Verslas

2020.04.21 09:56

Naftos rinkoje – niekada nematytas nuosmukis, kaina tapo neigiama, o sąmyšis persidavė ir į akcijų biržas

Naftos gamintojai mokėjo pirkėjams, kad atsikratytų žaliavos.

Po vakar dienos prekybos sesijos, kurios metu WTI tipo naftos kaina nukrito gerokai žemiau nulio, terminas „juodasis auksas“ kurį laiką dar turbūt skambės keistai.

Pagal ateities sandorius su pristatymu gegužę WTI naftos barelis, prasidedant prekybos sesijai, kainavo 18,27 JAV dolerių , o jos pabaigoje – minus 37,63 dolerių. Tokia situacija susiklostė rinkos dalyviams baiminantis, kad talpyklos yra beveik visiškai užpildytos ir naftos nebebus kur sandėliuoti.

Su pristatymu birželį nafta atpigo gerokai mažiau (18,38 proc.) – iki 20,43 JAV dolerių už barelį. Skirtumas tarp šių dviejų kainų tapo didžiausias per visą prekybos nafta istoriją.

Sąmyšis naftos rinkoje persidavė ir į akcijų biržas („S&P 500“ -1,27 proc., „Dow Jones“ -1,79 proc.) – indeksus žemyn nusitempė pingančios energetikos sektoriaus bendrovių akcijos. „Exxon Mobil“ akcijos atpigo 4,72 proc., „Chevron“ 4,13 procento. Azijos akcijų biržose šįryt dauguma indeksų krenta (8.15 val. Lietuvos laiku Kinijos „Shanghai Composite“ -1,38 proc., Honkongo „Hang Seng“ -2,23 proc., Pietų Korėjos KOSPI -1,57 procento).

Investuotojus suneramino pasirodę pranešimai, kad Šiaurės Korėjos diktatorius Kim Jong Unas po atliktos operacijos yra kritinės būklės. Baiminamasi, kad branduolinėje valstybėje gali kilti neramumai, kas destabilizuotų visą regioną. D. Trumpas pranešė, kad laikinai sustabdys imigraciją į JAV – ir dėl kovos su koronavirusu, ir dėl poreikio išsaugoti darbo vietas amerikiečiams. Šią savaitę rinkos dalyvių dėmesį prikaustys skelbiami pirmojo ketvirčio finansiniai rezultatai – tai turėtų padaryti beveik penktadalis „S&P 500“ indeksą sudarančių bendrovių.

Savaitė Baltijos šalių biržose prasidėjo indeksų smuktelėjimu (OMXV -0,28 proc., OMXT -2,60 proc., OMXR -0,11 procento). Pirmą vietą pagal sandorius ir apyvartą (atitinkamai 1047 ir 635,4 tūkst. užėmė) „Tallink Grupp“ – bendrovės akcijos atpigo 4,44 proc. (iki 0,646 euro už akciją). Šiandien pirmojo ketvirčio rezultatus turėtų paskelbti „LHV Group“ ir „Coop Pank“.