Verslas

2015.10.13 10:51

Renovacija įsibėgėjo: modernizuoti namai skaičiuojami šimtais

LRT.lt2015.10.13 10:51

Į senų daugiabučių renovaciją numatyta investuoti beveik 450 mln. eurų iš ES paramos fondų. Iš vietos sunkiai pajudėjęs procesas dabar kaip reikiant įsibėgėjo, skelbia Aplinkos ministerija.

Nuo 2013 m., kai atnaujinti daugiabučius pradėta pagal naują finansavimo būdą, paremtą aktyviu savivaldybių dalyvavimu, renovacijos rezultatai pranoksta lūkesčius. Per tuos beveik trejus metus modernizuota 410 namų, daugiau kaip pusė jų (246) – šiemet. Šiuo metu vykdoma 1250 namų atnaujinimo projektų. Mažiausiai trys šimtai iš jų bus baigti renovuoti dar šiemet, likusieji – 2016 metais.

„Atlikti darbų už tokią sumą – tai didžiulis iššūkis visam šalies statybų sektoriui. Renovacijos karštinė stiprėja. Modernizuojamus namus jau dabar skaičiuojame nebe dešimtimis, o šimtais“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Be dabar vykdomų projektų, netrukus įsibėgės dar 2 tūkst. projektų, kurie dabar yra pradinėje stadijoje, – artimiausiu metu bus organizuoti rangos darbų pirkimai jiems įgyvendinti. Šiems projektams finansuoti lapkričio mėnesį bus skelbiamas kvietimas bankams, kurie teiks lengvatinius kreditus daugiabučiams renovuoti, atrinkti. Vienas pagrindinių šio kvietimo tikslų – ne tik atrinkti tokius bankus ir paskirstyti jiems ES lėšų limitus, bet ir paskatinti juos finansuoti projektus savo lėšomis.

„Finansavimas tėra tik vienas iš klausimų, kuris, manau, bus sprendžiamas sėkmingai, – pažymi ministras. – Kur kas sudėtingiau vertinti ir prognozuoti statybos sektoriaus galimybes bei pajėgumus ne tik laiku, bet ir kokybiškai vykdyti sutartinius įsipareigojimus. Kokybė yra pagrindinis tikslas, todėl visos statybos įmonės, norinčios renovuoti daugiabučius, turi atitikti nustatytus kvalifikacinius reikalavimus, kurių mažinti neketiname.“

Viena statybos įmonė modernizuoja vidutiniškai po 4–5 daugiabučius, tačiau yra bendrovių, kurios „apžioja“ 10–15 namų, bet negali laiku įvykdyti sutartinių įsipareigojimų, nes trūksta ir darbo jėgos, ir administracinių gebėjimų. Didėjantys renovacijos mastai verčia gerokai pasitempti visą statybų sektorių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.