Verslas

2020.04.18 07:14

Lenkijos ūkininkai negali patekti į Lietuvą dirbti savo laukų: kalba apie pavėluotą sėją ir nuostolius

Lenkijoje, prie pasienio su Lietuva, yra per šimtą ūkininkų, kurie turi Lietuvoje dirbamos žemės ir norėtų imtis pavasario ūkio darbų, tačiau dėl uždarytų sienų to daryti negali. Punsko valsčiaus viršaitis dėl to kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją.

Ministerija kitą savaitę svarstys, kaip jiems pasiekti dirbamas žemes, o ūkininkai jau prognozuoja, kad nuostolių šiemet bus ne tik dėl karantino, bet ir gresiančios sausros.

Panorama. Virusologai teigia, kad Lietuva dar nepasiekė COVID-19 piko, o Nausėda kritikuoja vangią pagalbą verslui (su vertimu į gestų k.)

Ūkininkai Pečiuliai augina gyvulius Sankūrų kaime, Lenkijoje, prie pat sienos su Lietuva. Lietuvos teritorijoje 70 hektarų žemės jie augina pašarinius augalus. Jų prižiūrėti paskelbus karantiną negali – siena su Lenkija yra uždaryta. Pasak ūkininkės Dalios Pečiulienės, ūkio darbų reikėjo imtis jau prieš kelias savaites – vasaros sėja nepradėta, laukai nepatręšti.

„Niekas mums to pašaro neduos, mes suprantame, kad jį turime patys pasigaminti, o tai, kad jo nepasigaminsime, apribos mūsų produkciją. Mes turime ir paskolas, ir viską atiduoti, turėsime sumažinti gyvulius, tai išliks mūsų ūkis ar ne, sunku dabar pasakyti“, – teigia ūkininkė.

Punsko valsčiaus viršaitis skaičiuoja, kad Lietuvoje atlikti ūkio darbus norėtų per šimtą ūkininkų, kurių dirbamos žemės plotai svyruoja nuo 4 iki 150 hektarų. Kiekvienas užsėtas hektaras, pasak viršaičio, reiškia daug, nes regiono ūkininkai baiminasi didelių nuostolių ne tik dėl karantino vėliau pradėtų darbų, bet ir prognozuojamos sausos.

„Žinome, ką reiškia žemę sunkiai dirbti, turėti nors kokį pelną, kad galėtų šeimos išgyventi, nes pas mus tradicinis ūkis yra šeimos ūkis“, – tikina Punsko valsčiaus viršaitis Vytautas Liškauskas.

Žemės ūkio ministro patarėja Giedrė Pupšytė sako, kad ministerija iki pirmadienio lauks sąrašo ūkininkų, kurie gali įrodyti, kad Lietuvoje yra žemės savininkai arba jos nuomininkai. Tada bus teikia prašymas Vyriausybei išimties tvarka suteikti leidimą jiems atvykti į Lietuvą.

„Matyti, kad ūkininkams tikrai bus tokia išimtis, kadangi suprantame, kad Lenkijos piliečiai tikrai čia įvažiuos vienai ar kelioms dienoms ir po to grįš į savo gimtąją šalį. Jeigu situacija gerės, gal pats karantinas bus atšauktas, tai ūkininkai galės judėti nevaržomai, bet dabar greičiausiai bus pasirinktas laiko ribojimas“, – sako ji.

Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad įsileidus ūkininkus į Lietuvą, derėtų užtikrinti, kad jie šalyje atliktų tik ūkio darbus.

„Pats darbas laukuose traktoriuje savaime nėra pavojingas, bet kas galėtų užtikrinti, kad tie ūkininkai nenueis į vietos degalinę, neaplankys draugų gretimuose kaimuose“, – pastebi ministras.

Į Lietuvą dirbti laukų atvykę ūkininkai neprivalės izoliuotis dvi savaites, kaip kiti iš užsienio atvykę žmonės. Pirmadienį Vyriausybėje ketinama svarstyti, per kuriuos pasienio punktus ūkininkai galėtų patekti į Lietuvą.