Verslas

2020.04.16 11:55

800 įmonių jau kreipėsi dėl palūkanų kompensavimo, nuo šiandien startuoja dar 2 pagalbos priemonės verslui

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.04.16 11:55

Daugiau nei 800 verslų kreipėsi prašydami valstybės kompensuoti paskolų palūkanas, o bendra kompensuojamų palūkanų suma jau viršija 7 mln. eurų. Taip sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka.

Viceministrė J. Rojaka spaudos konferencijos metu vardijo, kokias naujas finansines pagalbos priemones nuo COVID-19 nukentėjęs verslas gali gauti jau dabar.

Šiandien siekiant palengvinti dėl COVID19 su finansiniai sunkumais susiduriančiam verslui startuoja dar dvi naujos finansinės priemonės: „Paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams“ ir „Portfelinės garantijos paskoloms 2“.

Viceministrė pažymi, kad „Invegos“ finansinės priemonės verslui išaugo 2,5 karto iki 1,4 mlrd. eurų.

„Finansinių priemonių pajėgumai auga. Antradienį „Invega“ disponavo 1,3 mlrd. eurų, dar papildomai po trečiadienio sprendimo bus skirta 100 mln. eurų, kurie bus skirti subsidijuoti nuomos kaštus verslui“, – sako J. Rojaka.

Ji pažymi, kad jau ketvirtadienį verslas gali kreiptis į bankus dėl lengvatinių paskolų, o šiuo metu yra gautas vienas prašymas lengvatinei paskolai.

„Pareiškėjas yra tinkamas, jo dokumentai buvo įvertinti, jie atitinka visus reikalavimus. Netrukus su juo bus pasirašyta sutartis dėl lengvatinės paskolos, o verslą pinigai turėtų pasiekti jau pirmadienį“, – sako J. Rojaka.

Lengvatinėms paskoloms smulkiam ir vidutiniam verslui bus skirta 50 mln., o įmonės galės gauti iki 100 tūkst. eurų. Viceministrė mano, kad programai skirtų 50 mln. eurų, tikėtina, neužteks, todėl bus deramasi dėl papildomo finansavimo šiai priemonei.

J. Rojaka vardija, kad per paskutines 2 savaites poreikis lėšų patrigubėjo. Bene daugiausiai lėšų panaudota iš „Avietės“ fondo, kur panaudota apie 20 proc. priemonės lėšų.

„Pavyzdžiui, sutartinėms paskoloms nuo karantino pradžios yra atlaisvintas reikalavimas prisidėti savo lėšomis. Tai reiškia, kad platforma šiuo metu veikia valstybės rizika ir mes vėlgi matome padidėjusių paraiškų bei sumų skaičių. Šiemet per kovą ir balandį sutelktinių paskolų SVV buvo išduota beveik 5 kartus daugiau nei sausio-vasario mėnesį“, – sako J. Rojaka.

Bene svarbiausia parama verslui, anot J. Rojakos, padengti verslo paskolų palūkanas. Ši priemonė startavo nuo balandžio 3 d. Pažymima, kad jau iš viso pateikta 800 paraiškų kompensuoti paskolų palūkanas. Naujai pateiktų paraiškų suma viršija 7 mln. eurų.

J. Rojaka sako, kad jau dabar galima atidėti visas verslo paskolas nuo kovo 16 d., o valstybė mokės paskolų palūkanas. Paskolų kompensavimo priemonei skirta 23,5 mln. eurų.

Palūkanų kompensavimas vyks etapais. Kiekvieno mėnesio 20 dieną bus išmokamos palūkanos už prieš tai buvusį mėnesį.

Viceministrė taip pat primena, kad jau 166 verslai kreipėsi dėl apmokėtinų sąskaitų paskolos (ASAP) priemonės, kuria galima pasinaudoti nuo balandžio 11 dienos. „Visų pateiktų paraiškų suma siekia 599 tūkst. eurų. Iš jų – daugiau negu trečdalis yra patenkinta ir paruošta apmokėjimui. Apmokėjimai bus vykdomi etapais, o pirmasis apmokėjimas bus balandžio 25 dieną“, – sako J. Rojaka.