Verslas

2020.04.16 16:26

Lietuvos vyriausioji epidemiologė vardija, kokių sąlygų privalės laikytis parduotuvės: matuotis rūbus ar batus bus galima

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.04.16 16:26

Lietuvos vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė spaudos konferencijos metu vardija, kokių reikalavimų privalės laikytis parduotuves ar paslaugų teikimo vietas atidarantys verslininkai. Pažymima, kad parduotuvėse darbuotojams bus privaloma matuoti temperatūrą, o klientams – rekomenduojama. Taip pat rekomenduojama vyresniems nei 60 metų amžiaus klientams ar sergantiems lėtinėmis ligomis parduotuvėse ar paslaugų teikimo vietose visai nesirodyti.

L. Ašoklienė sako, kad nėra nustatyta užsikrėtimo COVID–19 galimybė matuojantis rūbus ar batus, todėl matuotis rūbus ar batus parduotuvėse bus leidžiama.

„Gauname daug klausimų dėl to, ar galima naujai atidaromose parduotuvėse matuotis rūbus ar batus, ar tai nėra rizikinga. Norėčiau pabrėžti, kad nėra įrodymų dėl rizikos užsikrėsti per rūbus ar batus, be to, yra nustatyti papildomi reikalavimai dėl kaukių dėvėjimo, rankų dezinfekcijos. Šios priemonės sumažina riziką užsikrėsti“, – tikina specialistė.

L. Ašoklienė vardija ir kitus reikalavimus, kurių privalės laikytis naujai atsidariusios parduotuvės ar paslaugų teikimo vietos.

„Turi būti ribojami pirkėjų srautai, prekių ir paslaugų gavėjai eilėse turi laikytis saugaus, ne mažesnio nei 1 metro atstumo. Atstumai tarp žmonių, stovinčių eilėse, turi būti pažymėti. Turi būti užtikrinama, kad į prekybos ar paslaugų teikimo vietas žmonės patektų dėvėdami kaukes. Atvykti bus galima ne didesnėmis kaip 2 asmenų grupėmis.

Taip pat nustatyta, kokia informacija privalės būti prie paslaugų ar prekių teikimo vietos įėjimo. Turi būti paskelbta informacija, kad šiose vietose nerekomenduojama lankytis rizikos grupių asmenims. Tai yra asmenims, vyresniems nei 60 metų amžiaus ar sergantiems lėtinėmis ligomis. Turi būti informacija pirkėjams apie asmens higienos laikymosi būtinybę, kosėjimo, čiaudėjimo etiketą. Prie įėjimo, gerai matomoje vietoje, turi būti pakabintos pirkėjų rankų dezinfekcijai skirtos priemonės arba vienkartinės pirštinės. (...) Tarp paslaugos gavėjo ar teikėjo bus privaloma išlaikyti ne mažesnį nei 2 metrų atstumą“, – reikalavimus vardija specialistė.

Taip pat rekomenduojama bus matuoti ir parduotuvėse ar paslaugų teikimo vietose esančių klientų temperatūrą. Nustačius didesnę nei 37,3 laipsnių temperatūrą, klientui bus draudžiama užeiti į vidų. Pažymima, kad į parduotuves taip pat nerekomenduojama įleisti vyresnių nei 60 metų amžiaus asmenų arba asmenų, kurie turi kvėpavimo takų infekcijos požymių ar serga lėtinėmis ligomis

Ji taip pat pažymi, kad darbdavys privalės į darbą atvykusiems darbuotojams matuoti kūno temperatūrą, o, užfiksavus karščiavimą ar viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymius, darbuotojams nebus leidžiama dirbti. Rekomenduojama neleisti dirbti ir tiems, kurie patenka į rizikos grupes.

„Darbdaviai turi imtis maksimalių priemonių užtikrinti darbuotojų apsaugą. Įrengti pertvaras tarp darbuotojo ir pirkėjo ar paslaugos gavėjo. Aprūpinti darbuotojus apsaugos priemonėmis. Reikalavimai dėl valymo ar dezinfekcijos nesikeičia“, – primena L. Ašoklienė.

LRT.lt primena, kad trečiadienį Vyriausybė leido veikti parduotuvėms, į kurių patalpas patekti įrengtas atskiras tiesioginis įėjimas iš lauko pusės ir kurių patalpose ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas, tai yra užtikrinamas ne mažesnis nei 10 kvadratinių metrų vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas pirkėjas.

Taip pat pritarta leisti veikti verslams, kurie teikia paslaugas. Be panašių ribojimų dėl 10 kvadratinių metrų ar įėjimo iš lauko pusės, paslaugas teikti bus galima tiems, kuriems būtinas ne ilgesnis nei 20 minučių tiesioginis kontaktas su paslaugų gavėju stacionariose paslaugų teikimo vietose.