Verslas

2020.04.20 09:59

Seime siūloma švelninti sąlygas jaunų šeimų būstui su valstybės garantija

Sniegė Balčiūnaitė, BNS2020.04.20 09:59

Seime kelią skinasi idėja palengvinti sąlygas jaunoms šeimoms su valstybės subsidija įsigyti pirmąjį būstą – siūloma paramą skirti ir tuomet, jei turto vertė viršys nustatytą normą.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė pataisoms, pagal kurias subsidijos būtų mokamos, jei būsto vertė bus iki 20 proc. didesnė nei numato normos.

Dabar valstybė subsidijuoja būstą miestuose ar miesteliuose, kur kvadratinio metro normatyvinė vertė yra bent 65 proc. mažesnė už nustatytą didžiausią kvadratinio metro vertę visoje Lietuvoje – šiemet ši suma siekia 1465 eurus, o maksimali normatyvinė vertė – 512,75 euro.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausiasis specialistas Aloyzas Stapulionis komitetą informavo, kad dėl normatyvinės vertės augimo jaunos šeimos šiemet nebegali būsto įsigyti kai kuriose Tauragės, Utenos ir kitų miestų dalyse.

„Labai sparčiai kinta teritorijose nekilnojamojo turto normatyvinė vertė ir dėl šito pokyčio šiemet iškrito dalis teritorijų, kuriose dar yra poreikis“, – tvirtino A. Stapulionis.

Pasak jo, jeigu 20 proc. būsto normatyvinės vertės augimas būtų leidžiamas, papildomai lėšų jaunų šeimų subsidijoms nereikėtų. Šiemet subsidijoms numatyta 10 mln. eurų.

Pataisos iniciatorės „valstietės“ Vidos Ačienės teigimu, pataisa nesudarys sąlygų jaunoms šeimoms būstus įsigyti arčiau miestų: „Neišplečia teritorijų, tik atstato tas teritorijas, kuriose ir 2018 metais, ir 2019 metais buvo galima įsigyti būstus ir gauti valstybės paramą“.

A. Stapulionio teigimu, būstų įsigijimų su valstybės garantija bumo, su kuriuo nebuvo galima susidoroti 2018 metais, kai valstybė pradėjo subsidijų mokėjimą, jau nebėra. Jis prognozuoja, kad 2020 metais su valstybės parama pirmuosius būstus norės įsigyti 800-900 jaunų šeimų, o vėliau besikreipiančiųjų mažės iki 500-600, o subsidijoms jiems reikės 6-8 mln. eurų per metus.

Socialdemokratas Algirdas Sysas teigė pastebintis tendenciją, kad daugiausia jaunų šeimų kuriasi pajūrio zonoje – Klaipėdos, Kretingas, Šilutės rajonuose.

„Kuo arčiau pajūrio. Ar buvo kokia analizė, kodėl būtent tenai? Ar čia naujakuriai iš Vilniaus ar Kauno kuriasi arčiau jūros kuriasi ar vietiniai gyventojai“, – klausė A. Sysas.

A. Stapulionio teigimu, šiame regione aktyviai veikia turto vystytojai.

„Į finansinės paskatos sistemą pajūryje labai įsijungė turto vystytojai, ten jei investuoja ir jau galima įsigyti gatavus nedidelius namukus, kotedžus. Ten sureagavo. Kitose savivaldybėse to nėra. O jaunos šeimos gali pasinaudoti subsidija tik tada, kai perka gatavą būstą“, – teigė A. Stapulionis.

Būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama subsidija, negali būti didesnė kaip 87 tūkst. eurų. Vaikų neturinčioms šeimoms numatyta 15 proc., vieną vaiką auginančioms – 20 proc., du vaikus – 25 proc., auginančioms tris ir daugiau vaikų – 30 proc. būsto kredito sumos subsidija.

Paskola suteikiama butui ar namui šalies regione įsigyti, taip pat namo statyboms. Dėl paramos gali kreiptis asmenys, niekada neturėjusi nuosavo būsto jauna šeima – sutuoktiniai arba vaiką vienas auginantis tėvas ar mama iki 35 metų.

Seime svarstomos įstatymo pataisos, siūlančios sušvelninti reikalavimus jaunoms šeimoms, norinčioms pirkti būstą didesniuose miesteliuose. Siūloma paramą skirti ir tuomet, kai jauna šeima įsigyja pirmąjį būstą regione, kur kvadratinio metro vertė yra bent 60 proc. mažesnė už nustatytą didžiausią vertę visoje Lietuvoje. Dabar ši riba yra 65 procentai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt