esančias didžiuosiuose prekybos centruose, taip pat smulkioms remonto, buities paslaugų įmonėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko.

Nuo šiandien taip pat gali dirbti visos parduotuvės ir prekybos centrai, o jau nuo balandžio 27 dienos – kai kurių grožio paslaugų teikėjai, bibliotekos, muziejai, restoranai bei kavinės lauke.