Verslas

2020.04.15 20:59

Ekonomistas Mauricas: saugodami žmonių gyvybes mes galime nužudyti ekonomiką

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.15 20:59

Karantino įvelninimas reikalingas tam, kad galėtume išsaugoti savo ekonomiką, sako „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

„Kalbant apie veiklos atlaisvinimą, nes mes turime dvi dedamąsias – vienoje pusėje epidemija viruso, žmonių gyvybės, tačiau saugodami žmonių gyvybes, mes galime nužudyti savo ekonomiką, jei tas karantinas per ilgai truks. Pavojingiausia tuose sektoriuose, kurie labiausiai pažeidžiami ir tai smogs antru galu po kurio laiko, nes nesurinktos pajamos, išaugęs bedarbių skaičius lems tai, kad finansavimas tai pačiai sveikatos apsaugai mažės artimiausiais metais. Nedarbas lemia tokius šalutinius poveikius, kaip savižudybės, alkoholizmas ir panašiai. Taigi reikia visada balansuoti tarp tų dviejų ugnių ir ieškoti to aukso viduriuko“, – sako Ž. Mauricas.

Žinios. Nemenčinei virtus koronviruso židiniu, bus ribojamas patekimas į šį netoli Vilniaus esantį miestą

Ekonomistas sako, kad švelninant karantino sąlygas, būtina atsižvelgti į du kriterijus.

„Vertinant sušvelninimą karantino sąlygų, turėtų būti atsižvelgiama į du kriterijus: užtikrinimas socialinio atstumo, kad kiek įmanoma mažiau būtų kontakto ir tos vietos netaptų naujais viruso plitimo židiniais. Kitas kriterijus turėtų būti ekonominis, nes tas verslas, kuris yra labiausiai pažeidžiamas, tai ypatingai smulkus verslas, verslas, kuris neturi sukaupęs pagalvės, ar dėl įvairių apribojimų nedrįsta dažnu atveju nedrįsta kreiptis vyriausybės paramos, tai vėlgi prioritetinės sritys“, – pasakoja ekonomistas.

Kai kurie ekonomistai kritikuoja Vyriausybės sukurtas paramos priemones, tačiau Ž. Mauricas sako, kad Lietuva turi daryti viską, kad ekonomiką išliktų kuo stabilesnė, o tam gali būti reikalinga parama ne tik verslui, bet ir žmonėms.

„Ekonomika yra kaip dviratis, kuris nekrenta tol, kol jis juda tam tikru greičiu. Kadangi yra įvestas karantinas, minančių dviratį skaičius mažėja ir dviračio greitis lėtėja. Pirmas prioritetas turi būti neleisti tam dviračiui nugriūti ir kitos priemonės, ilgalaikės, kaip tą nugriuvusį dviratį, jei jis nugrius, atstatyti. (...) Turi būti užtikrintas įmonių likvidumas, kad jos galėtų atsiskaityti su savo tiekėjais ir kad neužsikurtų užburtas ratų neatsiskaitymų, nes jei neatsiskaitoma su tiekėjais, tada tiekėjai neatsiskaito su savo tiekėjais. Likvidumas gali būti išlaikomas suteikiant lengvatines paskolas ar net ekstremaliu atveju subsidijas ir tai reikia daryti kuo gerčiau. Lietuva jau vėluoja, lyginant su Latvija ir Estija, Šveicarija, kuri išsprendė tai per kelias dienas“, – sako ekonomistas.

„Kitas prioritetas, gyventojų likvidumo užtikrinimas. Reikia finansuoti gyventojų negautas pajamas. Tai mes čia esame pasistūmėję labiau. Visų pirma – prastovos, bet šitas modelis yra kompromisinis, reikia jį agresyviau stumti, nereikia rištis prie minimalaus darbo užmokesčio, reikia artėti labiau prie vidutinio darbo užmokesčio arba, kaip daugelyje socialinių išmokų, du vidutiniai darbo užmokesčiai tam, kad žmonės nejaustų baimės dėl jų pajamų galimo mažėjimo. Tai skiriama tam, kad jie nepradėtų veržtis diržų“, – tikina Ž. Mauricas.

LRT.lt primena, kad Vyriausybė trečiadienį priėmė nutarimą, leisiantį karantino metu dirbti parduotuvėms, kurios užtikrins įėjimą iš lauko pusės bei teikti paslaugas, kurioms būtinas ne ilgesnis nei 20 minučių tiesioginis kontaktas. Jau nuo trečiadienio atnaujinti veiklą galės šiuos kriterijus atitinkančios ne maisto prekių parduotuvės, raktų gamintojai, avalynės taisyklos, valyklos, skalbyklos ir t. t.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt