Verslas

2020.04.18 21:41

Ryškėja skiriamų išmokų trūkumai – ne visi dirbantys savarankiškai gali jas gauti

Dalis savarankiškai dirbančių žmonių lieja nuoskaudas, kad negali gauti valdžios pažadėtos fiksuotos išmokos iš Užimtumo tarnybos. Įstatymas numato, kad prašyti jos gali tik tie, kas neturi jokių darbo santykiams prilygintų pajamų ir nesvarbu, kokio dydžio tos pajamos. Buhalterių ir auditorių asociacijos teigimu, teisybės įstatyme nėra, bet toks įstatymas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, universalūs kriterijai pasirinkti, kad būtų mažiau administravimo ir pinigai tuos, kam priklauso, pasiektų kuo greičiau.

Panorama. Dalis savarankiškai dirbančių žmonių lieja nuoskaudas – negali gauti valdžios pažadėtos išmokos (su vertimu į gestų k.)

Iki karantino išmonės reikėjo scenoje, dabar gyvenime. Spektakliai „Stalo teatre“ nevyksta, visa trupė – be darbo ir pajamų. Teatro vadovė, kaip ir aktoriai, turi individualios veiklos pažymą. Savarankiškai dirbantiems žmonėms valdžia pažadėjo išmoką iš Užimtumo tarnybos – 257 eurus mėnesiui, – tačiau vadovė jos negaus, nes turi ir darbo sutarčių. Nesvarbu, kad pajamos pagal abi, anot moters, neleidžia pragyventi tris vaikus turinčiai šeimai.

„Sėdime namuose, svarbu, turėti tų grikių legendinių ir, kaip sakant, sviesto dar trupučiuką. Ačiū Dievui, atidėtas tas deklaravimas (pajamų – LRT.lt) iki liepos, tačiau vėl pagalvokime, ateis ta liepa, mes jau visus tuos pinigus, kuriuos laikėme mokesčiams, busime prapirkę grikiams, ryžiams ir sviestui. Ir už ką susimokėti tuos mokesčius?“ – klausia „Stalo teatro“ vadovė Saulė Degutytė.

Mugės buvo tai, kas maitino vilnietę papuošalų kūrėją Edmundą Bagdonienę. Bet tokie renginiai atšaukti, o prekyba internetu, sako ji, vangi, matyt, ne grožis žmonėms dabar galvoje. Individualios veiklos pažymą turinti moteris liko be pajamų, bet išmokos - irgi negaus, nes irgi turi darbo sutartį - dienai per mėnesį. Vilnietės - ne vienintelės tokios. Nuoskaudų gausu socialiuose tinkluose.

„Jokios paramos kol kas negaunu, išskyrus tai, kad gavau iš Valstybinės mokesčių inspekcijos laišką, kad mokesčius galėsiu vėliau sumokėti. Turiu deklaruoti pajamas ir mokesčius kažkiek vėliau galėsiu sumokėti. Viskas. Vienintele parama, kad neskaičiuos delspinigių“, – tikina papuošalų kūrėja.

Iki balandžio 14 dienos išmoką už pusę kovo gavo mažiau nei 30 tūkst. savarankiškai dirbančių žmonių. O yra tokių Lietuvoje iš viso per 200 tūkst. Ekspertai sako, dalis žmonių pinigų nesikreipė, nes jiems tai per sudėtinga, kiti – nes būtent turi papildomų pajamų.

„Jeigu ieškoti teisybės įstatyme, kaip jis kalba apie subsidijas savarankiškai dirbantiems asmenims, tai teisybes tikrai nerasite. Subsidiją gaus toks asmuo, kurio pajamos didesnės ir finansinė padėtis yra geresne, negu kito asmens, kurio pajamos yra mažesnės ir padėtis yra sunkesnė. Kai sunkesnė padėtis, jis dar dirba pagal darbo sutartį ir dabar dėl tos vienos dienos praranda visa subsidiją. Toks įstatymas“, – teigia Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė .

Žiūrėti kiekvieno situacijos atskirai, anot asociacijos vadovės, nebūtų įmanoma, tačiau kriterijus, kam skirti išmoką, Vyriausybė arba vėliau Seimas galėjo parinkti kitokius. Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė sako, universalūs pasirinkti, kad būtų mažiau administravimo ir pinigai tuos, kam priklauso, pasiektų greitai.

Dalis individualiai su pažyma dirbančių, bet turinčių ir darbo sutartį įmonėje žmonių, anot ekspertų, galbūt gaus kitokią išmoką - už prastovą, kuri skiriama darbdaviui.

Dalis meno kūrėjų gali pretenduoti į išmoką už kūrybinę prastovą, jeigu tik neturi kitokių pajamų. Turintys, kad ir tą pačią darbo sutartį, gali prašyti individualios stipendijos, bet stipendijų skaičius ribotas.