Verslas

2015.10.14 11:14

Vilniaus termofikacinė elektrinė nereikalinga niekam, darbuotojai – taip pat

Vyriausybė nusprendė naikinti elektros kvotas termofikacinėms elektrinėms. Be valstybės paramos jos negalės konkuruoti ir bus priverstos stabdyti savo veiklą. Energetikos ministras Rokas Masiulis siūlo elektrines konservuoti, tuo tarpu Vilniaus valdžia pateikia apskaičiavimus, kiek toks konservavimas gali kainuoti.

Vien sostinės trečiosios termofikacinės elektrinės (TE-3) konservavimas vilniečiams atsieitų 11,4 mln. eurų, kuriuos tektų padengti mokant už šilumą.

Kur kas realesnė alternatyva yra TE-3 uždarymas, kuris kainuotų apie 8 mln. eurų. Tokiu atveju tektų atleisti ir daugiau nei 200 elektrinės darbuotojų, kurių išeitinėms kompensacijoms reikalinga suma į 8 mln. eurų neįtraukta.

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas teigia, kad vyriausybė sprendimus priima vienašališkai, tuo tarpu Energetikos ministerija teigia, kad termofikacinėms elektrinėms skiriama valstybės parama nueina vėjais.

Didžiuliai nuostoliai

„Mūsų skaičiavimais TE-3, jeigu bus panaikintos elektros gamybos kvotos, šilumos konkurencinga kaina gaminti negalės. Dabartinis šio objekto savininkas „Vilniaus energija“ elektrinės šilumos gamybai nenaudos.

Ji sugrįš savivaldybei, kuri turi priimti sprendimą, ką daryti toliau. Yra keli variantai. Vienas iš variantų yra TE-3 uždarymas. Tokiu atveju turėtų būti atleidžiama 200 kvalifikuotų darbuotojų jiems išmokant išeitines kompensacijas. Neskaičiuojant darbo užmokesčio, uždarymo kaštai galėtų siekti 8 mln. eurų.

Kita alternatyva yra konservuoti šią elektrinę. Tai kainuotų 11,4 mln. eurų per metus“, – 15min.lt teigė V. Benkunskas.

Pasak jo, be valstybės kompensacijų TE-3 per metus generuoja nuo 9 iki 11 mln. eurų nuostolio. Visa tai būtų įskaičiuota į šilumos kainą ir už tai turėtų sumokėti vartotojai.

„Vilniaus energija“ pagal nuomos sutartį turi galimybę šilumos gamybai nenaudojamus objektus grąžinti savivaldybei nesibaigus nuomos sutarčiai.

„Pati „Vilniaus energija“ atvirai sako, kad ji ta teise naudosis. Paprastai sakant: „Pasiimkit šį agregatą su 200 darbuotojų ir darykite, ką norit.“

Vilniaus savivaldybė po šio Vyriausybės sprendimo tampa kaštų centru. Visi neigiami finansiniai padariniai, kurie kils dėl šio Vyriausybės sprendimo, guls ant savivaldybės pečių“, – piktinosi sostinės vicemeras.

„Lietuvos energijai“ TE-3 nereikia

Tos diskusijos vyksta jau nuo pavasario, tačiau kalbos nevirto konkrečiais sprendimais, – kalbėjo vicemeras.

V. Benkunskas pabrėžė, kad tuo pat metu vyriausybė per „Lietuvos energiją“ nutarė statyti naują bloką ir pasiima europinius pinigus, kuriais bus finansuojama 70 proc. projekto: „Tai „Lietuvos energijai“ leis nedaug investavus pardavinėti pigią elektros energiją ir žertis pelną, kas nėra blogai, bet Vilniaus savivaldybė liks su TE-3 problema. Man tokia vyriausybės pozicija yra sunkiai suvokiama.“

Sostinės politiko teigimu, apie tai buvo ne kartą šnekėta ir su vyriausybe, ir su „Lietuvos energija“. Buvo svarstomi du variantai. TE-3 Vilniuje buvo galima panaudoti kaip saugumo jėgainę perkeliant dalį kvotos iš Elektrėnų. TE-3 už Elektrėnų elektrinę yra naujesnė 15 metų ir jos įrenginiai veikia kur kas efektyviau.

Kitas variantas buvo sistemiškai pažiūrėti į naująjį „Lietuvos energijos“ projektą ir panaudoti turimą infrastruktūrą, teritoriją, vandens paėmimo įrenginius. Tai galėtų būti panaudota statant naująją elektrinę ir mažinant jos kaštus.

„Tos diskusijos vyksta jau nuo pavasario, tačiau kalbos nevirto konkrečiais sprendimais. Visą laiką buvo žadama, kad Vilnius su šia problema nebus paliktas, bet kol kas siūloma tiesiog naikinti kvotas nesiūlant jokių kitų išeičių“, – minėjo vicemeras.

Beprasmiška dotuoti

Pasak V.Benkunsko, visa tai gali kelti šilumos kainą vartotojams: „Jeigu šiais metais pagal dabartinę tvarką rudenį patvirtinome 5 proc. žemesnę šilumos kainą, nei buvo pernai, tai kas bus nuo sausio 1 d., kai įsigalios Vyriausybės patvirtinta tvarka, sunku prognozuoti. Atlikome studiją ir mūsų skaičiavimais, kaina gali kilti 10-15 proc. Skirtingai nei Kauno ar Panevėžio atvejais, mūsų situacija yra dar sunkesnė. Mes savo šilumos ūkio infrastruktūros patys nevaldome. Jis yra išnuomotas ir mums dar tenka viską derinti su „Vilniaus energija“. Akivaizdu, kad visi galimi nuostoliai guls tik ant savivaldybės, o vyriausybė nusiplauna rankas.“

„Vilniaus energijos“ atstovas Nerijus Mikalajūnas 15min.lt šiuo metu negalėjo pasakyti, ką bendrovė planuoja daryti su TE-3. Pasak jo, apie sprendimą bus pranešta šią savaitę.

Tuo tarpu energetikos ministro Roko Masiulio teigimu, saugoti kvotas termofikacinėms elektrinėms nėra prasmės.

„Kitais metais atidaromos elektros jungtys su Švedija ir Lenkija. Elektros tiekimas bus patikimesnis, todėl neefektyvių gamintojų dirbtinis palaikymas netenka prasmės. Tokiu būdu bus galima sutaupyti apie 50 mln. eurų“, – teigė jis.

Kaip rodo „Litgrid“ atliktas vertinimas, nei TE-3, nei Kauno termofikacijos elektrinė, nei Panevėžio kombinuoto ciklo termofikacinė elektrinė nėra būtinos Lietuvos elektros energetikos sistemos saugumui ir gamybos adekvatumui/saugumui užtikrinti. Vietinės gamybos rezervui užtikrinti visiškai pakanka Lietuvos elektrinės Elektrėnuose pajėgumų.