Naujienų srautas

Verslas2020.04.21 09:57

Vyriausybė karantiną ketina pratęsti iki gegužės 11-osios, bet švelnins daugiau sąlygų

atnaujinta 10.24

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį pranešė, kad Vyriausybė spręs, ar pratęsti karantiną iki gegužės 11-osios. Tiesa, anot jo, pratęsus karantiną, bus švelninamos kai kurios jo sąlygos.

Apie tai, kad karantinas turi būti pratęstas, jau anksčiau prabilo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Jis taip pat sakė ketinantis siūlyti pratęsti ribojimus Nemenčinėje. Ministras pirmininkas S. Skvernelis patvirtino, kad Vyriausybė trečiadienį spręs dėl karantino pratęsimo bei kai kurių jo sąlygų švelninimo.

„Tai bus susiję su tolimesne paslaugų plėtra, verslo plėtra. Pavyzdžiui, lauko kavinės, tam tikros grožio paslaugos, taip pat turėtų trečiadienį pristatyti sveikatos apsaugos ministras planą, kaip bus atnaujintos planinės paslaugos gydymo įstaigose, atsiras galimybės tam tikroms sporto rūšims lauke neprofesionalioms, treniruotėms, taip pat bus priimti sprendimai dėl muziejų ir bibliotekų lankymo“, – sakė premjeras.

Skvernelis: dėl vaikų darželių veikimo greičiausiai bus sprendžiama gegužės mėnesį

S. Skvernelis taip pat kalbėjo, kad dar neaišku, kada pradės veikti vaikų darželiai. Anot jo, tai yra jau trečias klausimas, laukiama medikų, ekspertų grupės, veikiančios prie Vyriausybės, rekomendacijų ir tuomet bus priimami sprendimai. Sprendimas dėl vaikų darželių, greičiausiai, kaip sakė premjeras, taip pat bus priimtas gegužę.

„Turėtų irgi būti tam tikra diferenciacija, nes pagal mūsų turimus duomenis, kas penktas darželio darbuotojas patenka į rizikos grupę, vadinasi, net ir atlaisvinus šitą veiklą, dalis personalo negalės būti. Bus stengiamasi reglamentuoti ribojimą dėl vaikų patekimo, kurie gyvena kartu su rizikos grupės asmenimis, kad būtų sumažintos rizikos. Pagrindinis yra galvos skausmas dėl darželių ir ugdymo, kokiu būdu greičiau atstatyti normalų režimą“, – teigė S. Skvernelis.

Vienam veto pritars, kitą – sieks atmesti

Prezidentas Gitanas Nausėda anksčiau vetavo du Seimo priimtus sprendimus. Vienas jų yra dėl kainų reguliavimo, o kitas – Turizmo įstatymo ir Civilinio kodekso pataisas, pagal kurias keleiviams, negalėjusiems išvykti į apmokėtas keliones dėl paskelbto karantino, būtų dalijami specialūs kuponai, suteikiantys teisę į atostogas vėlesniu laiku.

Premjeras teigė, kad Seimas sieks pritarti prezidento veto dėl Turizmo įstatymo pataisų. Tačiau kalbėjo, kad veto dėl kainų reguliavimo ketinama atmesti, nes toks įrankis esąs būtinas norint neleisti plėšikauti verslams, kurie prisidengia sudėtinga situacija.

„Geriausias pavyzdys – dezinfekcinis skystis, kurio trūko, kuris pradėtas gaminti, išduoti ir eksporto leidimai, bet kainos kinta labai pamažu. Pasakymai, kad Vyriausybė privalo užtikrinti, jeigu prekių kainos kyla, prekių tiekimą į Lietuvą, reiškia, kad mes turėtume turėti valstybines vaistines, valstybines dezinfekcinio skysčio gamyklas. To nebus“, – kalbėjo premjeras.

Kalbėdamas apie situaciją dėl paramos išmokėjimo verslui, S. Skvernelis sakė, kad visada norėtųsi, jog situacija būtų geresnė, bet teigė matantis, kad sklinda demagogija, kuri nėra suprantama.

„Pirmiausia, norint laimėti milijoną, reikia nusipirkti loterijos bilietą. Keista, kad kai kurios verslo sritys ar įmonės net nesikreipia, ar užregistravę prastovas yra keli šimtai tūkstančių, bet dėl prastovų kreipiasi kompensavimo kreipiasi apie 10 proc. Visi finansiniai mechanizmai yra paleisti, paraiškos yra tenkinamos, bet norint, kad jos būtų patenkintos, minimaliai reikalaujamą informaciją privaloma pateikti“, – teigė S. Skvernelis.

Premjeras pabrėžė, kad visam verslui parama nebuvo žadama, ji atiteks tik tiems, kurie dėl susidariusios situacijos patiria sunkumus pagal aiškiai nurodytus kriterijus. Jis taip pat kalbėjo, kad reikėjo pereiti skirtingus procesus, kai kuriais klausimai gauti ir Europos Komisijos pritarimą.

„Procesai yra padaryti, aišku, jie galbūt kažkam yra per lėti, bet jeigu verslui po mėnesio atsiranda tokios išgyvenimo dilemos, ar bankrutuoti, ar toliau tęsti veiklą, tai galbūt ir su tais verslais ne viskas tvarkoje buvo“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą Lietuvoje kovo 16 dieną įvestas karantinas: sustabdyta visų ugdymo įstaigų, užsidarė dauguma prekybos vietų, išskyrus maisto produktų parduotuves ir vaistines.

Karantino sąlygos praėjusią savaitę jau buvo atlaisvintos – Vyriausybė leido dirbti ne maisto parduotuvėms, išskyrus esančias didžiuosiuose prekybos centruose, taip pat smulkioms remonto, buities paslaugų įmonėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko.

Ministrų kabinetas svarsto, kad antruoju etapu galėtų būti leidžiama veikti įmonėms, kur žmonių kontaktas būtų ilgesnis. Tai galėtų būti bibliotekos, muziejai, sveikatos įstaigos, atliekančios planines procedūras, sveikatinimo paslaugas, taip pat kirpyklos, kosmetologijos kabinetams. Svarstoma leisti ir lauko kavinių, restoranų veiklą, kai kuriuos specializuotus mokymus, pavyzdžiui, vairavimo ar aviacijos, prekybos ir pramogų centrų, turgaviečių veiklą ribojant įėjimą.

Trečiuoju etapu planuojama atverti visas viešojo maitinimo įstaigas ir sveikatos paslaugas, sporto klubus, laisvalaikio ir pramogų centrus, švietimo įstaigas. Ketvirtuoju etapu būtų leidžiami masiniai renginiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi