Verslas

2020.04.15 14:46

Įkurta sinchronizavimo projekto vyriausybinė komisija

atnaujinta 16.50
BNS 2020.04.15 14:46

Vyriausybė trečiadienį įsteigė specialią elektros tinklų sinchronizavimo projektui skirtą komisiją, kuri užtikrins jo koordinavimą aukščiausiu lygiu.

Energetikos ministerija nurodo, kad komisijai vadovaus premjeras. Jos darbe taip pat dalyvaus energetikos, aplinkos, finansų, užsienio reikalų ir žemės ūkio ministrai, taip pat „Litgrid“ ir „Epso-g“ vadovai.

„Šio projekto įgyvendinimas apima daug kompleksinių sričių – nuo žemės klausimų, sudėtingų techninių sprendimų iki politinių sutarimų su kitomis šalimis. Nauja komisija sustiprins projekto priežiūrą ir leis greičiau judėti pirmyn su būtinais sprendimais“, – pranešime sako ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Ministras vasarį ministrų kabinetui pažymėjo, kad projektas apima santykius su trečiosiomis šalimis, kitomis ES valstybėmis narėmis, todėl verta sustiprinti tarpinstitucinį koordinavimą. Vyriausybė tuomet pavedė ministerijai iki kovo pabaigos parengti atitinkamus teisės aktus.

Prezidento vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius teigė, kad prezidentas sveikina šiandien priimtą Vyriausybės sprendimą elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentine Europa svarbiausių klausimų koordinavimą Lietuvoje perkelti į vyriausybinės komisijos lygmenį.

„Džiaugiamės, kad buvo atsižvelgta į Prezidento pasiūlymą, pateiktą lapkričio mėnesį.

Komisijos, kuriai vadovaus Ministras Pirmininkas, sudarymas rodo, kad, nepaisant ekstremalios situacijos šalyje, ilgalaikiai strateginiai projektai nepraranda reikalingo dėmesio ir spartos juos įgyvendinant. Sinchronizacijos projekto nauda išryškės ne tik žvelgiant per strateginę prizmę, bet ir iš teigiamos įtakos ekonomikai, kurią pasieks didelės investicijos. Turime nepraleisti progos ir užsitikrinti kuo didesnės projekto dalies finansavimą iš ES fondų“, – sakė jis.

2019 metų rugpjūtį Vyriausybė sudarė keturiolikos sinchronizacijos projektų sąrašą, kuriems suteiktas ypatingos valstybinės svarbos statusas. Rugsėjį buvo patvirtintas Lietuvos elektros energetikos sistemos sinchronizavimo su kontinentinės Europos tinklais veiksmų ir priemonių planas.

Penktadienį Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) galutinai spręs dėl sinchronizavimo antrojo etapo kaštų, kurie Lietuvoje turėtų siekti 474 mln. eurų. Po visų Baltijos šalių ir Lenkijos reguliuotojų sprendimo, perdavimo sistemų operatoriai iki gegužės pabaigos pateiks finansavimo paraišką Europos Komisijai.

Baltijos šalys iki šiol veikia sinchroniniu režimu BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) žiede ir yra priklausomos nuo dispečerinės Maskvoje bei Rusijos elektros tinklo. Iki 2025 metų jos siekia sinchronizuoti tinklus su žemynine Europa.