Naujienų srautas

Verslas2020.04.18 23:05

Pandemija kelia sunkumų ir ūkininkams: krintant pasaulinei pieno ir mėsos paklausai, supirkimo kainos tik mažėja

Pasaulyje siaučiant koronaviruso pandemijai, krintančios pieno ir mėsos supirkimo kainos ūkininkus varo į neviltį. O ir šaltas pavasaris, drėgmės stygius bei Dzūkijoje prieš savaitę nušalę žieminiai kviečiai gali lemti prastą derlių. Pieno gamintojai siūlo valstybei remti perdirbėjus ir įšaldyti supirkimo kainas.

Vilkaviškio rajono ūkininkė Roma Čižauskienė sako, jeigu ne įsipareigojimai už paramą Nacionalinei mokėjimo agentūrai, jau būtų likvidavusi ūkį. Kasdien iš 50 karvių primelžia apie 800 kilogramų pieno, jo savikaina – 27 eurocentai už kilogramą, kai supirkėjai moka 24, o dabar pranešė kainą dar mažinantys.

„Karantinas – turėtume susitelkti ranka rankon, o ne vieni iš to lobti, o kiti į minusą. Pas mus irgi yra darbininkų, reikia mokesčius mokėt. Mes sakome, kodėl kainos tokios mažos, mums sako, ieškokit resursų savo ūkiuose. Tai visi tegul ieško“, – tikina ūkininkė.

Panorama. Dalis savarankiškai dirbančių žmonių lieja nuoskaudas – negali gauti valdžios pažadėtos išmokos (su vertimu į gestų k.)

Lietuvoje laikoma apie 240 tūkstančių karvių, ne vienas ūkininkas jas parduoda lenkams, O mišrius ūkius gelbsti augalininkystė.

„Sunkiai einasi, praktiškai minusas šiai dienai. Kol kas mokėjo po 22 eurocentus praeitą mėnesį. Kai nesamdome nieko, patys viską darome, tai išeina nulis“, – pasakoja Varėnos rajono ūkininkas Valdas Kaminskas.

Žemės ūkio ministras prasidėjus karantiniui ragino perdirbėjus nemažinti supirkimo kainų. Statistika skelbia, kad eksporto rinkos pasaulyje traukiasi, pavyzdžiui, tiekimas į Jungtines Amerikos Valstijas išvis sustojo, į Pietų Korėją krito perpus, žaliavinio pieno kainos esą krenta visoje Europoje.

Pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis sako, kad kainas perdirbėjai itin drastiškai mažina kooperatyvams. Todėl siūlo valstybei išeitį - remti perdirbėjus, o supirkimo kainas įšaldyti

„8.5 milijono, ką premjeras prižadėjo, tai dabar atiduos tik už sausrą. Mes siūlome - denkite eksportą. Mes savo pieną 70 proc. suvalgome Lietuvoj. Jis nenuostolingas yra, o jeigu išvežame tuos 30 procentų, padenkite tas eksporto išlaidas“, – teigia J. Vilionis.

Ne geresnė padėtis ir mėsininkystės sektoriuje. Jautienos paklausa Vakarų Europos rinkose krito beveik trečdaliu.

Pavyzdiui, viename iš ūkių laikoma apie 130 grynaveislių angusų ir mišrūnų galvijų. Už gyvo svorio kilogramą dar prieš karantiną buvo mokama po 1,60 Eur, dabar supirkėjai siūlo 30-40 centų mažiau. O ankstyvas, bet šaltas pavasaris taip pat galvos skausmas ūkininkams.

„Ir dabar turime pardavimui, tai tie gyvuliai ir stovi tvarte, už tokią kainą tikrai neparduosime. Žieminiai kviečiai šiuo metu nušalę. Laukai kaip po „randapo“, – pasakoja Varėnos rajono ūkininkas Mindaugas Kropis.

Lietuvos perdirbėjai siūlo, kad valstybė, mažėjant supirkimo kainoms, prie ūkių stiprinimo galėtų prisidėti pasitelkdama jau išbandytą nuostolių kompensavimo mechanizmą .

Pirmadienį neformaliame ministrų pasitarime numatoma svarstyti, kaip gelbėti žemės ūkį ir kaip būtų galima paremti dėl pandemijos nuostolių patiriančius ūkininkus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi