Verslas

2020.04.16 09:20

Šapoka: išlaidų karpymas dabartinėje situacijoje būtų klaida

Kornelija Mykolaitytė, Malvina Baužytė, ELTA2020.04.16 09:20

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad išlaidų karpymas dabartinėje situacijoje būtų klaida, nes paliestų gyvybiškai svarbias sritis.

„Turime vykdyti skatinančią fiskalinę politiką ir, jeigu pasižiūrėsime į mūsų didžiąsias išlaidų grupes, tai būtų socialinė sritis, sveikatos sistema, švietimas, krašto apsauga. Jei norėtume sutaupyti reikšmingas sumas, tai paliestų šias gyvybiškai būtinas sritis. Manau, kad tikrai ne tas laikas ir ne ta situacija, kada reikėtų kalbėti apie išlaidų karpymą, visų pirma, (reikia kalbėti – ELTA) apie ekonomikos skatinimą ir išlaidų efektyvumą“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį sakė V. Šapoka.

Pasak jo, karantino laikotarpiu stebimas pajamų nesurinkimas.

„Čia yra dvi priežastys – tiek dėl to, kad dalis įmonių apskritai nevykdo veiklos, natūralu, kad ir negali mokėti mokesčių. Kita priežastis – viena iš pagalbos priemonių yra mokesčių atidėjimas.

Matome, kad šiuo instrumentu aktyviai naudojamasi. Per trumpą laiką atidėta mokesčių daugiau nei 150 mln. eurų“, – sakė finansų ministras.

„Turbūt niekam nekyla abejonių, jog po kelerių metų perteklinių viešųjų finansų šiemet turėsime tikrai didelį biudžeto deficitą. Tam, kad toliau užtikrintume tiek centrinės valdžios, tiek savivaldybių finansavimą, tiek pagalbos paketą, tiek ekonomikos skatinimą, tai neabejotinai turėsime pasiskolinti“, – pridūrė V. Šapoka.

Pasak V. Šapokos, pirminiai duomenys rodo, kad per mėnesį pajamų surinkimas krito apie 15 proc., bet, jo teigimu, „šitas procentas metų eigoje augs žymiai sparčiau“.
Seimas yra patvirtinęs ekonomikos skatinimo paketą, kuriuo Vyriausybei suteikta teisė papildomai pasiskolinti iki 5 mlrd. eurų.

Mano, kad nedarbas augs ir toliau

V. Šapoka sako, kad nedarbas Lietuvoje augs ir toliau. Visgi, anot jo, bedarbių skaičiaus augimas nėra ypatingai spartus.

„Nedarbo augimą, atsižvelgdami į dabartinę situaciją, prognozavome. Šiuo metu statistika mus šiek tiek klaidina, kadangi nemaža dalis yra pirmą kartą registravęsi, pavyzdžiui, užsiėmę individualia veikla ir užsiregistravo, kadangi yra apribota tų įmonių veikla. Jei pasižiūrėtume į įmones, kurios veikė iki karantino, matome, kad tas grynasis rezultatas, kiek žmonių neteko darbo ir kiek buvo priimta, tų bedarbių augimas nėra ypatingai spartus, sudaro apie 10 tūkst.“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė ministras.

Jo manymu, bedarbių skaičius augs ir toliau.

„Manau, kad nedarbas augs ir toliau. Tikiuosi, kad nepasieks labai didelių skaičių, nes darbo vietų išsaugojimas yra vienas iš prioritetinių Vyriausybės uždavinių šiuo laikotarpiu. Raginu verslą pagalvoti apie ateitį, nes darbuotojų išsaugojimas leis, pasibaigus pandemijai, (...) greičiau susigrąžinti konkurencines pozicijas ir grįžti prie normalios veiklos“, – tikino V. Šapoka.

Užimtumo tarnybos vadovė Inga Balnanosienė kiek anksčiau sakė, kad šalyje registruota 10,4 proc. bedarbių.

Vasarį nedarbo lygis šalyje siekė 9,4 proc. Karantinas Lietuvoje įvestas nuo kovo 16 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt