Verslas

2020.04.20 14:42

Karbauskis sieks atmesti veto dėl kainų reguliavimo, bet džiaugiasi darbu su Nausėda

abejoja dėl kandidatų į teisėjus, patarė pasižiūrėti jų prisistatymo transliaciją, atnaujinta 16.12

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad Seime bus siekiama atmesti prezidento Gitano Nausėdos veto dėl kainų reguliavimo. Vis dėlto jis žada paramą šalies vadovo pastaboms dėl vetuotų kitų pataisų, leidžiančių kelionių organizatoriams negrąžinti turistams pinigų už dėl koronaviruso grėsmės atšauktas keliones, o vietoje to pasiūlyti kuponą ateities atostogoms.

G. Nausėda praėjusią savaitę vetavo Seimo priimtą įstatymą, leidžiantį Vyriausybei reguliuoti kainas nepaprastosios padėties ar ekstremalios situacijos metu.

Šalies vadovas sako, jog kainų reguliavimas galimas per nepaprastąją padėtį, tačiau valstybinio lygmens ekstremalios situacijos dėl įvairių priežasčių yra skelbiamos beveik kasmet, todėl tokios aplinkybės savaime nesudaro pagrindo taikyti itin sudėtingas ir rizikingas priemones.

„Tai nėra principinis ginčas. Mes bandysime veto atmesti, prezidentas tai žino ir supranta, kad tai nėra klausimas, dėl kurio reikia stipriai laužyti ietis“, – LRT.lt sakė R. Karbauskis, pirmadienį nuotoliniu būtu pasikalbėjęs su prezidentu ir kitais valdančiasiais.

Pirmadienį išplatintame pranešime G. Nausėda teigė, kad siūlomas valstybinis kainų reguliavimas nepadėtų spręsti deklaruojamų tikslų ir turėtų neigiamų pasekmių šalies ekonomikai. Pasak prezidento, būtinų prekių ir paslaugų trūkumo problemą ekstremalios situacijos sąlygomis efektyviausia spręsti didinant jų pasiūlą ir mažinant biurokratinių kliūčių – tą jau įtikinamai parodžiusi ir COVID-19 krizės valdymo istorija.

Lietuvoje šiuo metu galioja valstybės lygio ekstremali situacija, ji paskelbta dėl koronaviruso plitimo grėsmės.

Pasak R. Karbauskio, kainų reguliavimo galimybės Vyriausybei reikėtų kaip derybinio įrankio su verslininkais.

„Ar buvo šitoje situacijoje, kurioje mes dabar pragyvenome, toks momentas, kada jo (kainų reguliavimo) reikėjo? Ne, nebuvo. <...> Tą prezidentui ir apsakiau, kad šis įstatymas nėra reikalingas dėl to, kad kainų reguliavimo reikia dabar, bet dėl to, jog tai būtų instrumentas Vyriausybei derėtis įvairiose situacijose“, – tvirtino jis.

G. Nausėda praėjusią savaitę taip pat vetavo Turizmo įstatymo ir Civilinio kodekso pataisas, pagal kurias keleiviams, negalėjusiems išvykti į apmokėtas keliones dėl paskelbto karantino, būtų dalijami specialūs kuponai, suteikiantys teisę į atostogas vėlesniu laiku.

Civilinio kodekso pataisomis, kurias inicijavo parlamentarai Jurgis Razma ir Simonas Gentvilas, Seimas be kita ko buvo nustatęs, kad kelionių organizatoriai už įprastomis sąlygomis neįvykusią kelionę pinigus žmonėms galės grąžinti ilgiausiai per šešis mėnesius, o ne 14 dienų, kaip numatyta dabar.

Šią nuostatą vetavęs G. Nausėda teigia, kad verslo prisiimta rizika net ir ekstremalios situacijos metu negali būti perkeliama vien ant vartotojų pečių, taip pažeidžiant jų kaip silpnesniosios sutarties pusės interesus.

Anot R. Karbauskio, šis prezidento veto Seime bus patvirtintas.

„Mūsų nuomonė čia sutampa. Tuo metu, kai įstatymas buvo priimtas, supratome, kad ši pataisa yra negera“, – kalbėjo valdančiųjų lyderis.

Jis taip pat džiaugėsi konstruktyviu valdančiosios koalicijos bendravimu su G. Nausėda. Anot parlamentaro, valdantieji palaiko ryšį su šalies vadovu ir jo komanda, nuolat konsultuojasi dėl įstatymų projektų ir nuomonių skirtumus laiko normaliu dalyku.

„Tai kaip diena ir naktis skiriasi nuo to, kas buvo prie Dalios Grybauskaitės. To net neįmanoma palyginti“, – sakė R. Karbauskis.

Abejoja, ar Seimas paskirs naujus teisėjus

Valdantieji su prezidentu taip pat aptarė naujų Konstitucinio Teismo teisėjų ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkės skyrimo klausimus.

Dėl jų Seime planuojama balsuoti antradienį. R. Karbauskis abejojo, ar esami kandidatai bus patvirtinti.

„Ar tie kandidatai bus patvirtinti, ar ne, visiškai neaišku, nes tvyro labai skirtingos nuomonės. Tie kandidatai nepasirodė pakankamai stipriai, tas buvo konstatuota nuo pat tada, kai jie prisistatė Seime“, – kalbėjo politikas.

„Prezidentūrai ir visiems kitiems rekomendavome pasižiūrėti jų prisistatymus, kad būtų aišku, jog čia nėra jokių asmeniškumų ar bandymo pritarti arba nepritarti kandidatūroms vien dėl to, kad kažkas jas pasiūlė. <...> Tai buvo silpni prisistatymai. Mes vis dėlto nešame atsakomybė už tai, kas bus Konstituciniame Teisme ir kas vadovaus Lietuvos Aukščiausiajam Teismui“, – pridūrė jis.

Į Konstitucinio Teismo teisėjus kandidatuoja Ingrida Danėlienė, Giedrė Lastauskienė ir Algis Norkūnas. Šiuos kandidatus atitinkamai pateikė prezidentas, Seimo pirmininkas ir Aukščiausiojo Teismo vadovas.

Tuo metu nauja Aukščiausiojo Teismo pirmininke siūloma skirti Sigitą Rudėnaitę, šią kandidatūrą pasiūlė G. Nausėda.

R. Karbauskis taip pat pažadėjo valdančiųjų paramą galiausiai atleidžiant kadenciją baigiantį Arūną Dulkį iš valstybės kontrolieriaus pareigų.

Seimas, daugiausiai opozicijos balsais, prieš porą savaičių nesutiko atleisti A. Dulkio, kad šis būtų pakeistas kitu prezidento pasirinktu kandidatu Mindaugu Macijausku, todėl G. Nausėda dar kartą pateikė parlamentarams dabartinio valstybės kontrolieriaus atleidimo klausimą.

R. Karbauskis aiškina, kad anąkart valdantiesiems balsų nepateko, nes dalis jų buvo išsivaikščioję į Seimo komitetų posėdžius.

„Išėjo taip, kad staiga, mums netikėtai, opozicija subalsavo vieningai, kad jo neatleisti. Mes net nepagalvojome, kad taip gali nutikti. <...> Neleisti atleisti žmogaus, kuris yra skiriamas paties prezidento ir kurio kadencija baigiasi, yra nonsensas“, – teigė „valstiečių“ vadovas.

Opozicija A. Dulkio atleidimui nepritarė, nes pasigedo prezidento argumentų nesiūlyti būtent šio pareigūno antrai kadencijai.

G. Nausėda po pokalbių su valdančiaisiais ir opozicija sveikino „Seimo apsisprendimą sugrįžti prie įprasto režimo ir aktyviau įsitraukti į šalies problemų sprendimą“.

„Parlamento indėlio reikia tiek reaguojant į staigiai besikeičiančią situaciją COVID-19 kontekste, rengiant ekonominės paramos planus, vykdant parlamentinę kontrolę, tiek ir atliekant būtinus darbus kitose valstybės gyvenimo srityse, užtikrinant strateginio planavimo tęstinumą“, – pranešime cituojamas sakė šalies vadovas.

Opozicija parems prezidento veto

Opozicijos lyderis, konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis LRT.lt sakė, kad opozicija palaikys abu prezidento veto.

„Dėl turizmo mes ruošiamės registruoti naują įstatymo pataisą, kuri ne tik atlieptų sektoriaus nuogąstavimus, bet būtų ir teisiškai teisinga“, – teigė parlamentaras.

„Dėl kainų reguliavimo, manome, kad tai yra pasiūlos problema. Vyriausybė tą kainų neaugimą galėtų kontroliuoti užtikrindama prekių pasiūlą, o ne reguliuodama pačias kainas“, – tvirtino jis.

Politikas sakė, kad lieka prie nuomonės, kad A. Dulkys neturėtų būti atleidžiamas iš valstybės kontrolės, jeigu nepavyksta rasti geresnio kandidato.

„A. Dulkys yra pavyzdys, kaip turi būti vadovaujama valstybės institucijoms ir nematome aiškių argumentų, kodėl jis neturėtų testi darbo“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Anot jo, konservatoriai dėl minėtų kandidatų į teisėjus antradienį balsuos laisvai: „Nuomonės išsiskyrė, prie jų liksime ir viešai nediskutuosime apie tų asmenybių privalumus ir trūkumus“.