Verslas

2020.04.20 10:12

Perspėja prekybos vietose besilankančius vyresnio amžiaus žmones: virusas dar nėra pasitraukęs

atnaujinta 11.03
Modesta Gaučaitė, LRT.lt, Ignas Jačauskas, BNS2020.04.20 10:12

Premjero patarėjas, vadovaujantis Visuomenės informavimo grupei (VIG) Giedrius Surplys pirmadienio ryte kalbėjo, kad remiantis policijos informacija, savaitgalį 169 asmenys buvo nubausti dėl saviizoliacijos sąlygų ir karantino nesilaikymą. Iš viso jau nubausta 1400 žmonių.

„Kaip žinote, minimali bauda, kurią gali gauti gyventojas, yra 250 eurų. Jau tiek žmonių buvo nubausti. Nemenčinėje, kur fiksuotas židinys, savaitgalį buvo nubaustas tik vienas asmuo, ten visi laikėsi taisyklių, situacija buvo valdoma“, – sakė G. Surplys.

Pasak jo, policija atkreipia dėmesį, kad atnaujinus prekybos įmonių veiklą bei kai kurių paslaugų tiekimą, pastebima, kad vyresnio amžiaus žmonės nevisi tinkamai dėvi kaukes, o daugelis nedėvi pirštinių. G. Surplys pabrėžė, kad vyresnio amžiaus žmonės turėtų laikytis visų taisyklių ir saugoti save.

„Virusas vis dar nėra iš Lietuvos atsitraukęs“, – sakė G. Surplys. Pirmadienį ar antradienį, anot jo, turėtų pasirodyti skaičiai, parodantys, kaip išlaikėme Velykinio savaitgalio egzaminą, ar nebuvo viruso atvejų skaičiaus augimo. Jei skaičiai nebus išaugę, pasak G. Surplio, bus galima vis daugiau kalbėti apie karantino sąlygų švelninimą.

Savaitgalį socialiniuose tinkluose netrūko nuotraukų iš prekybos centrų, prie kurių nusitiesė ilgos žmonių eilės. G. Surplys sutiko, kad per karantino laikotarpį buvo susikaupęs poreikis apsipirkti, o kai kas, jo teigimu, galbūt tai naudojo kaip psichologinės pagalbos sau priemonę.

„Tačiau norėčiau atkreipti dėmesį, kad policijos žiniomis, kuri tikrino keliasdešimt prekybos vietų visoje Lietuvoje, iš tikrųjų, didžioji dalis žmonių laikėsi reikalavimų, prekybos vietos užtikrino, kad būtų laikomasi atstumo, kad būtų kitos priemonės garantuotos. Didelių pažeidimų nenustatyta“, – sakė premjero patarėjas.

Vis, kaip kalbėjo G. Surplys, policija pastebėjo, kad kai kuriose prekybos vietose nebuvo iškabintos rekomendacijos neapsipirkinėti vyresnio amžiaus, rizikos grupei priklausantiems žmonėms. Tai privaloma pagal operacijų vadovo sprendimą.

„Kai kur nebuvo akivaizdžiai padėtos apsaugos priemonės – dezinfekcinis skystis, pirštinės ir kaukės, kur jos turėjo būti. Tokių smulkių neatitikimų operacijų vadovo sprendimams būta, tačiau iš principo kalbėti apie didelius pažeidimus negalima“, – sakė G. Surplys.

Jis dar kartą priminė, kad be būtino poreikio nereikėtų važiuoti apsipirkinėti, leisti taip laisvalaikio, nes kiekvienas kontaktas gali lemti užsikrėtimą.

Savaitgalį visuomenės sveikatos specialistai pažeidimų nustatė 70-yje prekybos vietų

Lietuvoje trečiadienį sušvelninus karantino sąlygas ir leidus teikti kai kurias paslaugas, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai per savaitgalį nustatė pažeidimų 70-yje prekybos vietų.

„Balandžio 18 ir 19 dienomis patikrinta beveik 800 prekybos ir paslaugų teikimo vietų, 8-iuose procentuose jų, t.y. 70-yje vietų nustatyti pažeidimai“, – BNS sakė NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Anot jos, daugiausia pažeidimų nustatyta Vilniuje – 41, taip pat Kaune – 15.

„Dažniausi pažeidimai – įėjimo vietose neretai nebuvo informacijos, kad nerekomenduojama lankytis rizikos grupės asmenims. Turgavietėse, daugelyje atvejų Vilniuje, kur užfiksuota prekyba ne maisto prekėmis, nevykdomas reikalavimas darbuotojams matuoti temperatūrą“, – sakė ji.

Pasak R. Lingienės, kai kuriose parduotuvėse ar paslaugų teikimo vietose nebuvo žymėjimų dėl atstumo tarp eilėje laukiančiųjų ar atstumo neužtikrino darbuotojai, dalis įmonių tinkamai nepasirūpino savo darbuotojais, t.y. neįrengė jiems atitvarų, neskyrė pakankamai apsaugos priemonių.

Pažeidėjams bus surašyti administracinių nusižengimų protokolai, skiriamos baudos.

Už reikalavimų nesilaikymą gresia bauda nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1,5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.

Vyriausybė trečiadienį sušvelninusi karantino sąlygas leido dirbti ne maisto parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko. Atnaujinti veiklą galėjo visos smulkios remonto, buities paslaugų įmonės, įskaitant ir veikiančias didžiuosiuose prekybos centruose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt