Verslas

2020.04.20 13:48

Lietuvos bankas: „Nasdaq“ Vilniaus biržoje pernai prekiavo 8,8 tūkst. investuotojų

BNS2020.04.20 13:48

Finansinėmis priemonėmis, įtrauktomis „Nasdaq“ Vilniaus biržą, pernai prekiavo 8813 investuotojų, atlikusių bent vieną sandorį. Absoliuti jų dauguma (8204) yra vietiniai investuotojai – fiziniai asmenys.

Biržoje taip pat prekiavo 377 Lietuvos juridiniai asmenys, 116 užsienio juridinių asmenų ir tiek pat užsienio fizinių asmenų, teigia Lietuvos bankas (LB), atlikęs finansų tarpininkų teikiamų duomenų apie investuotojus ir „Nasdaq“ Vilniaus biržoje prekiaujamus vertybinius popierius statistinę analizę.

Aktyviausi investuotojai taip pat buvo Lietuvos fiziniai asmenys, jie sudarė daugiau kaip 90 tūkst. sandorių, o tarp euro zonos šalių investuotojų aktyvesni buvo juridiniai asmenys – sudarė beveik 12 tūkst. sandorių. Bendrovės, įtrauktos „Nasdaq“ Vilniaus biržą, turi apie 80 tūkst. akcininkų, tad prekiaujančių akcijomis būtų apie dešimtadalis.

Iš viso biržoje sandorius sudarė investuotojai iš 24 šalių (įskaitant Lietuvą).

Lietuvos investuotojai sudarė absoliučią daugumą finansinių priemonių, įtrauktų į „Nasdaq“ Vilnius biržą, sandorių (89 proc.). Iš viso pernai sudaryta 127,4 tūkst. sandorių. Iš užsienio investuotojų aktyviausi buvo Estijos (9,6 tūkst. sandorių), Latvijos (3,3 tūkst.), Vokietijos (199) ir Jungtinės Karalystės (197) investuotojai.

Aktyviausiai „Nasdaq“ Vilniaus biržoje prekiaujančių investuotojų prekybos analizė rodo, kad biržoje prekiauja įvairaus profilio ir prekybos stiliaus investuotojai: vieni sudaro daug smulkių sandorių, kiti prekiauja rečiau, bet sudaro stambius sandorius.

Pavyzdžiui, pagal sudarytų sandorių skaičių penki aktyviausiai prekiavę fiziniai asmenys 2019 metais iš viso sudarė 4,1 tūkst. sandorių – jų vertė 4 mln. eurų. Vertinant pagal apyvartą, penki aktyviausi investuotojai per metus sudarė apie 250 sandorių – jų vertė 24 mln. eurų.

Trys iš keturių investuotojų yra vyrai, tačiau vyriausio amžiaus grupėje (vyresnių kaip 71 metų) moterų yra daugiau nei vyrų.

„Nasdaq“ Vilniaus biržoje populiariausios buvo Oficialiojo sąrašo akcijos – sudaryta beveik 90 mln. eurų, Baltijos obligacijų sąrašo vertybinių popierių – 3,7 mln. eurų, Baltijos Papildomojo sąrašo akcijų – 2,7 mln. eurų vertės sandorių.

Likvidžiausios biržoje buvo Šiaulių banko (48,3 mln. eurų vertės sandorių), „Aprangos“ (8,8 mln. eurų) ir „Telia Lietuva“ (5,5 mln. eurų) akcijos.

LB duomenimis, Lietuvos investuotojai pakankamai aktyviai prekiauja užsienio rinkose. Tipinis Lietuvos investuotojas, investuojantis į pasaulyje biržines finansines priemones, yra 41–50 metų amžiaus grupės vyras – jai priklausantys investuotojai vyrai sudarė daugiausia sandorių (beveik 17 tūkst.).

Gana aktyviai prekiauja 51–60 metų ir 31–40 metų amžiaus grupių investuotojai (kiekviena grupė sudaro daugiau nei 15 tūkst. sandorių per metus).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt