Verslas

2020.04.19 17:19

Populiariausių prekių kainų ypatumai didžiuosiuose prekybos centruose: kur pigiausia apsipirkti?

LRT.lt 2020.04.19 17:19

Dažnas pirkėjas stengiasi, kad jo pirkinių krepšelyje atsidurtų ne tik kokybiškos, bet ir kuo pigesnės prekės. Didieji šalies prekybos tinklai siūlo itin platų prekių asortimentą, tačiau net ir analogiškų produktų kainos skirtingose prekybos vietose išlieka skirtingos, teigiama pranešime žiniasklaidai.

Kuriuose prekybos centruose galima rasti dažno vartojimo prekių, siūlomų vartotojui palankiausiomis kainomis?

Slapto pirkėjo tyrimų agentūra SeeNext balandžio 7 d. atliko tyrimą, kurio metu buvo lyginamos prekių kainos penkiuose skirtinguose prekybos centruose: „Maxima“ (3-jų X, o Panevėžyje – 2-jų X), „Lidl“, „Rimi“ (Hypermarket), IKI bei „Norfa“ (XL). Tyrimas buvo atliktas šių tinklų parduotuvėse, įsikūrusiose penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose.

Šiam tyrimui buvo pasirinktas 27-ių dažno vartojimo prekių krepšelis, kurį sudarė: pigiausi obuoliai (nuo 55 mm, 1 kg), pigiausi bananai (1 kg), pigiausios bulvės (1 kg), ryžiai be maišelių (800 g), grikių kruopos be maišelių (800 g), „Spaghetti“ makaronai (400 g), baltasis cukrus (1 kg), saulėgrąžų aliejus (1 l), pigiausia juodoji arbata maišeliuose (20 vnt.), pigiausia malta skrudinta kava (250 g), pigiausias batonas (300 g), pigiausias juodasis šokoladas (40% kakavos, 100 g), vištos krūtinėlės filė (1 kg), pigiausi koldūnai su mėsa (1 kg), šviežias viščiukas broileris (1 kg), šaldytos jūrinės lydekos be galvos ir uodegos (880 g), šviežias pienas maišelyje (2,5% riebumo, 0,9 l), kefyras maišelyje (2,5% riebumo, 1 l), grietinė indelyje (30% riebumo, 400 g), pigiausi vištų kiaušiniai (M dydžio, 10 vnt.), vanilinis varškės sūrelis (40 g), pigiausias fermentinis sūris (45% rieb., 200 g), pigiausias sviestas (82% riebumo, 200 g), mineralinis negazuotas vanduo (1,5 l), pigiausios apelsinų sultys (100%, 1 l), pigiausias šviesus alus be užst. (~5%, 1 l), pigiausia degtinė be užst. (38-40%, 0,5 l).

Visos išvardytos prekės buvo įsigytos balandžio 7 d. Tyrime buvo lyginamos pigiausios kiekviename prekybos tinkle rastos prekės: neradus konkrečios prekės tam tikro miesto prekybos tinklo parduotuvėje, buvo perkama atitinkamai pigiausia toje parduotuvėje rasta prekė – jos nebuvo ieškoma kitoje to paties miesto ir prekybos tinklo parduotuvėje. Įsigijus prekes, buvo analizuojamos čekyje nurodytos jų kainos.

Jei tyrimo metu kuriame nors iš minėtų prekybos tinklų pasirinktai prekei buvo taikoma nuolaida, tyrimas buvo atliekamas vadovaujantis prekės kaina be nuolaidos, nurodyta prekybos tinklo lentynų kainolapiuose. Kai kuriuose prekybos centruose prekių kiekis (gramais, litrais) skyrėsi nuo likusių prekybos centrų prekių kiekio, todėl prekių kainos buvo pakoreguotos atitinkamam kiekiui. Tyrime depozito mokestis į prekės kainą nebuvo įskaičiuotas.

Kur apsipirkta pigiausiai, o kur brangiausiai

Remiantis atlikto tyrimo rezultatų duomenimis, tų pačių prekių krepšelio kaina, priklausomai nuo miesto ir prekybos tinklo, svyravo nuo 31,07 iki 33,17 eurų.

Palyginus pasirinktų prekių krepšelio kainų vidurkius skirtinguose prekybos tinkluose paaiškėjo, jog pigiausiai buvo apsipirkta „Lidl“, „Maxima“ ir „Norfa“ prekybos vietose: „Lidl“ parduotuvėse už minėtuosius produktus pirkėjui teko sumokėti apie 31,08 eurus, „Maxima“ tinklo parduotuvėse – 31,19 eurų, o „Norfa“ parduotuvėse dar keliais euro centais daugiau – 31,37 eurus. Apsiperkant IKI prekybos tinklo parduotuvėse minėtųjų prekių krepšelis pirkėjui atsiėjo vidutiniškai 32,94 eurus. Atlikto tyrimo duomenys rodo, jog brangiausiai teko apsipirkti „Rimi“ prekybos tinkle, kuriame vidutinė minėtojo krepšelio kaina buvo pati didžiausia – 33,17 eurų.

Remiantis atlikto tyrimo duomenimis, matyti, jog prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvėse beveik visuose išvardytuose miestuose prekės buvo įsigytos už vienodą pinigų sumą – 31,07 eurus, išskyrus Kauno ir Šiaulių parduotuves, kuriose buvo sumokėta vos keliais euro centais daugiau. „Maxima“ tinklo taip pat kone visų miestų parduotuvėse prekių krepšelis buvo įsigytas už 31,18 eurų, išskyrus Šiaulių parduotuvę, kurioje apsipirkta už prekes sumokėjus šiek tiek daugiau – 31,22 eurus.

Tuo metu „Norfa“ tinklo skirtingų miestų parduotuvėse pastebėti didesni kainų svyravimai: mažiausiai buvo sumokėta apsipirkus Vilniuje – 31,25 eurus , o daugiausiai – Panevėžyje, sumokėjus už prekes 31,43 eurus. Už įsigytas prekes IKI tinklo parduotuvėse mažiausiai buvo sumokėta Kaune esančioje parduotuvėje – 32,86 eurus, o visose likusiose parduotuvėse – 32,96 eurus. Brangiausiame pagal tyrimo rezultatus prekybos tinklo „Rimi“ visų miestų parduotuvėse buvo apsipirkta už vienodą pinigų sumą – 33,17 eurų.

Vilniečiai gali apsipirkti pigiausiai, o Šiaulių gyventojams tenka sumokėti šiek tiek daugiau

Nors lyginant visuose miestuose įsikūrusių prekybos tinklų parduotuvėse įsigytų prekių kainų vidurkius skirtumas buvo nežymus, atliktas tyrimas leidžia manyti, jog pigiausiai dažno vartojimo prekių krepšelį gali įsigyti sostinės gyventojai, savo miesto parduotuvėse už minėtąsias prekes sumokėdami vidutiniškai 31,92 eurus, o daugiausiai už analogišką prekių krepšelį sumokėtų Šiaulių gyventojai, kuriems vidutiniškai tektų išleisti apie 31,97 eurus.

Pigiausi pieno produktai – „Maxima“ parduotuvėse, o mėsa bei vaisai ir daržovės – „Lidl“

Išanalizavus konkrečių produktų grupių kainas paaiškėjo, jog pieno produktus už mažiausią kainą siūlo „Maxima“ prekybos tinklas, tuo metu brangiausiai šiuos produktus tektų įsigyti „Norfa“ tinklo parduotuvėse. Pigiausiai mėsos gaminiai parduodami „Lidl“ parduotuvėse, o brangiausiai jie kainuoja „Rimi“ prekybos tinklo parduotuvėse. Pigiausių grūdinių produktų reikėtų ieškoti „Maxima“ prekybos vietose, o daugiausiai pinigų už minėtuosius produktus reikėtų sumokėti apsiperkant „Norfa“ tinklo parduotuvėse.

Pigiausiai vaisius ir daržoves siūlo įsigyti „Lidl“ prekybos tinklas, o brangiausiai – IKI. Pigiausių gėrimų galima įsigyti „Norfa“ tinklo parduotuvėse, o brangiausiai šios kategorijos prekės kainuoja „Rimi“ prekybos tinklo parduotuvėse. Likusieji produktai už patrauklias kainas gali būti įsigyti „Lidl“ tinklo prekybos vietose, o daugiausiai už juos tektų sumokėti apsiperkant IKI parduotuvėse.