Verslas

2020.04.15 13:49

Nuspręsta: koks verslas galės atverti duris jau šią savaitę

dar po 2 savaičių galėtų pradėti veikti kirpyklos, bibliotekos, lauko kavinės, atnaujinta 15.25
Jonas Deveikis, Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt2020.04.15 13:49

Vyriausybė trečiadienį priėmė nutarimą, leisiantį karantino metu dirbti parduotuvėms, kurios užtikrins įėjimą iš lauko pusės bei teikti paslaugas, kurioms būtinas ne ilgesnis nei 20 minučių tiesioginis kontaktas. Jau nuo šiandien atnaujinti veiklą galės šiuos kriterijus atitinkančios ne maisto prekių parduotuvės, raktų gamintojai, avalynės taisyklos, valyklos, skalbyklos ir t. t.

Tuo metu po dviejų savaičių galėtų pradėti veikti kultūros įstaigos, grožio paslaugos, karantinui pasibaigus – darželiai, mokyklos, restoranai ir kavinės. Kol kas visiškai neaišku, kada bus leista veikti masiniams renginiams – koncertams, teatrams, kino teatrams.

Nuo šiandien Vyriausybė leis veikti parduotuvėms, į kurių patalpas patekti įrengtas atskiras tiesioginis įėjimas iš lauko pusės ir kurių patalpose ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas – tai yra, užtikrinamas ne mažesnis nei 10 kvadratinių metrų vienam pirkėjų tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas pirkėjas.

Taip pat pritarta leisti veikti verslams, kurie teikia paslaugas. Be panašių ribojimų dėl 10 kvadratinių metrų ar įėjimo iš lauko pusės, paslaugas teikti bus galima tiems, kuriems būtinas ne ilgesnis nei 20 minučių tiesioginis kontaktas su paslaugų gavėju stacionariose paslaugų teikimo vietose.

Taip pat šioje paslaugų teikimo vietose turi būti užtikrinamos būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, darbuotojų ir pirkėjų aprūpinimo būtinosiomis asmeninės apsaugos priemonės sąlygomis.

Pažymima, kad prekybos ir paslaugų teikimo vietose, kurių veikla nebebūtų draudžiama, turėtų būti užtikrintos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu nustatytos būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, darbuotojų ir pirkėjų aprūpinimo būtiniausiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos.

Iš paskelbto plano matyti, kad jau nuo šiandien gali pradėti veikti buitinių ir remonto paslaugų teikėjai (raktų gamyba, galanterija, avalynės ir kitų gaminių taisymas, dviračių taisymas, skalbyklos, valyklos, servisai, gyvūnams skirtų prekių vietos).

Jau po 2 savaičių galėtų pradėti veikti bibliotekos, muziejai, sveikatos paslaugų vietos, kur teikiant paslaugas kontaktas su pacientai ribotas. Taip pat galėtų atsidaryti kirpyklos, kosmetologijos kabinetai. Dirbti galėtų pradėti lauko kavinės. Galėtų vykti specializuoti mokymai, kurie negali vykti nuotoliniu būdu, t. y. būtų organizuojami vairavimo egzaminai. Taip pat galėtų pradėti veikti veiklos, vykdomos lauke, pavyzdžiui, golfas, teniso aikštynai.

Atšaukus karantiną galėtų pradėi veikti restoranai, odontologai, atliekami sveikatos tyrimai. Tik tada galėtų pradėti veikti sporto klubai, pramogų parkai. Atsidaryti galėtų ir darželiai, mokyklos.

Vyriausybės dokumente nurodoma, kad dėl masinių renginių – teatrų, kino teatrų, konferencijų, parodų, koncertų veiklos atnaujinimo dar nėra aišku ir apibrėžta. Tai bus vertinama atskirai.

Vyriausybės posėdyje premjeras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad jeigu nebus laikomasi nustatytų reikalavimų, paslaugų teikimo ir prekybos vietos turės būti uždarytos: „Atkreipiu dėmesį, visų pirma, į tuos, kurie organizuos savo verslo ar paslaugų teikimą, jiems bus privaloma užtikrinti operacijų vadovo nustatytų sąlygų laikymąsi. Kitokiu atveju yra numatytos sankcijos arba mes būsime priversti palengvinimus panaikinti, jeigu matysime, kad situacija blogėja, arba darbdaviai ar pirkėjai nesilaiko nustatytų reikalavimų“, – tikino S. Skvernelis.

LRT.lt pažymi, kad nuo karantino pradžios iki šiol buvo leidžiama dirbti parduotuvėms, įskaitant esančioms prekybos ir (arba) pramogų centruose, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas.

Taip pat iki šiol buvo leidžiama turgaviečių, kuriose prekiaujama maistu, veikla. Nedraudžiama teikti finansines paslaugas. Draudimas taip pat nebuvo taikomas augalų, skirtų sodinti, sėklų, trąšų prekybai lauko sąlygomis atskirose, tokių prekių prekybai skirtose stacionariose ir specializuotose prekybos vietose. Iki šiol leista vykdyti internetinę prekybą, kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose, laikantis higienos reikalavimų

Prieš Velykas Skvernelis minėjo raktininkus, kirpyklas, kitą smulkų verslą

Praėjusios savaitės ketvirtadienį premjeras Saulius Skvernelis tikino, kad verslams karantinas švelninamas bus nuo balandžio vidurio. Tačiau pabrėžė, kad tai turėtų būti daroma palaipsniui.

„Kaip ir žadėjome, pasitarę su ekonominiais partneriais, svarstome galimybes atnaujinti kai kurių verslų veiklą. Sąlyga – laikantis griežčiausių saugumo reikalavimų. Jei tai darysime, tai etapais, atsižvelgdami į rizikos užsikrėsti koronavirusu lygį darbuotojams bei klientams. Pirmasis etapas numatomas balandžio viduryje. Tačiau tai – dar tik preliminaru“, – nurodė Vyriausybės vadovas.

„Tačiau. Bet kokie palengvinimai ar atlaisvinimai bus taikomi tik atidžiai stebint, vertinant ir atsižvelgiant į COVID-19 plitimą Lietuvoje. Bei, žinoma, vadovaujantis mokslininkų ir medikų rekomendacijomis“, – pridūrė S. Skvernelis.

Kiek anksčiau spaudos konferencijoje ministras pirmininkas tvirtino, kad suteikti leidimą atsidaryti tam tikriems prekybos ir paslaugų sektoriams svarstoma jau po Velykų.

„Numatyti keli sektoriai, kuriems po Velykų galbūt numatyta iš karto atpalaiduoti tam tikrą režimą. Tai būtų prekybos sektorius, nekalbant apie didžiuosius centrus, tokius kaip „Akropolis“, „Panorama“ ir panašaus pobūdžio paviljonus ar pramogų centrus, kuriuose būna daug žmonių“, – tada tvirtino premjeras.

Anot jo, apie laipsnišką sąlygų palengvėjimą galima kalbėti ir paslaugų sektoriui: kirpyklom, smulkiajam verslui, raktų gamintojams, valykloms ir panašiems verslo sektoriams.

S. Skvernelis pridūrė, kad šiuo atveju nėra kalbama apie lauko kavines ar kitas maitinimo įstaigas. Tokios sąlygos šios srities atstovams suteikiamos dar vėliau.

Veryga tvirtino, kad sporto klubai, odontologai švelnėjimo dar neturėtų tikėtis

LRT.lt primena, kad Vyriausybės nutarimu, dar iki Velykų bus leista augalų, sėklų, trąšų prekyba lauko sąlygomis specializuotose vietose. Iki šiol per karantiną bet kokia prekyba, išskyrus maisto ar kitas būtinas prekes, kaip degalai, nebuvo leidžiama.

Vis dėlto valstybės ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga praėjusią savaitę taip pat teigė, kad sporto klubai, odontologijos klinikos, renginių organizatoriai karantino sąlygų švelnėjimo tikėtis dar neturėtų

„Švelninimui turime pasiruošti labai atsakingai ir numatyti sąlygas, kuriomis tam tikri suvaržymai gali būti nuiminėjami, – sakė jis, pažymėdamas, kad ne viskas yra uždaryta. – Mes nesame uždarę parduotuvių, degalinių, vaistinių, jie patys ėmėsi saugumo priemonių ir viskas veikia. Galėsime galvoti apie sąlygų palengvinimą, tik norėčiau akcentuoti – kad ir kokie būtų palengvinimai, rizikos grupėms tai nebus taikoma. Mes ir toliau galvosime, kaip maksimaliai apsaugoti labiausiai pažeidžiamas grupes.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.