Verslas

2020.04.20 10:37

Laurinavičius apie statybos darbus Astrave pandemijos metu: tai bandymas įrodyti, kad jokios kliūtys Baltarusijos planų nesužlugdys

Edita Vitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.04.20 10:37

Kol pasaulis kovoja su pandemija, Baltarusijoje, Astravo atominėje elektrinėje, vykdomi galutiniai agregatų bandymai, po kurių bus paleistas pirmasis reaktorius. Tokią informaciją pateikė Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija. Jos specialistai sako, kad situacija komplikuota, nes Baltarusija bendrauja vangiai ir jokių detalių kaip vyksta bandymai neteikia. 

Balandžio pradžioje Baltarusijoje, Astrave pradėti pirmieji kompleksiniai bandymai atominėje elektrinėje. Apie juos buvo informuota Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija. Specialistas branduolinei saugai Sigitas Šlepavičius teigia, kad dabar vyksta pagrindinė agregatų patikra po kurio bus pirmojo reaktoriaus fizikinis įjungimas.

„Pagal mūsų turimą informaciją šiuo metu Baltarusijoje atominėje elektrinėje Baltarusijoje vyksta įrangos derinimo ir bandymo darbai. Kuras kol kas nėra užkrautas ir šito etapo tikslas kaip ir pasiruošti reaktoriaus fizikiniam paleidimui. Atliekami sumontuotos įrangos bandymai tiek hidrauliniai, tiek elektros sistemų tiek ir kitų komponentų ir sistemų“, – sako branduolinės saugos specialistas S. Šlepavičius.

Pirmosios branduolinės jėgainės Baltarusijoje įjungimas jau daug kartų buvo atidėliojamas. Pagal pradinius projekto planus, pirmasis iš dviejų reaktorių turėjo pradėti veikti dar 2018 metų lapkritį, bet terminai vis buvo nukeliami, kol galop jis buvo išplėstas iki 2020 metų antrojo ketvirčio pradžios. Tačiau S.Šlepavičius teigia, kad branduolinio saugumo klausimai vis dar lieka neaiškūs ir komplikuoti, nes inspekcijai Baltarusija neteikia informacijos apie atliekamus bandymus.

„Susirašinėjimas vyksta ne taip konstruktyviai kaip mes tikėtumėmės, tenka keletą kartų pakartotinai klausti, atsakymai nelabai išsamūs. Susirašinėjimas labai sudėtingas ir komplikuotas. Kai tos informacijos turim tiek nedaug labai sunku spręsti kaip ta jų įranga, kaip daro tuos bandymus“, – svarsto specialistas.

Elektrinėje 15 darbuotojų yra nustatytas COVID–19

Siaučiant koronavirusui, Baltarusijos visuomenei, bandymai Astravo atominėje elektrinėje irgi kelia paniką, sako Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoja iš Baltarusijos Tatjana Chulitskaja. Ekspertė teigia, kad elektrinėje 15 darbuotojų yra nustatytas COVID–19, žmonės pateikė peticiją Baltarusijos valdžiai, kad būtų stabdomi bandymai, tačiau į tai sureaguota nebuvo.

„Svarbu pabrėžti, kad pilietinės organizacijos, nepriklausomos pilietinės bendruomenės, Baltarusijos piliečiai reaguoja į tai. Vietiniai šalies ekologai iniciavo peticiją, kad sudėtingoje šiandieninėje situacijoje Astravo atominė elektrinė negali pradėti veikti pagal numatytus terminus. Tačiau kiek man žinoma, valdžios reakcijos į tai nėra“, – sako T. Chulitskaja

Tačiau Baltarusijos valdžia šaliai pateikė ataskaitą apie sėkmingai atliktus bandymus Astravo atominėje elektrinėje, teigia politologė. Anot pašnekovės, tiek baltarusiams, tiek tarptautinei bendruomenei, tokie veiksmai kelią pavojų.

„Apie tuos bandymus, kurie buvo atlikti, valdžia pateikė ataskaitą, kad jie praėjo sėkmingai ir iš pirmo karto be jokių trukdžių. Tuo norima pasakyti, kad dabar pabaigtas parengiamasis etapas prieš pirmo bloko paleidimą ir jis įvykdytas puikiai. Taip valdžia praneša, kad atominės elektrinės pirmajam blokui paleisti, jau yra pasiruošta. Nors akivaizdu, kad tokie veiksmai tiek baltarusių visuomenei, tiek tarptautinėms bendruomenės kelią pavojų“, – tikina T. Chulitskaja.

Bandoma įrodyti, kad jokios kliūtys Baltarusijos planų nesužlugdys

Politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius sako, jog vargu ar Baltarusija pasinaudojo pasaulį sukausčiusiu koronavirusu ir sumažėjusiu tarptautiniu dėmesiu dėl elektrinės paleidimo. Greičiau, tai akivaizdus viruso pavojaus neigimas ir bandymas įrodyti, kad jokios kliūtys Baltarusijos planų nesužlugdys.

„Jie net futbolo čempionato nestabdo, tai kodėl turėtų stabdyti elektrinės paleidimą. Baltarusijos prezidentas teigia, kad pas juo jokio viruso nėra pas juos niekas nemiršta, tai natūralu, kad ir tokiomis sąlygomis jie toliau tęsia savo projektą, kuris mums kelią grėsmę, o jiems atrodo kaip ekonominis išsigelbėjimas“, – įsitikinęs M. Laurinavičius.

Anot analitiko, Astravo atominės elektrinės monstrą stabdyti nėra per vėlu, tik reikia patiems gerai atlikti namų darbus ir stabdyti kitų reaktorių paleidimą.

„Turime susikoncentruoti, susitelkti su tarptautinėmis organizacijomis, padaryti namų darbus ir neleisti, kad pradėtų veikti antras trečias ir ketvirtas blokai. Toks mūsų uždavinys“, – sako M. Laurinavičius.

Atominės energetikos saugos inspekcijos duomenimis, branduolinis kuras į elektrinę turėtų būti atgabentas jau birželį, o pirmojo reaktoriaus fizinis įjungimas turėtų įvykti liepos mėnesį. Prie Baltarusijos energetikos sistemos elektrinę planuojama prisijunkti rudenį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt